Nejen krveprolití na Srí Lance to ukázalo. V tomto jsou tajné služby nebezpečné. Bývalý šéf české policie odhaluje...

27.04.2019 13:00

ROZHOVOR „Neustálé změny pouze utvrzují policisty v představě, že výrazná aktivita se existenčně nevyplácí - a to je možná cílem. Změny jsou navíc často prováděny diletantsky a příslušní politici se opírají spíše o málo reálný svět televizních detektivek,“ hodnotí kroky v policejních i bezpečnostních složkách bývalý policejní prezident, zakladatel dnešního Ústavu pro studium totalitních režimů a předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný. A upozornil, co české policii chybí: kvalifikovaní a připravení lidé a koncepce opírající se o politiku chránící české zájmy. I přesto se prý českým policistům dostává patriotismu, takže by neodporučoval zkorumpovaným stranickým šíbrům hasit problémy i nadále benzínem.

Nejen krveprolití na Srí Lance to ukázalo. V tomto jsou tajné služby nebezpečné. Bývalý šéf české policie odhaluje...
Foto: Screen: Youtube
Popisek: Výbuch v kostele na Srí Lance.

Jana Kněžínka na pozici ministra spravedlnosti nahradí Marie Benešová. Její osoba je pro některé kontroverzní, vyčítáno je jí spojení s prezidentem Milošem Zemanem, ale sklízí i uznání, například za kauzu H-Systém. Co za jejím nástupem na post vidíte? Bude Benešová nestranná, nebo jde o snahu Andreje Babiše a Miloše Zemana ovládnout justici, jak také zaznívá?

O paní Marii Benešové je známo, že se nikdy nezapletla do nějaké korupční kauzy. Je praktická a zkušená. Do úřadu nastupuje už příští týden. Sama nám svými činy vyjeví, co stojí - či nestojí za jejím nástupem. Zajímavé je, že všichni tuší, že justice v pořádku není, ale jsou-li na pozici ministři jejich gusta, mlčí, přichází-li někdo, kdo se kamarádí s nepřítelem, nastane řev.

Premiér Babiš se brání, že Marii Benešovou vybral proto, že je nutné zatočit s korupcí a klientelismem. Věříte mu to?

Mně by pro začátek stačilo, kdyby se v současném marasmu paní ministryně pokusila alespoň omezit vliv cizí moci na českou justici. A zatočit s korupcí? To bychom museli kriticky vyhodnotit výsledky privatizačního procesu z devadesátých let, zaměřit se na hlavní zdroj celoevropské korupce, tedy na dotační politiku Evropské unie a zrušit financování aktivistických politických neziskovek z veřejných rozpočtů a ze zahraničí. A to jistě uznáte, že je na jednu dámu příliš mnoho!

Výměna na postech ministrů přišla den poté, co policie navrhla Andreje Babiše a další obžalovat v kauze Čapí hnízdo. Vidíte v tom spojitost?

Anketa

Je nastupující ministryně spravedlnosti Benešová nebezpečím pro českou demokracii?

11%
89%
hlasovalo: 9919 lidí
S Čapím hnízdem by mohl souviset pouze odchod ministra Kněžínka. Já ale neznám skutečné důvody jeho odchodu, a pokud vím, on sám zatím nijak sdílný nebyl. Pokud by byl po nástupu nové ministryně odvolán státní zástupce, který zpracovává obžalobu v předmětné věci, byl by to neblahý signál. Na druhou stranu ministr spravedlnosti nemůže vstupovat do trestního řízení, a tak obavy kritiků jsou v tuto chvíli hodně spekulativní.

Jak vnímáte změny v policejních i bezpečnostních orgánech za poslední dva roky? Co se změnilo? A kam tyto kroky směřují?

Nijak dramaticky už tyto kroky nevnímám. Neustálé změny pouze utvrzují policisty v představě, že výrazná aktivita se existenčně nevyplácí - a to je možná cílem. Změny jsou navíc často prováděny diletantsky a příslušní politici se opírají spíše o málo reálný svět televizních detektivek. Přeceňují či nedoceňují možnosti jednotlivých policejních složek. Policie trpí už dávno především nedostatkem kvalifikovaných lidí a nedostatečnou systematickou přípravou. Jsou jí vnucovány cizí vzory, které jsou s naším prostředím a právním systémem nekompatibilní. Schází jí koncepce, jež by se opírala o sebevědomou politiku chránící české národní zájmy. Policie je však naopak indoktrinována genderovou ideologií a europatolízalskou hatmatilkou.

Policisté mají, díky Bohu, stále ještě blízko k patriotismu, a tak bych nedoporučoval, aby všemožní kulturtrégři a zkorumpovaní straničtí šíbři dál hasili benzinem své problémy. I Policii České republiky by mohly, stejně jako nám ostatním, bouchnout saze.

