Někdo mě chce nakrmit olovem, směje se anonymu ostravský kandidát Habiballa

24.09.2014 20:09

ROZHOVOR Za Stranu zelených a Piráty jde v Ostravě do komunálních voleb i vysokoškolský pedagog s exotickým jménem Hashim Habiballa. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz mimo jiné uvedl, že by rád přispěl ke zlepšení ovzduší ve městě. Rasismus ve městě nepociťuje, i když se na Facebooku setkal s reakcí, že by ho někdo raději nakrmil olovem, než mu dal svůj hlas.

Někdo mě chce nakrmit olovem, směje se anonymu ostravský kandidát Habiballa
Foto: FB
Popisek: Hashim Habiballa

Zapojil jste se už někdy do politiky?

Ne. Je to poprvé.

Proč jste se letos rozhodl kandidovat v komunálních volbách?

Chtěl jsem podpořit Piráty, protože jsem dlouhodobě jejich voličem. Vím, že jsou to lidé, kteří toho na komunální úrovni dokáží hodně udělat. Některé z nich znám osobně a chtěl jsem je tímto způsobem podpořit, protože mne zná více lidí, kteří by nás mohli volit.

Můžete být konkrétnější?

Jdou do některých věcí, které ostatní zase až tak nezajímají a zorganizují k nim třeba i petice. V Ostravě je například problém s domem Ostravica, který chátrá.

Co je ve vašem volebním programu stěžejní?

Myslím, že Piráti ani nemají zvláštní ambice vládnout městu, ale sami říkají, že chtějí být opozicí. Bylo by docela dobré, kdyby byli schopni klást vedení města i některé třeba nepříjemné otázky týkající se například právě památek, které v Ostravě jsou, chátrají a nic se s nimi neděje. Vzpomínaná Ostravica není jediná, ale myslím, že je dobrým příkladem toho, jak se nic neděje. Město říká, že s tím nemůže nic dělat, ale Piráti vyvíjí různou iniciativu pro záchranu budovy, protože jim to není lhostejné.

A proč se v Ostravě spojili právě zelení a Piráti?

Myslím si, že jde právě v Ostravě o velmi dobré spojení. Životní prostředí je tady velkým problémem, který mne i ostatní obyvatele velmi trápí. Hodně lidí se odsud právě kvůli životnímu prostředí stěhuje. Mělo by se striktně vyžadovat dodržování limitů, které je dnes dost benevolentní. Na to by určitě mělo mít dostatečné páky, i když někteří politici tvrdí, že je to spíše celostátní věc a nemůžou s tím nic moc udělat.

Životní prostředí tady tedy vidíte jako stěžejní problém?

Kdo tu nežije, tak asi neví, jak to tady vypadá v zimě, kdy jsou šílené smogové situace. Viděl jsem například fotku z patnáctého patra jednoho z věžáků, kde byl krásně vidět čistý vzduch nad patnáctým patrem a pod tím neproniknutelná mlha, přes kterou se nedalo dívat. Sám jsem astmatik, tak to hned při zhoršeném ovzduší pociťuji na svých průduškách.

Rasismus město netrápí?

Sám se s otevřeným rasismem přímo nesetkávám. Teď mluvím ale jen za sebe. Myslím, že většina lidí je rozumných. Nejsou tady žádní šílenci, kteří by chodili s pochodněmi. Každý jednotlivec má svědomí, co je schopen udělat ostatním. Samozřejmě, že tu byly demonstrace proti Romům. Viděl jsem ale, že demonstranti nakonec sami rozbíjeli popelnice a udělali škodu za několik stovek tisíc korun. Vlastně tedy nevím, co si o tom mám myslet, co tím chtěli dokázat.

Na Facebooku sdílel někdo váš volební plakátek – fotku, na které jste vyfocený se všemi diplomy, které jste získal. Lidé si tam z vás dělali legraci. Jak byste na tyto komentáře reagoval?

To byla spíše taková nadsázka, že někdo sbírá známky a já diplomy. Nicméně jim zřejmě ani tak nešlo o ty diplomy, ale jak vypadám, že nemám úplně bílou barvu kůže. Nevím, co bych měl říct na to, když někdo napíše: Radši bych ho nakrmil olovem, než bych mu dal hlas…

Takovou jste tam měl reakci?

Ano… Možná to tam ještě je někde k dohledání. Vůbec mne to nepohoršuje.

