Někdy humor nestačí a je třeba jít do ulic, říká vicehejtman Knot v narážce na Zemana s Babišem. A přidává rčení o páchnoucí rybě

23.01.2019 21:19 | Zprávy

ROZHOVOR „Češi svou nespokojenost většinou ventilují humorem. Vzpomeňme si, kolik bylo politických vtipů za totality. Po revoluci prakticky vymizely. No a v současnosti se nám, hlavně díky Babišovi a Zemanovi, zase utěšeně množí,“ říká jihočeský vicehejtman Josef Knot s tím, že někdy ale humor nestačí a je třeba dát důrazně najevo, že se nám současná situace nelíbí. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se zamyslel nad činem Jana Palacha a vyjádřil se i k případné hospodářské recesi.

Někdy humor nestačí a je třeba jít do ulic, říká vicehejtman Knot v narážce na Zemana s Babišem. A přidává rčení o páchnoucí rybě
Foto: archiv J. Knota
Popisek: Josef Knot.

Minulý týden jsme si připomněli 50 let od upálení Jana Palacha. Jak vy jeho čin s odstupem času hodnotíte?

Víte, já prostě Palachův čin vnímám jako hrdinství… Mladý kluk, celý život měl před sebou, a obětoval se, aby vyburcoval národ z letargie, upozornil na zločinný systém. Kdo jsme, abychom jeho čin hodnotili, zpochybňovali, dovolávali se psychologických posudků o jeho duševním zdraví…? Troufám si říci, že pro svou rodinu, pro své blízké bychom svůj život položili všichni. Když někdo udělá to samé pro svou vlast, jak ho označíte? Za hrdinu, nebo za blázna?



A v souvislosti s první otázkou, co říci na názory, že tak velká „pozornost“, kterou Palachovu činu některá média v těchto dnech věnovala, mohla přimět k pokusu o podobnou smrt člověka, který se zapálil v Praze minulý týden v pátek odpoledne?

Když dva dělají totéž, není to vždy totéž, chtělo by se říci. Každý velký čin vyvolává touhu po následování, ale v takových případech už bývá těžké odlišit, zda se ten následovník cítil opravdu nesvobodný a utlačovaný režimem, nebo se spíš pokusil spojit snahu o vyřešení svých osobních problémů s touhou po 15 minutách „tragické slávy“. 

Někteří lidé, často z umělecké branže, dlouhodobě upozorňují na ohrožení demokracie a svobody. Slova – „Co dělat? Pojďme do ulic“ – režiséra Jana Hřebejka se objevila v kalendáři Revue Forum na rok 2019. S upozorněním na nutnost postavit se strachu ve společnosti se přidal například zpěvák Tomáš Klus.  Máte také pocit, že je „ve společnosti“ strach? A pokud, tak z čeho? A je ten pravý čas vyrazit do ulic?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Beztvarý Vystrčil, kreatura Němcová, fialový zločinec. Doubrava vzpomíná nejen na Senát

20:00 Beztvarý Vystrčil, kreatura Němcová, fialový zločinec. Doubrava vzpomíná nejen na Senát

„Napřed krade v prodejně rohlíky, potom se štěstím rozplývá, že může být v blízkosti, a dokonce si m…