A jak vnímáte situaci kolem státních zástupců? I o ty se, zdá se, hraje…

Ano. O ně se opravdu hraje. Nejvyšší státní zástupce se setkává s velvyslancem Spojených států, státní zástupci jezdí na školení do Spojených států a na recepci na ambasádě se jim dostává zvláštního a odděleného přijetí. Nelze s vámi než souhlasit, že o státní zástupce a o ovlivňování trestněprávního řízení jde především. Nejhorší na tom je, že v případě amerických diplomatů se jedná jednoznačně o porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích.

Ke změně došlo i na postu policejního prezidenta. Dají se zatím jeho kroky hodnotit? A jak se díváte na spekulace, že veškeré tyto kroky mají pomoci Andreji Babišovi v případě Čapího hnízda?

Případ Čapí hnízdo byl předán státnímu zástupci s návrhem na obžalobu. Je tedy nyní v moci státního zastupitelství a já opravdu netuším, jakou roli by mohl v této věci sehrát nový policejní prezident. Z podobných úvah je patrna novinářská neznalost kompetencí v trestním řízení a reálné práce orgánů činných v trestním řízení.

Tato spekulace nezaznívá však jen od novinářů. Na jaké úrovni je, podle vás, úroveň a nezávislost naší justice?

Na to nám každodenně odpovídá justice sama. Není lepšího měřítka než průzkum mínění občanů, kteří se na různých úrovních setkávají s justičními omyly a vládou peněz nad spravedlností příliš často. Ani mafiánská propojení a velmocenský vliv zde nechybí.

Věříte v nestrannost českých soudů a policistů?

Případ od případu. Když budeme paušalizovat, nikam se nedostaneme. Znám řadu opravdu dobrých a profesionálně zdatných soudců a policistů. Ale celkově jest starou pravdou, že ryba páchne od hlavy. Situace v justici i policii pouze odráží situaci v Parlamentu.

Na Srí Lance došlo během Velikonoc k několika koordinovaným teroristickým útokům namířeným proti křesťanům. Jsou křesťané pronásledovanou skupinou? Protože i po neštěstí v Paříži, kdy vyhořela katedrála Notre-Dame, jsme na místě činu i na sociálních sítích mohli zpozorovat velké množství radostných a pobavených reakcí zejména od příslušníků arabské komunity. Je to nenávist vůči nám? V čem případně spatřujete její příčinu?

Podle organizace Open Doors, která monitoruje násilí proti křesťanům, trpí v současnosti pronásledováním přibližně sto miliónů křesťanů. Ale euroamerická snaha o pomoc těmto lidem je opravdu minimální. Jejich utrpení je přehlíženo. Nehodí se do našeho mamonářského světa. To například souvěrci islámští na své po světě pamatují a samozřejmě každou naši slabost rychle využijí. Kde jsme byli, když hořely pravoslavné kostely v Kosovu? Stále častěji jsou ovšem předmětem útoků i kostely ve Francii a my si všímáme pouze katedrály Notre-Dame, protože její požár se náramně hodil pokrytci Macronovi, jehož politika je v zásadě protikřesťanská, ale nyní mohl vystoupit jako falešný spasitel.

Příčina je v nás. Většina přece alespoň tuší, co je to kulturní křesťanství, na něm má podíl i ateista. Není spojeno s konkrétní církevní organizací. Je to dědictví, jež mělo zásadní podíl na utváření našeho světa. Jestliže kdesi v subsaharské Africe řádí Boko Haram, vypaluje kostely a vraždí křesťany, je to i náš problém.

Co říkáte na informaci o tom, že Srí Lanka byla včas a dostatečně o útocích informována?

Tajná služba měla mít údajně včasné informace od indické tajné služby. Prezident si stěžuje, že mu jeho zpravodajci nic neřekli. Ale to je přece tak signifikantní! Tajné služby si stále více dělají po světě, co uznají za vhodné. Jsou nebezpečné tím, že si žijí vlastním životem a nepotřebují k tomu politickou kontrolu. Mají svou představu, co je pro nás vhodné a co nikoli. Je to fenomén, který například i na malé Srí Lance, stejně jako ve velkých Spojených státech dává tušit rozsah problému skrytých a samozvaných vlád.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český lev a dva ocasy... Přestřelka pokračuje. Konečná posílá Černochové trochu jiné tričko

19:39 Český lev a dva ocasy... Přestřelka pokračuje. Konečná posílá Černochové trochu jiné tričko

Jak je to podle průzkumu se spokojeností lidí v ČR se členstvím v EU? I o tom mluví v rozhovoru euro…