Nejde to jinak. Green Deal pryč. V Bruselu jsou odtržení od reality, říká Hrnčíř z SPD

21.02.2024 20:50 | Rozhovor

K hořkému smíchu přiměla poslance SPD Jana Hrnčíře představa, jak Fialova vláda bojuje v Bruselu za české zájmy. Podporuje protesty zemědělců a stejně jako oni nevidí jiné řešení, než zrušení Green Dealu.

Nejde to jinak. Green Deal pryč. V Bruselu jsou odtržení od reality, říká Hrnčíř z SPD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace zemědělců, kterou zorganizoval Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy - Asociace samostatných odborů ČR

Co jste říkal na průběh pondělního protestu zemědělců? Ukázal podle vás sílu odporu proti vládě?

Protest proběhl velmi slušnou a kultivovanou formou, kterou jsem při zveřejnění jmen organizátorů akce čekal. Nedošlo k avizované „blokádě“ Prahy, naopak, účastníci stávky nechávali vždy minimálně jeden pruh volný, což je více, než se dá říct o „klimatických aktivistech“ kteří s oblibou zaberou celou silnici a nerespektují ani vozy IZS, což je za mne alarmující.

Premiér i ministr zemědělství vzkázali, že za protesty stojí lidé, kteří nemají se zemědělstvím nic společného, ale jsou to „dezinformátoři“ či „hlasy Kremlu“. Co říci na tuto vládní rétoriku, která v podstatě každý protest nálepkuje jako „proruský“?

Velmi to připomíná totalitní rétoriku, kdy každý, kdo nesouhlasil s komunistickou stranou, byl automaticky onálepkován jako agent západního imperialismu. Zvláště si pamatuji na jeden nadpis článku v Rudém právu, který zněl „Opovržení k proradným snahám ztroskotanců“! Tehdy odsuzoval signatáře Charty 77, tedy vlastně i jednoho z našich nynějších poslanců, Jaroslava Baštu. Nyní by mohl být použit znovu, tentokrát u vyjádření premiéra k protestujícím zemědělcům. Třicet pět let po revoluci jsme se vrátili k naprosto stejným praktikám. Je to děsivé.

Nepřispělo k tomu i to, že některé zemědělské organizace se k protestu nepřidali?

Já se jim ale nedivím. Každý participant byl ihned označen za proruského agenta, zastrašován a dehonestován. Je logické, že se někteří těchto totalitních praktik zalekli. A že se zalekli právem, se ukázalo záhy.

Pojďme si rozebrat požadavky zemědělců, předané v pondělí ministru Výbornému. Jako hlavní bylo odstoupení od Green Dealu, o kterém ministr prohlásil, že není možné. Co na to říkáte vy, je to možné?

Nejen možné, je to nutné. Pojďme si přiznat, že Green Deal je naprosto utopistická agenda, která se opírá o neexistující infrastrukturu a idealistické cíle, odtržené od reality. Jako naprosto vypovídající zmíním pouze jeden z cílů Green Dealu, a to kompletní výměnu automobilů se spalovacím motorem za elektro auta. Ač je to prezentováno jako žádoucí a realizovatelné, je nutné zmínit, že naprosto chybí odpovídající infrastruktura pro realizaci tohoto cíle Green Dealu. Jednoduše řečeno, ač jsou k tomu občané vybízeni, pokud by to skutečně udělali, naprosto by se zhroutila celá energetická síť. A aby to bylo ještě absurdnější, dochází k odklonu od tradičních způsobů výroby elektřiny, takže je jí v některých „zelených“ městech nedostatek již nyní. Takže ano, občané jsou vybízeni, aby si koupili elektroauto, ale již teď je jasné, že je nebudou mít čím nabíjet. Dává Vám to logiku? Mně ne.

Je podle vás reálné, co říká ministr Výborný, že zemědělcům lze pomoci i některými „kompromisy“ a opatřeními v rámci Green Dealu, třeba zmírnění omezení na pesticidy nebo pravidla o ponechávání země ladem?

Zemědělci jsou dlouhodobě odírání z kůže, mnoho z nich již skončilo a ostatní jsou ve vážných problémech, tady pomůže jedině razantní řešení, nikoli žádné kompromisy. Vláda je k tomu hluchá a slepá. Já mám opravdu pocit, že si pan ministr Výborný myslí, že potraviny vznikají v regálech supermarketů.

Co jsou z vašeho pohledu další největší problémy českého zemědělství?

Když budu velmi stručný, tak naprosto katastrofické nastavení čerpání dotací z EU, kdy třeba Polsko čerpá na své zemědělce 4x více a samozřejmě postupné nahrazení místních obchodů nadnárodními řetězci, které vykupují zemědělské výrobky za likvidačně nízké ceny. Naši zemědělci nemohou cenově konkurovat zboží dovezenému z třetích zemí, takže buď prodávají pod cenou a skončí posléze, nebo skončí okamžitě.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

16:59 Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Tomuhle propagandistickému braku vzpomínky věnovat nebudu,“ říká z…