Nějaký Brady je mi u prdele. Hajzlové zkurvení, rozčílil se Jiří Krampol. Pak nám vyprávěl, co sám zažil s cenzurou. A nebylo to jen před rokem 1989

28.10.2016 9:19

„Ať mně s tím políbí prdel! Mne takovýhle kraviny – co dělá nějaký Brady nebo nějaký ministr – nezajímají...,“ vypálil hned na první dobrou herec a dabér Jiří Krampol, když se ho ParlamentníListy.cz otázaly na to, co si myslí o stále gradující kauze vyznamenání pro pamětníka holokaustu Jiřího Bradyho. „Na Pražský hrad pozvaný nejsem, a i kdybych byl, tak tam nepůjdu. O tyhle angažovaný věci totiž nestojím,“ sdělil také herec s tím, že jsou jiné problémy, které by měly politiky i společnost pálit víc.

Nějaký Brady je mi u prdele. Hajzlové zkurvení, rozčílil se Jiří Krampol. Pak nám vyprávěl, co sám zažil s cenzurou. A nebylo to jen před rokem 1989
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Krampol

Jak vnímáte celý spor o ocenění pro Jiřího Bradyho, který měl údajně dostat 28. října na Pražském hradě Řád TGM?

Ať mně s tím políbí prdel! Mne takovýhle kraviny – co dělá nějaký Brady nebo nějaký ministr – nezajímají. Nesleduju to, nezajímá mě to... Víte, co mě zajímá? Že ti hajzlové zkurvený zdražili plínky důchodcům a těm důchodcům teď zbývá z důchodu jen patnáct procent. To mne zajímá! Ale nějaký Brady nebo nebrady je mi u prdele! Zajímá mne ovšem to, že ti hajzlové z farmacie zdražili schválně pro dědečky a pro babičky plínky, když jim uchází moč nebo něco jiného, a že na to teď ti stařečkové nemají peníze. Jsou to chudinky. A tohle, co mi říkáte, oproti tomu nejsou žádný problémy. A zda dostane nějaký chlap vyznamenání, nebo nedostane, tak to je mi u prdele!

Myslíte si, že ty dohady politiků kolem tohoto vyznamenání naštvaly lidi stejně jako vás?

Ať se ti politici o tomhle klidně dohadují – jak už jsem ale řekl, mě to vůbec nezajímá, a tak ani nevím, jaký kdo měl dostat nebo neměl dostat vyznamenání. Zajímají mne jenom problémy, které jsou palčivé.

Anketa

Je vám sympatický Jiří Brady?

84%
hlasovalo: 13914 lidí

Televize Prima ve středu večer neodvysílala dopředu avizovaný pořad Show Jana Krause, ve kterém účinkovali mimo jiné právě Jiří Brady a ministr kultury Daniel Herman. Nevím, zda o spletitosti tohoto pořadu něco víte...

Ne, o tomhle nic nevím. V průběhu posledních dní jsme totiž byli s manželkou mimo Prahu. Točili jsme pořad pro televizi, kdy jsme od rána do noci byli zavření za Prahou v chalupě, kde není ani signál. A protože se tam ani nedalo telefonovat a noviny jsem nečetl, tak nevím nic.

Jde o to, že ten avizovaný pořad stáhli a neodvysílali. Co byste dělal vy, kdyby se vám něco podobného stalo s vaším pořadem? Pokud si pamatuji, tak jste před pěti lety měl jako hosty v pořadu Nikdo není dokonalý – shodou okolností také tehdy ten pořad běžel v TV Prima – Miloše Zemana a Valtra Komárka. A teď si představte, že by tento díl televize nechtěla vůbec odvysílat.

Tak to bych byl hodně naštvaný.

A máte nějakou osobní zkušenost s cenzurou v televizi?

To mám! Za minulýho režimu jsem třeba natočil s režisérem Antonínem Moskalykem nádhernou inscenaci podle Ivana Olbrachta Zamřížované zrcadlo, což byla nádherná věc. Ten Olbracht totiž byl ve vězení a tam byl s ním i kasař. A já jsem hrál toho kasaře a byla to jedna z mých nejlepších rolí. I Petr Kostka tam byl vynikající, ale oni to celé smazali. Bylo to třicet let u ledu a po třiceti letech s tím odjeli do Cannes a dostalo to cenu.

