Němcová nedostatek inteligence dohání hysterií. Topolánkovo rozkrádání. Islamizátor Kubera. Nečas zničil ekonomiku. Sociolog Hampl o „hořkém a trapném konci ODS“

20.04.2016 17:10

ROZHOVOR Pravicový sociolog Petr Hampl, který nyní vede kandidátku Bloku proti islámu ve Středočeském kraji, říká, že ODS je úplně zbytečná organizace, která jen ujídá peníze daňových poplatníků. „Jestliže dnes ODS předstírá boj proti Andreji Babišovi, je zapotřebí dodat, že fenomén Babiš je logickým a nutným důsledkem katastrofální politiky ODS,“ říká Hampl. ODS škodí pravicovým idejím a škodí především parlamentní demokracii. Dělení na levici a pravici dle něj již dnes postrádá smysl. Podporuje uskupení, který hájí zájmy 90 procent obyvatel proti „elitám“.

Němcová nedostatek inteligence dohání hysterií. Topolánkovo rozkrádání. Islamizátor Kubera. Nečas zničil ekonomiku. Sociolog Hampl o „hořkém a trapném konci ODS“
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Sociolog Petr Hampl.

ODS „slaví“ 25 let od svého vzniku. Má co slavit?

Vznik ODS byl nesporně významnou historickou událostí, podobně jako třeba založení strany Mladočechů v roce 1874. Na začátku 90. let sehrála ODS významnou roli tím, že dokázala čelit havlovským intelektuálům – těm lidem, kteří později zformovali „pražskou kavárnu“ a kteří dnes napomáhají genocidě českého národa.

Něco jiného je dnešní ODS. Úplně zbytečná organizace, která jen ujídá peníze daňových poplatníků. Hořký a trapný konec daný tím, že její členové neměli odvahu stranu včas rozpustit.

Kdo byl dle vás nejlepším a kdo nejhorším předsedou ODS?

Nejlepším jednoznačně Václav Klaus. Jeho odchod byl i faktickým koncem ODS. Jestli mu lze něco vyčíst, pak to, že toleroval rozkrádačky stranických funkcionářů, a především to, že nedokázal najít rozumného nástupce.

O pozici nejhoršího předsedy v dějinách ODS by mohli soutěžit hned dva kandidáti – Mirek Topolánek a Petr Nečas. Oba zaujímali k Bruselu stejně patolízalský postoj jako dnes Bohuslav Sobotka. Topolánek přeměnil českou politiku na čisté rozkrádání bez jakéhokoliv ideového obsahu. A Petr Nečas zničil českou ekonomiku nesmyslným zvyšováním daní uprostřed krize. Jestliže dnes ODS předstírá boj proti Andreji Babišovi, je zapotřebí dodat, že fenomén Babiš je logickým a nutným důsledkem katastrofální politiky ODS.

V jaké je teď ODS kondici?

Dnešní ODS sestává v zásadě ze tří skupin lidí. První z nich představují mafiáni. Druhou celkem poctiví lidé, kteří myšlenkově zastydli někdy v roce 1990 a dosud řeší odchod sovětských vojsk. Nejsou schopni pochopit, že problémem roku 2016 jsou islám a imigrace. A tou třetí skupinou jsou řadoví členové – vesměs chytří, slušní a zděšení jednáním stranického vedení. To vše je sešněrováno tupým byrokratickým aparátem.

Pokud to budou daňoví poplatníci nadále financovat, může to vydržet ještě desítky let.

Má ODS pořád co říct a říká to?

Naprosto nezáleží na tom, co ODS říká. Stejně všichni víme, že pokud by se dostala k moci, udělala by pravý opak toho, co dnes slibuje. Zvyšovala by daně a plazila by se před Merkelovou stejně jako Sobotka.

Kde je podle vás hlavní příčina toho, že ODS poklesla z významu první či druhé nejsilnější strany ve státě po 10 procent podpory?

ODS má těch řádově 10 procent v situaci, kdy se konkurenti fakticky rozpadají. Kdyby byly konkurenční strany ve slušné formě, ODS by už byla hluboko pod pěti procenty.

V ODS totiž došlo k tomu, k čemu dříve či později dojde v každé politické straně. Veškerou moc převzal byrokratický aparát, ten vytvořil alianci s mafiány a lidé, kteří chtěli prosadit něco rozumného, byli vytlačeni na okraj.

Velké naděje části lidí byly spojovány s Petrem Fialou. Naplňuje je?

O žádných nadějích nevím. Od začátku hrál jen roli maskota. Vlivové skupiny v ODS hledaly někoho, kdo bude dobře působit na veřejnost a zároveň nebude dost schopný, aby změnil poměry uvnitř strany. Petr Fiala těmto požadavkům vyhovuje perfektně.

Co dělá špatně?

Kdyby to byl rovný chlap a záleželo by mu téhle zemi, vyčistil by stranu od grázlů typu islamizátora Teplic Jaroslava Kubery nebo Erdoganova obdivovatele Jana Zahradila, pak by odstoupil a udělal místo někomu, jako je Václav Klaus mladší.

Jenže to by mu muselo na té zemi záležet víc než na vlastní kariéře.

Jak hodnotíte to, jaký má současná ODS vztah k Rusku a Číně a zahraniční politice? Nekopíruje přespříliš „pravoláskovou“ politiku TOP 09?

Jak už jsem řekl, ODS se stala obětí vlastní byrokracie. Dnes v ní rozhodují profesionální byrokraté – stejní lidé, jací rozhodují v ČSSD, ANO, TOP 09, na ministerstvu zahraničí… Co od nich můžete čekat jiného?

Nezdá se vám, že když v minulosti se říkalo „se Sovětským svazem“ na věčné časy, tak teď ODS říká „s USA na věčné časy“? Neměla by pravicová zahraniční politika být o tom, že máme takové spojence, kteří jsou aktuálně výhodní a prospěšní pro naše národní zájmy, a ne být k někomu uvázán dogmaticky za každou cenu a na věčné časy?

Pokud by byl brán ohled na obyvatele ČR, byla by nesporně výsledkem zahraniční politika nezávislá na jakémkoliv spojenci. Jenže lidé, kteří v České republice rozhodují, sledují především svůj zájem – získat dobré pracovní místo ve vedení nějaké korporace, v Bruselu, v centrále NATO a tak dále. V tomhle smyslu není rozdíl mezi úředníky ministerstva zahraničí, funkcionáři ODS a funkcionáři ČSSD.

Jak hodnotíte vztah nynější ODS k prezidentu Zemanovi? Mimochodem nepřebírá on část pravicově konzervativních témat? Realistická zahraniční politika národního zájmu, obrana národní existence před imigrací, kritika sociálních experimentů jako inkluze, kritika politické korektnosti…

Způsob, jakým ODS prezidenta Zemana kritizuje, nejlépe ukazuje, v jak hluboké krizi se nachází. Ne, že by na něm nebylo co kritizovat. Nikdo není dokonalý, ani prezident Zeman. Ale ODS kritizuje Zemana z neomarxistických pozic! Zkuste najít jeden jediný rozdíl mezi tím, co o Zemanovi říká ODS, a mezi tím, co o něm říkají Zelení. Žádný rozdíl nenajdete. Až tak daleko došla degenerace kdysi poměrně konzervativní strany.

A co hůře – ODS kritizuje i ty body Zemanovy agendy, které jsou klíčové pro přežití národní pospolitosti a které v Klausových dobách prosazovala sama ODS.

Po Petru Fialovi je dnes asi nejviditelnější osobou v ODS Miroslava Němcová. Jak ji hodnotíte? A jak hodnotíte její výstupy okolo „kalašnikova“, „ruské propagandy“, Miloše Zemana nebo Číny…?

Myslím, že to paní Němcová nemyslí zle. Ona prostě jenom není dost chytrá. A co jí chybí na inteligenci, to dohání hysterií. Nejspíš by byla dobrou asistentkou, nejspíš by nebyla schopna zastávat funkci vedoucí sekretariátu a rozhodně to není politička schopná přemýšlet a diskutovat o složitějších záležitostech.