Ale právě toto je projev rasismu a vy jste mně před chvilkou řekl, že jste se osobně s rasismem nesetkal…

Měl jsem na mysli spíše fyzické útoky než takové řeči. V těchto diskuzích na internetu je vždy každý velký hrdina. Beru to opravdu tak, že se takový člověk, který něco podobného řekne, sám zesměšní. Proč bych mu měl brát možnost, aby to říkal? Proč by mne to mělo štvát? To vůbec ne.

Jste muslim?

Ne. Narodil jsem se v Havířově. Maminka je Češka a otec byl původem ze Súdánu. V sedmdesátých letech bylo v Československu hodně studentů z Afriky. Mohli tady vystudovat, ale nesměli zde zůstat, i když se tu taťka oženil a měl dítě, musel se vrátit. Docela jsem rád, že s ním maminka nešla, protože v Súdánu je docela šílené, co se tam děje.

Byl jste se tam někdy podívat?

Otec už dlouho nežije v Súdánu, ale ve Spojených arabských emirátech. V Súdánu jsem byl asi tři týdny někdy v osmdesátých letech. Je to tam úplně jiný svět. Věci, které jsou pro nás běžné, jako je pitná voda a jídlo, tak v těchto chudých zemích prostě chybí.

Jak vnímáte, že česká populace muslimy nepřijímá? Teď se o této problematice hodně diskutuje.

Mně ty diskuze připadají celkem k ničemu. Ve svém okolí o mnoha muslimech nevím. Nemám pocit, že by tady okolo nás žilo příliš mnoho muslimů. Někdy mi připadá, že politici neví, co by si dali do programu, tak musí vytáhnout nějakou hrozbu muslimů. Samozřejmě, že na to hodně lidí slyší. Myslím si ale, že Česká republika problém s muslimským extremismem zatím v nějaké větší míře nemá.

Amerika se svými spojenci zaútočila na Islámský stát. Je to správné řešení?

Myslím, že všichni normální lidé Islámský stát berou jako šílence, kteří chtějí pouze zabíjet a jdou i proti vlastním lidem. Nejde o to, že by vyhrožovali pouze ostatnímu světu. Těžko soudit, jestli je správné, že s nimi jde Amerika do války. Otázkou je, čeho tím může dosáhnout. Je třeba se vždy ptát, jestli podobné zásahy mohou vést k něčemu dobrému. Pokud jsou schopni porazit Islámský stát a zavést tam nějakou normální vládu lidí, kteří se nechtějí pouze zabíjet, tak to určitě svůj smysl má. Jinak do hloubky této problematiky nevidím, proto nemohu říct zcela jasně, co je správně.

Myslíte si, že islámský extremismus může být hrozbou pro celý svět?

On už hrozbou určitě je. To vidíme na útocích různých šílenců, kteří jsou schopni se odpálit. Nevím ale, do jaké míry to souvisí s islámem. Znám lidi, jsou mezi nimi i mí příbuzní, u nichž žádné projevy islámu nevidím. Vím, že se modlí pětkrát denně, ale nepřipadá mi, že by pro ně náboženství byla nějaká důležitá otázka. Když si například vezmete Polsko, které je hodně katolická země, tak tam asi není pro člověka snadné nebýt katolíkem. Mně to připadá podobné i v muslimských zemích.

Na závěr taková osobní otázka. Přestože jste se narodil v České republice, nemáte české jméno. Víte, co v překladu znamená?

Habiballa by mělo znamenat Bohu milý… Volně přeloženo do češtiny tedy Bohumil.

Informatik a vysokoškolský pedagog Doc. Dr. Hashim Habiballa, Ph.D. se narodil 27. 6.1976 v Havířově, kde vystudoval Gymnázium Komenského. Potom pokračoval ve studiu informatiky na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity a na dalších českých a slovenských univerzitách. Pracuje jako docent na Katedře informatiky a počítačů Ostravské univerzity a na částečný úvazek jako vědecký pracovník na Centru Excelence IT4Innovations – Ústavu pro výzkum a aplikace fuzzy modelování. V blížících se komunálních volbách je na kandidátce Pirátů a zelených na čtrnáctém místě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Filip Ferbie

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Národ si to konečně uvědomil.“ Vážné zjištění. Jde o volby v ČR

13:41 „Národ si to konečně uvědomil.“ Vážné zjištění. Jde o volby v ČR

VIDLÁKŮV TÝDEN Že v preferencích stoupají ti, kteří objeli s protivládními akcemi republiku? „Konečn…