Myslíte si, že i dnes hrozí nějaká stopka z politických důvodů? Pokud totiž nebyl ve středu odvysílán pořad Show Jana Krause, tak umělci a další politici začínají hovořit o jakési novodobé cenzuře. Po jejich hlasitých výtkách ale ve čtvrtek dopoledne televize Prima otočila a zveřejnila, že tento díl s Bradym i s ministrem Hermanem odvysílá ve čtvrtek večer, ale pořad bude mít prý upravenou podobu... (Nakonec byl vysílán s několika střihy, zmizela například slova herečky Báry Štěpánové o Andrej Babišovi- pozn. PL)

Cenzura ale přece nepřestala existovat nikdy! Není sice v té míře, v níž bývala, ale některé věci určitým lidem vadí stále. Já si pamatuji, že jsme před osmi lety dělali pořad, kde byl hostem hudebník Tonda Gondolán. On v tom pořadu nejen zpíval, ale se mnou vyprávěl i různé vtipy o Romech a oni to nejen nechtěli odvysílat, ale dokonce na nás podali žalobu za to, že jsme rasisté. Navíc ten Tonda Gondolán je cikán, a tak jsme se tomu museli smát. Oni to chtěli dokonce podat k mezinárodnímu soudu... V tu chvíli jsem si pomyslel, zda jsem se opravdu už nezbláznil. Já ze zásady nikoho nejmenuju, ale ten, co to zakázal, tak ten tento pořad vůbec neviděl a slyšel vše od druhé nebo třetí ruky. A věřil jim.

Určitě o tom pořadu Show Jana Krause ještě uslyšíte. Nevím ale, jaký máte s Janem Krausem spolu vztah...

My jsme kamarádi, já mám Honzu Krause rád.

Mnoho lidí ho totiž nemůže vystát prý za to, že je to zapřisáhlý sluníčkář...

Já tedy sluníčkář nejsem. Sluníčkáři mi jdou na nervy tím, že pořád dávají na odiv svou podporu tomu a tomu politikovi za jeho názory. To mne ale nebere. Jak jsem už řekl – otřásají se mnou jiné věci. A jestli dostane nějaký Brady cenu, nebo nedostane, tak to je mi úplně smrtelně jedno. Myslím, že tyto věci jsou i pro tento národ nepodstatný, stejně jako pro mne. Naopak je pro mne problém to, když nějaký hajzl za kus nějakého papíru s vatou napálí takovou marži, že si to pak lidi nemůžou koupit.

Jenže problém je v tom, že se sluníčkáři a pravdoláskaři veřejně dostávají do sporu s táborem fandů Miloše Zemana.

Já už o tomto nebudu mluvit slušně. Ať jdou do prdele celí ti láskaři a sluníčkáři! Už jsem vám to jednou říkal, jak mne pěkně štvou třeba v názoru na migranty. Ti přijedou do Evropy, udělají tady bordel a oni po nich pak uklízí a dělají, že se nic neděje. No to se děje! Když jsem v cizí zemi, tak se tam musím chovat slušně, ne? A ne jako dobytek! Když se chová někdo jako dobytek, tak to přece neznamená, že jim budeme mazat med kolem pusy a neříkat pravdu. Ale když mu tu pravdu někdo řekne, tak je pak rasista? No to je dobrý!

Víte, o co jde? On totiž ten tábor pravdoláskařů, mezi nimiž jsou i někteří politici, nechce jít na oslavu státního svátku na Pražský hrad a namísto toho si dává dostaveníčko na Staroměstském náměstí...

Tak ať tam jdou!

Ale vy byste tam asi nešel, jak vás poslouchám...

