Nenadávejte na volný trh, nic takového v této zemi není, vzkazuje Svobodný Mach. Tady prý vládnou oligarchové

08.06.2014 0:01

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Andrej Babiš by nikdy neměl tolik miliard, kdyby nevydělával na evropských dotacích a na zákonech o přidávání biopaliv do nafty. V půlnočním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz to řekl europoslanec a předseda Strany svobodných občanů Petr Mach. Volný trh je podle něj něco, co by měla většina, která platí oligarchům zisky, požadovat místo korporativismu, který tu máme teď. Řeč byla také o transatlantické dohodě či plánech ministra pro lidská práva.

Nenadávejte na volný trh, nic takového v této zemi není, vzkazuje Svobodný Mach. Tady prý vládnou oligarchové
Foto: hns
Popisek: Petr Mach v půlnočním rozhovoru

Tento rozhovor vychází v sobotu o půlnoci. Co obvykle děláte v tuto dobu?

O půlnoci už většinou býváme s přítelkyní Andreou doma a usínáme, sobotní večer je ale časem zábavy, takže často ještě sedíme někde s přáteli.

Prosazujete svobodu jednotlivce. Kde podle vás končí právo člověka na svobodné jednání a kdy už má právo zasáhnout stát?

Stát má do svobodného jednání zasahovat jen tehdy, když někdo porušuje něčí právo na život a majetek. Jinými slovy, stát má stíhat a trestat, když někdo krade nebo ničí majetek druhých, když někdo někomu ubližuje. Nemá nám ale říkat, čím svítit, co jíst, co pít a jaké kupovat zdravotní pojištění.

Jak jako zastánce svobodného trhu reagujete na tvrzení filozofa Noama Chomskyho, který tento týden při návštěve ČR uvedl, že vnucení volného trhu východní Evropě, konkrétně například Ukrajině, zničilo místní ekonomiku?

Nemyslím si, že někdo nutil východní Evropě volný trh, ani tu volný trh nemáme!

Chomsky vnímá volný trh jako socialismus pro bohaté. Podle něj totiž veřejnost zaplatí výdaje a bohatí pak mají zisk. Co si o tom myslíte?

Ve východní Evropě existuje oligarchie boháčů, kteří většinou zbohatli prostřednictvím zákonů na úkor lidí. Kdybychom měli volný trh, myslíte si, že by Babiš byl tak bohatý? Nikdy by neměl tolik miliard, kdyby nevydělával na evropských dotacích a na zákonech o přidávání biopaliv do nafty. Volný trh je něco, co by měla právě ta většina, která platí oligarchům zisky, požadovat místo korporativismu, který tu máme teď.

Jaký je váš postoj k transatlantické dohodě o obchodu a investicích mezi EU a USA? Jsou na místě obavy o privatizaci evropské legislativy?

Neznám znění té dohody. Jsem pro volný obchod, ale je na místě obezřetnost. Vždyť dohoda o ochraně investic, kterou má se Spojenými státy už léta Česká republika, je ale jednostranně nevýhodná pro naši zemi a američtí investoři mají právo žádat v arbitrážích kompenzace za nevydařené investice. Chtěl bych, aby se k nám bez cel mohla vozit americká elektronika a od nás do Ameriky třeba pivo, ale musíme se mít na pozoru před každým písmenkem té chystané dohody.

V Bruselu jste se jako nově zvolený europoslanec nedávno setkal s Marine Le Pen a Geertem Wildersem, přičemž hlavním cílem setkání mělo být vyjednání podpory jejich stran pro změnu smlouvy o EU, která by jednotlivým zemím umožnila dobrovolný vstup do eurozóny. To se tedy podařilo? Přislíbili vám podporu?

Využil jsem toho, že se Wilders i Le Penová chtěli se mnou setkat, když mě lákali k nim do frakce. Řekl jsem jim, proč preferuju frakci Evropa svobody a demokracie vedenou Nigelem Faragem a využil jsem příležitosti seznámit je s mým plánem na vyjednání změny smlouvy. Oba se na to tvářili vstřícně, takže předpokládám, že, až se mi podaří jednou návrh podat, jejich frakce ho ráda podpoří. Vždyť i oni si přejí, aby jejich země mohly z eura vystoupit.

Jak reagujete na oznámení prezidenta Baracka Obamy o posílení amerických jednotek v Evropě?

Američani mají stále jednotky v zemích, které prohrály světovou válku - v Německu a v Itálii a v dalších zemích. Třeba v Polsku, které pozvalo na své území americké vojáky v obavě z Ruska. Je věcí domluvy USA a těchto zemí, kolik amerických vojáků zde bude.

Vnímáte USA jako svobodnou zemi?

USA jsme vnímali jako svobodnou zemi před rokem 1989. Tehdy jsme ale vzhlíželi nejen k USA, ale i k Německu a k dalším zemím na Západě jako k zemím svobody. V Americe ale svobody od té doby znatelně ubylo.

Některé principy, které se snaží Svobodní prosadit, byly kdysi součástí politiky právě třeba v USA (např. zdravotní pojištění, které se teď změnilo). Proč si myslíte, že by fungovaly zrovna u nás?

Obamovo povinné zdravotní pojištění je právě jedním z příkladů ubývání svobody v Americe. Strana svobodných občanů by chtěla naopak vnést více svobody volby do našeho zdravotního systému. Chceme, aby si člověk mohl zvolit, jaké zdravotní pojištění chce. To, co zde máme dnes, je jen další daň z příjmu zvaná zdravotní pojištění. Chci, aby si každý mohl vybrat, jestli chce základní pojištění za 500 korun nebo plné za 2000 korun měsíčně.

Když bychom se teď podívali na domácí politickou scénu. Jak hodnotíte strategii romské integrace do roku 2020, kterou předkládá ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier? V dokumentu se například prosazuje, že Romové mají být v rámci politiky zaměstnanosti podporování oproti zbytku populace, romští studenti na vysokých školách mají dostávat zvláštní dotaci 60 tisíc korun ročně. A strategie usiluje i o zvýšení počtu Romů v politice či státní správě.

Jiří Dienstbier podle mě blouzní. Jinak si to nedovedu vysvětlit. Nebo tajně nenávidí Romy a chce, aby se proti nim obrátil s opovržením celý národ. Takže jestli chce, aby se plýtvalo penězi daňových poplatníků, aby se znevýhodnili schopní oproti neschopným, aby všichni nenáviděli Romy, pak ať prosadí kvóty na Romy ve státní správě a v politice a dotace na Romy na vysokých školách. Nepřeju si nenávist proti Romům, tak jen prosím, aby každý, kdo se pak na vysokou školu nedostane, nadával panu Dienstbierovi, a ne Romům.

Dienstbier také navrhuje volební právo pro cizince s trvalým pobytem v ČR. Co si o tom myslíte?

Když se někde usadíme my, také nedostaneme volební právo. Cizinci jsou zde zkrátka na návštěvě. Když budete v nájmu v domě, který patří společenství vlastníků, také nemůžete – jako nájemník – hlasovat na valné hromadě. Pan Dienstbier podle mě skutečně jen blouzní. Aby dal právo volit do sněmovny lidem, kteří nejsou občany České republiky, musel by změnit Ústavu, to se mu snad nepodaří.

Mezinárodní ratingová agentura Fitch pochválila Česko. Potvrdila mu hodnocení A+ týkající se úvěrové spolehlivosti. Její experti také předpověděli, že česká ekonomika letos poroste o 1,9 procenta. Jak vnímáte toto hodnocení?

Česká republika řádně platí své úroky i dluhy. Ty ale bohužel stále rostou. Jen na úroky z dluhů se dává ze státního rozpočtu ročně asi 70 miliard korun. Je smutné, že se experti přou o to, jestli naše ekonomika poroste o 0,9 nebo 1,9 procenta. Zdravá a svobodná ekonomika by měla růst o 5-10 procent ročně. Mým snem je, aby jednou Česká republika byla takovou svobodnou a prosperující ekonomikou!

reklama

autor: Petr Kupka

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

Jak blízko jsme válce?

Zdá se mi to, nebo tu probíhá regulérní příprava na válku? A vzhledem k tomu, že Rusko má jaderné zbraně, neskočila by tato válka stejně rychle, jako by začala? Nebo mě napadá ještě jedna varianta, že tu probíhá politika strašení, aby se ,,ospravedlnila“ podpora Ukrajiny. Používám uvozovky, protože ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusko rozbité na části. Projekt z europarlamentu. A po volbách komisař pro válku, hovoří Ivan David

20:28 Rusko rozbité na části. Projekt z europarlamentu. A po volbách komisař pro válku, hovoří Ivan David

„My sice odsuzujeme násilí, ale jsme ochotni dodávat zbraně,“ vzpomněl si europoslanec Ivan David na…