Nic nepochopili. Neznají život, ani politiku, jenom technologii moci. Veterán ČSSD vážně mluví o pádu strany mimo parlament

27.10.2017 10:33 | Zprávy

ROZHOVOR Ani hrozba odchodu do mimoparlamentní opozice v dalších volbách nepřinutí stávající špičky ČSSD, aby uvolnily co nejrychleji svá místa těm, kteří by stranu oživili po volebním výprasku. Podle jejich spolustraníka a bývalého ministra Jaroslava Bašty jde o lidi, kteří neznají život ani skutečnou politiku, jen technologii moci. Expert na otázky bezpečnosti považuje za naivní představu, že prvním krokem Andreje Babiše v nové vládě bude snaha o ovládnutí policie a státního zastupitelství, ale nevylučuje, že bude mít pokračování válka policajtů, tentokrát s opačným výsledkem.

Nic nepochopili. Neznají život, ani politiku, jenom technologii moci. Veterán ČSSD vážně mluví o pádu strany mimo parlament
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Volby rozhodly o tom, že hnutí ANO, Pirátská strana a SPD, které jsou vnímány jako protest proti tradičním stranám, dají v nové Poslanecké sněmovně dohromady ústavní většinu. Proč voliči uštědřili takový políček stranám, které tu v různých uskupeních už skoro třicet let vládly?

Voliči už dlouho hledali alternativu k tzv. tradičním stranám. Proto ve volbách v roce 2010 uspěly Věci veřejné a v roce 2013 hnutí ANO 2011, které navázalo na občanské sdružení Akce nespokojených občanů. Vedení zaběhaných politických stran se z toho nepoučilo, proto přišla letošní studená sprcha. Pobyt v opozici snad bude mít pro poraženou část české politické scény ozdravný charakter. Některé partaje zaniknou, jiné se snad změní k lepšímu.

Jaké máte vysvětlení pro debakl, který utržila sociální demokracie?

Debakl je důsledkem toho, že se její politika stala záležitostí lidí, kteří nikdy nic jiného nedělali, takže neznají život ani skutečnou politiku, jen technologii moci. Zvolili konfrontační tón předvolební kampaně vůči svému koaličnímu partnerovi, hnutí ANO, kvůli věcem, které Bohuslav Sobotka znal již v době, kdy koaliční smlouvu podepisoval. Komedie s demisí-nedemisí a „právně nezávazné memorandum o těžbě lithia“ dílo zkázy dokonaly.

Když v roce 2010 vyhrál Jiří Paroubek volby s více než 22 procenty, ihned rezignoval, protože uznal, že nesestaví vládu. O tři roky později stačilo Bohuslavu Sobotkovi přes 20 procent hlasů, aby se stal premiérem. Za tu dobu dovedl ČSSD k ani ne třetinovému zisku, co jeho předchůdce, tedy jen málo přes 7 procent, přesto od něj nezaznělo nic, čím by za fiasko své strany přijal zodpovědnost. Nehrozí ČSSD, když se její představitelé nechtějí ze svých funkcí okamžitě poroučet, že se v očích voličů změní z teď už jen malé strany ve stranu bezvýznamnou?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Josef Mašín k válce: Jak bychom dopadli, kdybychom požádali o pomoc rodinu Petra Pavla?

13:30 Josef Mašín k válce: Jak bychom dopadli, kdybychom požádali o pomoc rodinu Petra Pavla?

„My jsme až později zjistili, že nebyli Němci jako Němci, podobně Rusové jako Rusové. Na naší cestě …