Jaký je váš názor na romskou otázku?
Je to velmi komplikovaná záležitost, kterou se dlouhodobě nedaří řešit. Ani u nás, ani na Slovensku, ani ve Francii, ani například v Irsku, kde jsem měl možnost vidět, jak se s tím vypořádává irská společnost. Máme ministra pro lidská práva a já si myslím, že bychom měli jako společnost primárně tlačit nejvíce na to, aby zákony platily pro všechny stejně. Největší zlo, které se mohlo stát, bylo, že se dělaly nějaké ústupky a výhody. Přerostlo nám to přes hlavu. Dnes se ten problém bude řešit, pokud se nám ho vůbec kdy podaří vyřešit, hůře, s větší složitostí a za vyšších finančních nákladů, než kdyby se řešil dříve.
Ale na druhou stranu si neumím vybavit, v které zemi se to někomu vyřešit podařilo. Kanada, Francie, Anglie nám vracely Romy. Je to příklad jejich pokrytectví. Jakmile se začali Romové chovat pro ně nepřípustně, začali je vracet, ačkoli nás mnohdy kritizují za naše údajně nedemokratické postoje k Romům. Demokracie pro ně končí tam, kde začínají jejich zájmy. Ale to je pro ty tzv. mocnosti a kolébky demokracie příznačné a platí to, bohužel, nejen v romské otázce.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík