Němci si to nenechají vysvětlit. Ruský plyn, jádro a Green Deal: Ekonom Kohout vidí problém. Ale i šanci pro Česko díky Ukrajincům

17.03.2022 20:03 | Rozhovor

Za rostoucí ceny samozřejmě může do velké míry agrese vyprovokovaná Vladimirem Putinem, říká ekonom Pavel Kohout. Hovoří ale i o sankcích, které sama na sebe uvaluje Evropská unie. „Zavírání atomových elektráren a rezignace na další výzkum a vývoj v tomto odvětví, ostrakizace těžebního průmyslu, utopické sny o obnovitelných zdrojích,“ vyjmenovává. Vláda by podle něj mohla dočasně snížit DPH či spotřební daň, čímž by spotřebitelům trochu odlehčila. Ve hře je i přepracování státního rozpočtu. Kohout hovoří také o úloze Německa v energetické politice Evropy. „Green Deal bude, i kdyby na chleba nebylo,“ obává se.

Němci si to nenechají vysvětlit. Ruský plyn, jádro a Green Deal: Ekonom Kohout vidí problém. Ale i šanci pro Česko díky Ukrajincům
Foto: Repro ČT24
Popisek: ekonom Pavel Kohout

Premiér Petr Fiala o víkendu hovořil o tom, že současné vysoké ceny benzinu jsou zapříčiněny válkou, kterou s námi všemi vede ruský prezident Vladimir Putin. Doslova to označil za „Putinovy ceny“. Ztotožňujete se s tímto pohledem?

Do určité míry ano, světové ceny energií šly nahoru z velké části kvůli Putinově šílené válce. Ale to není všechno. Dále jsou tu sankce, které Západ uvaluje sám na sebe: zavírání atomových elektráren a rezignace na další výzkum a vývoj v tomto odvětví, ostrakizace těžebního průmyslu, utopické sny o obnovitelných zdrojích, které nejsou podloženy existujícími technologiemi, zkrátka vítězství politiky nad ekonomickým uvažováním.

Anketa

Vede si Petr Fiala ve funkci premiéra dobře?

4%
95%
hlasovalo: 69686 lidí

Jsou současné vyšší ceny u stojanů benzinek způsobeny poptávkovým šokem? Můžeme tedy i vzhledem ke klesající ceně ropy na světovém trhu očekávat, že benzin i nafta brzy o něco zlevní?

Pohonné hmoty vždy sledují světové ceny, samozřejmě s přihlédnutím k výši spotřební daně a DPH. Česko má hustou síť čerpacích stanic a vysoce konkurenční trh. Jakmile jedna pumpa zlevní, rozkřikne se to a ostatní jsou nuceny následovat. Na spiknutí pumpařů nevěřím.

Hovoří se o tom, že začátkem týdne některé pumpy zlevnily z hodiny na hodinu i o několik korun na litru pohonných hmot. Lze to dávat do spojitosti se zavedením cenových kontrol?

To skutečně netuším.

Inflace v únoru činila meziročně 11,1 %, přičemž potraviny zdražovaly přibližně v rozmezí 8-12 procentních bodů. Analytici očekávají, že inflace má i nadále růst. Jaké dopady tato situace bude mít na nízkopříjmové domácnosti, na samoživitelky? Co by měla vláda udělat?

Co může vláda dělat? Měnová politika je v rukou ČNB, komoditní inflace je mezinárodní jev. Vláda by ovšem mohla dočasně snížit DPH či spotřební daň, neboť vzhledem k růstu cen bude i inkaso DPH přiměřeně vyšší.

Česko patří mezi země, které ve velkém přijímají ukrajinské uprchlíky, hovoří se o nižších statisících zejména žen s dětmi. Jaký dopad to bude mít na český pracovní trh v krátkém období?

Jelikož český pracovní trh má problém s nedostatkem pracovních míst, může jít o vítanou posilu. Ženy se mohou poměrně rychle uplatnit ve službách (zdravotnictví, školky, jesle, péče o seniory, maloobchod, pohostinství atd.) i v průmyslu. Nevěřím, že by imigranti „brali Čechům práci“. Přimlouval bych se za velkorysé uznávání kvalifikací a diplomů, aby vzdělaní lidé nemuseli zametat smetí nebo sedět v továrně u pásu. Čeho se musíme vyvarovat: imigranti si nesmějí zvyknout na pohodlný život na sociálních dávkách, což je chyba, které se dopustily například Německo nebo Švédsko.

A jaký dopad to bude mít na státní rozpočet? Očekáváte, že bude nutné jej přepracovat?

