Nespoléhat na Evropskou komisi a shánět vakcíny samostatně? Profesorka Adámková promluvila

05.02.2021 18:57 | Zprávy

ROZHOVOR „Výsledky šetření posledních dnů nejsou vůbec příznivé, v některých regionech je zvýšené množství pozitivních případů, tedy i větší požadavky na hospitalizační akutní lůžka, je třeba koordinovat tyto potřeby v rámci meziregionálních možností,“ sděluje PL.cz o situaci v českých nemocnicích profesorka Věra Adámková (ANO), předsedkyně sněmovního zdravotnického výboru. Vysvětluje, že Česká republika objednala vakcíny v dostatečném množství ve spolupráci s Evropskou komisí, takže nemůže sama vyjednat jiné podmínky dovozu vakcín, a že pokrácení dodávek postihlo prakticky všechny státy.

Nespoléhat na Evropskou komisi a shánět vakcíny samostatně? Profesorka Adámková promluvila
Foto: Archiv V. Adámkové
Popisek: Prof. Věra Adámková

Očkování se pomalu rozběhlo, aby se záhy zjistilo, že je málo vakcín. Nejen u nás, ale v celé EU. Čím si to vysvětlujete?

Česká republika objednala vakcíny (dle sdělení MZ v dostatečném množství) ve spolupráci s Evropskou komisí, takže nemůže sama vyjednat jiné podmínky dovozu vakcín, což je obecně známo. Smlouvy, které byly podepsány s jednotlivými výrobci, jsou přístupné pouze Evropské komisi, výpadek ve výrobě u firmy Pfizer byl zdůvodněn technickými změnami výrobních linek. Pokrácení dodávek postihlo prakticky všechny státy.

Máme si za této situace shánět vakcíny i samostatně jako například Maďarsko?

O dalších možnostech dovozu vakcín jiných výrobců se domlouvají mnohé státy, Česká republika preferuje standardní postup dovozu léků, ale samozřejmě, dle mého názoru, s  ohledem na zdraví našich obyvatel, se zvažují všechny zákonné možnosti.

Zatím se u nás očkuje nejvíce vakcínou od firmy Pfizer. Jak se na ni díváte? A jak na jiné?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

12:59 „Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

Potřebuje ÚS k řešení žaloby prezidenta spoustu času? Na tuto otázku pro ParlamentníListy.cz odpovíd…