Nestor TV obrazovky Martin Severa nám sdělil svůj názor na uprchlíky a práci novinářů

12.08.2016 12:45

ROZHOVOR Někdejší slavný moderátor televize Nova Martin Severa není prý z politiky Evropské unie stran migrační vlny zklamaný. „Spíše hledám pro postoje představitelů EU pochopení v jejich velmi složité situaci. Jsem přesvědčen, že jednají v dobré vůli a v zájmu Unie,“ zmiňuje novinář pro ParlamentníListy.cz. Podle něj nelze rozhodně tvrdit, že migrační vlna podporuje terorismus, a v každém případě musíme být připraveni uprchlíkům pomoci. I na jiné dotazy ale bývalá hvězda Novy odpověděla...

Nestor TV obrazovky Martin Severa nám sdělil svůj názor na uprchlíky a práci novinářů
Foto: wikipedie.cz
Popisek: Martin Severa

V souvislosti s migrační vlnou a v poslední době i s nárůstem násilných činů sílí nespokojenost s politickými špičkami Evropské unie. V čem podle vás tito politici zklamávají?

Váš dotaz předpokládá, že jsem z politiky EU stran migrační vlny zklamaný. Jenže já zklamaný nejsem. Spíš hledám pro postoje představitelů EU pochopení v jejich velmi složité situaci. Jsem přesvědčen, že jednají v dobré vůli a v zájmu EU. Přidělováním kvót (např.) se jen snažili pomoci státům EU, které migrační vlna postihla nejvíce. Kdyby do ČR přicházelo tisíce migrantů denně, pak bychom takovou politiku EU naopak vítali. A navíc nesdílím váš názor, který mi v otázce tak trochu podsouváte, že migrační vlna souvisí s násilnými činy.  
 
Objevují se v poslední době i takové názory, že terorismus je sice strašná věc a musíme proti němu bojovat a zachytávat „magory“ na hranicích, stejně tak ale je třeba přijímat uprchlíky. Co na to říkáte?

Opět musím podotknout, že boj proti terorismu a přijímání uprchlíků jsou dvě rozdílné věci. Rozhodně nelze tvrdit, že migrační vlna podporuje terorismus. Je velmi těžké rozlišit, kdo je ekonomický uprchlík a komu skutečně hrozí, že zahyne ve válce a utíká před ní, ale každopádně musíme být připraveni uprchlíkům pomoci.  

Bulvární novinář Pavel Novotný v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uvedl, že „čecháčkové“ jsou xenofobní a homofobní banda zaprděnců. Co se týče problému s migranty, pak má v tomto pravdu podle něj pouze tzv. pražská kavárna. Lze k tomu něco dodat? Co si o takových názorech myslíte?

Celý rozhovor s Pavlem Novotným jsem nečetl a asi se k tomu ani nedostanu. Nerad bych se vyjadřoval k pasáži, která je mi zprostředkovaně vytržena z kontextu.  Jste novinář, proto by mne velmi zajímal váš názor na to, jak se v Česku vyvíjejí média. Co se týče stavu tištěných médií v ČR: Tabulky signalizují propad nákladu a mediální teoretici naříkají nad tím, jak si média parcelují oligarchové. Jak to vidíte vy – je to vskutku tak zlé?

Internetová media vytlačují tištěná, ta nezaniknou, jen nastane selekce, zůstanou ta nejprodávanější, což, doufám, budou ta nejkvalitnější. Nevím, jestli můžeme nazvat majitele médií oligarchy, protože i na Západě i v USA vlastní významná média podnikatelé. A ti vždy budou chod svého mediálního impéria ovlivňovat.  

Jak si stojí podle vašeho soudu soukromé televize? Jak kvalitní zpravodajství a publicistiku nabízejí kupříkladu ve srovnání s Českou televizí? Chybí televizím nějaká inovativnost?

V soukromých médiích je informace zboží, které se musí prodat. Až takové zboží přestaneme konzumovat, možná bude někdo něco inovovat. Vedle toho je věčný koloběh toho, kdo určuje obsah zpravodajství – zda nabídka a vytváření modelových situací hrajících na notu populismu, anebo poptávka nás konzumentů. Srovnávat zpravodajství ČT a soukromé TV dle mého názoru objektivně nelze, neboť veřejnoprávní médium plní jinou roli než soukromé.  

Nabízejí takzvaná alternativní média, zejména internet, podle vás kvalitní produkty, nebo to jsou leckdy jen nadšenecké projekty? Co tomuto mediálnímu prostoru chybí?

Internet už dávno není alternativní médium. Nevýhodou je, že dnes více lidí píše, než čte, výhodou je paralela Darwinovy teorie přirozeného vývoje. Přežijí silnější a kvalitnější. Internet je také jediné médium, které dává prostor všem subkulturám. Nikde jinde se hipsterům nedostává tolik prostoru.  

Existuje příkop mezi českým žurnalistou a českým mediálním konzumentem? Řečeno jinak – umí se český novinář vyrovnat s tím, že český čtenář či divák nemá příliš rád EU, nechce uprchlíky a odmítá i politickou korektnost?

Český novinář se přece nemůže vyrovnávat s něčím, co sám čtenářům podsouvá. Přece dobře víte, že pokud napíše článek o rozhodnutí EU o normách týkajících se zakřivení banánů, tak ho prodá lépe, než kdyby napsal, že díky dotacím EU bylo u nás zrenovováno nebo vybudováno XY projektů. Například – nebýt dotací EU, bylo by na tom naše zemědělství dost bídně. (To tvrdím proto, že jsem svého času působil na Ministerstvu zemědělství jako tiskový mluvčí.) Jsme Evropané a do Evropy patříme a celou dobu reálného socialismu jsme o tom snili.  

Kdo z českých žurnalistů podle vás vyniká? Je to Václav Moravec, Alexandr Mitrofanov, Jaroslav Plesl, Jan Pokorný, Josef Klíma, Sabina Slonková...? Kdo z nich stagnuje? Máme si vážit českých novinářských osobností?

České žurnalisty hodnotit nebudu. Vážím si všech jmenovaných. A nevím, kdo je to stagnující novinář. Z výše jmenovaných si každý našel to své médium, svou parketu, svou doménu, ve které vyniká.  


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Green Deal zničí Evropu jako světová válka. Je to ideologie, ne věda. EU se rozpadne, prorokuje místopředseda Svobodných

16:11 Green Deal zničí Evropu jako světová válka. Je to ideologie, ne věda. EU se rozpadne, prorokuje místopředseda Svobodných

„Green Deal je svými důsledky srovnatelný s oběma světovými válkami v minulém století,“ nebere si se…