Premiér Petr Fiala o víkendu hovořil o tom, že současné vysoké ceny benzinu jsou zapříčiněny válkou, kterou s námi všemi vede ruský prezident Vladimir Putin. Doslova to označil za „Putinovy ceny“. Ztotožňujete se s tímto pohledem?
Do určité míry ano, světové ceny energií šly nahoru z velké části kvůli Putinově šílené válce. Ale to není všechno. Dále jsou tu sankce, které Západ uvaluje sám na sebe: zavírání atomových elektráren a rezignace na další výzkum a vývoj v tomto odvětví, ostrakizace těžebního průmyslu, utopické sny o obnovitelných zdrojích, které nejsou podloženy existujícími technologiemi, zkrátka vítězství politiky nad ekonomickým uvažováním.
Jsou současné vyšší ceny u stojanů benzinek způsobeny poptávkovým šokem? Můžeme tedy i vzhledem ke klesající ceně ropy na světovém trhu očekávat, že benzin i nafta brzy o něco zlevní?
Pohonné hmoty vždy sledují světové ceny, samozřejmě s přihlédnutím k výši spotřební daně a DPH. Česko má hustou síť čerpacích stanic a vysoce konkurenční trh. Jakmile jedna pumpa zlevní, rozkřikne se to a ostatní jsou nuceny následovat. Na spiknutí pumpařů nevěřím.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Marek Korejs