Je výjimečná situace, kterou je třeba řešit výjimečnými prostředky. Třeba i přepracovat státní rozpočet; neptejte se mě ale, jak to udělat. To by bylo na hodně dlouho.

Je podle vás skutečně možné, že vlivem ruské invaze na Ukrajinu padne Green Deal? Stane se z energetické bezpečnosti pro mnohé evropské státy nosné téma?

Bylo by skvělé, kdyby zvítězil rozum a ekonomická kalkulace oproti fantastické zelené utopii. Ovšem fantastika a utopie má na své straně Německo. Mnoho Němců se skutečně bojí, že se utopí či uvaří kvůli globálnímu oteplování – bojí se toho mnohem více než Ruska. Němci se bojí, že každá atomová elektrárna je vlastně převlečená nukleární bomba, a nenechají si vysvětlit rozdíly v konstrukci různých typů atomových reaktorů. Černobyl bouchl, tedy každá atomová elektrárna může bouchnout, tečka. Nějaké poloopice z východní Evropy nám přece nebudou vysvětlovat něco, v čem my, Němci, máme přece jasno. Green Deal bude, i kdyby na chleba nebylo. Energetická bezpečnost? Pro Němce je Rusko partner, nikoli nepřítel. Bývalý kancléř Schröder je ruský agent, což se ani nesnaží skrývat. Merkelová byla velmi pravděpodobně něco podobného a současný kancléř Scholz se tak přinejmenším chová.

Máme se připravit na to, že mnohem dražší paliva se v dohledné době promítnou i do cen všech navazujících služeb a produktů?

Do jisté míry samozřejmě, ale nechtěl bych budit paniku. Ten nejsilnější monetární impuls, kvůli kterému nyní tak mohutně rostou ceny, skončil zhruba před rokem. Peněžní ekonomika má ovšem velkou setrvačnost, takže se plně projevuje v cenách komodit teprve nyní. Samozřejmě, Putinova válka situaci ještě zhoršuje.

Psycholožka Yvonna Lucká v rozhovoru pro Radiožurnál uvedla, že Češi jsou velmi citliví na ekonomickou újmu, „protože jsme si zvykli mít všeho třikrát tolik, než potřebujeme“. Bude toto podle vás ohrožovat stabilitu vlády, pokud si budeme muset více utahovat opasky?

To nevím, ale jsem si jistý, že s jinou vládou bychom na tom patrně nebyli lépe. Co může vláda dělat v situaci, kdy skutečnými viníky inflace jsou Česká národní banka, ostatní světové centrální banky, případně šílený Putin? Vláda může dělat poměrně málo. Snížit DPH, ale o tom jsme již mluvili.

Může mít podle vás na spotřební chování obyvatel vliv, když jim čelní političtí představitelé v médiích radí či je tlačí do menší spotřeby? Viz např. apely na menší spotřebu pohonných hmot nebo na vytápění obydlí na nižší cílovou teplotu.

Podobné apely nejsou příliš šťastná věc, pokud vedoucí představitelé státu nejdou příkladem. Za druhé světové války král George VI. nechal v Buckinghamském paláci označit všechny vany značkou ukazující hladinu ve výši pěti palců (12,7 centimetru), což byl maximální limit závazný  pro britské domácnosti. Bylo třeba šetřit teplou vodou a královská rodina odmítla privilegia plynoucí z jejího postavení. Tak by se měli čelní představitelé státu chovat!

Do mediálního prostoru se opět dostal mrtvý projekt plynovodu Nabucco, který koncem předminulé dekády prosazoval mimo jiné i tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS). Projekt, vedoucí jižní trasou přes Turecko, byl tehdy vysmíván jako drahý a zbytečný, strategická hodnota snížené energetické závislosti na Rusku nebyla brána jako dostatečný faktor. Obstojí tato kritika i nyní, nebo měl Topolánek lepší schopnost předvídat krizové situace než většinová společnost a zrušením projektu jsme se dopustili zásadní chyby?

S odstupem času vidíme, že Mirek Topolánek byl docela dobrý premiér, navzdory různým dílčím chybám. Ano, plynovod Nabucco by se nám nyní tuze hodil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Marek Korejs

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Dvě loutky. Páprda a...“ Vyoral pustil peklo na Bidena s Fialou

15:00 „Dvě loutky. Páprda a...“ Vyoral pustil peklo na Bidena s Fialou

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – Po návštěvě premiéra Petra Fialy v Bílém domě se z řad jeho podpo…