Vidíte nějaké řešení pro českou pravici? Měla by vzniknout nějaká nová strana či hnutí? Nejsou dnes spíše alternativou subjekty a politici, kterým se nadává, že jsou „populistické“? Národní fronta Le Penové, Orbán, Donald Tump, AfD, Geert Wilders…? Není starý stranický politický systém mrtvý, protože ho strany svou bezideovostí vyprázdnily? Není čas to přijmout jako fakt, smířit se s realitou, nesnažit se oživovat, co je mrtvé, a přizpůsobit se nové situaci? Tedy, jak jsem uvedl výše, oslovovat lidi jako „populisté“?

Nehledejme řešení pro českou pravici. Hledejme řešení, které bude prospěšné pro obyvatele České republiky – pro český národ. Politické rozdělení na levici a pravici bylo odrazem dlouhodobého konfliktu zájmů mezi podnikateli a jejich zaměstnanci. Ale o to už dávno nejde. Dnes společností hýbe konflikt zájmů, ve kterém stojí na jedné straně obyčejní lidé a na druhé straně elita sestávající z politiků, intelektuálů a korporátních kapitánů. Politici a strany, které uvádíte, hájí zájmy dolních 90 procent proti elitám. Nejsou levicové ani pravicové.

A jestli by mělo vzniknout nějaké nové populistické uskupení? Mám za to, že tím novým je Blok proti islámu se svým konceptem švýcarizace. Ale jestli je to naděje oprávněná, to ukážou až skutečné volby.

ODS se historicky hlásila k eurorealismu. Tedy k obhajobě suverenity a národních zájmů uvnitř EU. Není to dnes překonaný koncept? Není z hlediska krize eurozóny a především migrační krize a za stavu fungování EU pod Lisabonskou smlouvou lépe opustit EU? I kdybychom nepočítali současnou migrační vlnu, tak již před ní existovaly odhady, že v západní Evropě budou mít muslimové většinu do 40 let. Takže v Německu, Francii, Británii, Belgii, Nizozemí a tak dále mohou nastavit muslimská pravidla a právo šaría. Budou ovládat velké země EU a pak muslimské zásady mohou prosazovat vůči nám…

To je akademická otázka. Vystupování z EU je složité a zdlouhavé. Problém s imigrací a islámem musí být řešen okamžitě. Potřebujeme premiéra, který na požadavky Bruselu odpoví jasným „ne!“ a který bude ignorovat unijní pravidla, příkazy z Bruselu i rozsudky evropského soudního dvora.

Co nám může EU udělat? Zastavit dotace? Beztak jsou pro nás nevýhodné. Budou nás bombardovat jako Srbsko? Pokud bude národní komunita soudržná, přežijeme to. A národní komunita bude soudržná, pokud bude v čele státu jasná a odhodlaná osobnost. Nehledejme problém v EU. Podstatnou problému je chamtivost a zbabělost českých politiků.

Prospívá dnes ODS svou politikou České republice a pravicovým idejím, nebo jim škodí? 

Nejen, že ODS škodí pravicovým idejím. ODS škodí především parlamentní demokracii. Jestliže opozicí vůči Sobotkově kolaborantské vládě jsou ODS a TOP 09, pak se lidem nemůžeme divit, že by parlament raději zrušili.

Má podle vás ODS ještě naději na obrodu?

Pokud by někdo chtěl začít dělat poctivou politiku hájící národní zájmy, bylo by snadnější založit něco nového než trávit roky pokusy o opravu strany ovládané byrokratickým aparátem a podnikatelskými mafiemi, navíc s mizernou reputací.   

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Zdeněk Nekula byl položen dotaz

Co děláte proti zdražování potravin?

A prosím, buďte konkrétní. Zatím jen sledujete marže a cena potravin dál roste. Navíc, jak zjistím, kdo má jak vysokou marži? Vím, že odmítáte plošná opatření, ale podle mě nepřicházíte z žádnými? Proč třeba aspoň nepomůžete zemědělcům a farmářům, aby nemuseli zdražovat a uživili se? Děkuji za konkr...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co nechtěl Jurečka slyšet: Docent Ševčík o cenách elektřiny a doplácení na eurohujery

19:20 Co nechtěl Jurečka slyšet: Docent Ševčík o cenách elektřiny a doplácení na eurohujery

„Je zřejmé, že vládní politikové jsou zvyklí chodit do jim spřátelené České televize a odpovídat jen…