Já bych nikdy nikam s nikým kvůli něčemu podobnému nešel. Nikdy do žádný manifestace. Teď jsem shodou okolností točil pro televizi pořad o tom, proč jsem nepodepsal Antichartu. Já jsem ji nepodepsal ne proto, že bych byl takový hrdina, ale řekl jsem si, že nic v životě nebudu nikomu podepisovat, a to ani pro a ani proti. Hned po škole jsem totiž odmítl jít do Kladna do divadla, kde působil profesor Dvořák, který byl ředitelem televize, a namísto toho jsem šel do Divadla na zábradlí, protože mi přišlo, že je to zajímavější. Ovšem kvůli tomu jsem si pak v televizi sedm dlouhých let takzvaně ani neškrtnul, tedy nic jsem netočil. Takže jsem už měl tuto zkušenost a hlavně jsem nevěřil tomu, že za mého života dojde k nějaké politické změně. Věřil jsem Solženicynovi, že ke změně zřízení může dojít jen tehdy, když nastane světová katastrofa století.

Jste pozvaný večer na recepci na Pražský hrad?

Za prvé tam pozvaný nejsem, a i kdybych byl, tak tam nepůjdu. O tyhle angažovaný věci totiž nestojím. Přenechám to těm, kteří se zajímají o politiku. O mně kdysi uvažovali jako o kandidátovi na senátora. Na to jsem jim ale řekl, že si pletu Karla IV. s Viliamem Širokým a nevím o tom vůbec nic, a tak bych byl nerad, aby mi na starý kolena český národ řekl, co tam ten kretén dělá, vždyť je to úplný blb a nic o ničem neví. Toho bych se fakt nerad dožil. Já si totiž myslím, že herec v politice nemá co dělat. Ale když se někdo chce angažovat, tak ať to dělá.

Právě, že nyní se mnozí umělci šikují v tom, aby musel Miloš Zeman ze svého postu buď odejít, anebo aby případně už nebyl na příští volební období zvolen.

To je každého věc, ať to dělají. Každý může mít názor, jaký chce.

A jak vy na Zemana pohlížíte?

V něčem s ním souhlasím a v něčem ne. To ale není ode mne nějaké zatracování. Já se Zemanem třeba souhlasím v tom, že sem k nám imigranty nikdo nezval. A pokud Merkelová někoho pozvala na oběd, tak je pravda, že když přijeli, tak je pak poslala k sousedům, aby se tam najedli. S tímto přirovnáním od Zemana samozřejmě souhlasím, ale abych nějak trval na tom, že má pravdu ve všem, tak to ne. Víte, když jsme dělali s Paroubkem dobročinné akce – jednou pro slepé děti, jednou pro dárce krve, pak zase pro někoho jiného – a vydělali jsme i dost peněz, myslíte si, že o tom něco hezkého novináři zveřejnili? Ani nám nepoděkovali a jen o tom napsali do novin něco ve smyslu jak Roman Skamene vyměnil lahváče za tenisovou raketu. To byl titulek na to, že jsme sehnali 280 tisíc pro dlouhodobě nemocné! Takže se na tyto věci kolem různých témat dívám úplně jinýma očima, protože vždycky nakonec z toho vypadne něco jiného.

Jak jsem ale před chvílí podotkla, umělci na Zemana útočí ve smyslu, aby odešel. S tím byste souhlasil?

To je ale všude na světě, že má prezident své sympatizanty a své odpůrce. A říkat: já jsem pro, já jsem pro... tak to není moje parketa. Mne zajímá pouze to, aby bylo postaráno o starý lidi a o malé nemocné děti, který nemají takzvaně co jí jíst. Tamhle malýmu klukovi ukradli vozíček a lidi se na něj skládají, ale na ty lidi, kteří sem přišli bůhví odkud a nikdo neví, co jsou zač, tak pro ty lítají vesele miliardy. Už jsem vám to říkal několikrát – nejdříve se postarejme o sebe a pak o ty druhý! Ti sluníčkáři nám ale neustále připomínají, abychom se starali o někoho cizího.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga BöhmováTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klimatická mládež je Balda od SPD jinak. Z ODS tak, že mnozí zaúpí

15:20 Klimatická mládež je Balda od SPD jinak. Z ODS tak, že mnozí zaúpí

Právník a komunální politik ODS Ondřej Šimíček se baví tím, jak jsou protivládní demonstranti rozhád…