Nové informace, Trump prý bude brzy obviněn. Začal mluvit jeho blízký muž: analytik předkládá souvislosti

07.12.2018 17:58

ROZHOVOR Kauza údajné spolupráce volebního týmu současného amerického prezidenta Donalda Trumpa a Rusů zaznamenala v uplynulém týmu posun. Zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller pro „ruskou kauzu“ totiž soudu navrhl, že bývalý bezpečnostní poradce Donalda Trumpa Michael Flynn díky tomu, že s vyšetřovateli nyní spolupracuje, by neměl být odsouzen k nepodmíněnému trestu vězení. Flynn se v říjnu 2017 přiznal k tomu, že FBI záměrně lhal ohledně svých styků s ruským velvyslancem. Analytik a vědecký spolupracovník Begin-Sadatova Centra pro strategická studia při Bar-Ilanově univerzitě v Izraeli Jiří Valenta v tom vidí možné ohrožení Donalda Trumpa vedoucí až k jeho možné obžalobě americkým Kongresem. V Senátu, kde mají republikáni většinu, by ale Trumpa mohli podle Valenty podržet.

Nové informace, Trump prý bude brzy obviněn. Začal mluvit jeho blízký muž: analytik předkládá souvislosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Valenta
reklama

Sledujete, co se děje v USA v souvislosti s vyšetřováním ruského ovlivňování voleb a možným zapojením amerického prezidenta Donalda Trumpa? Víme, že zvláštní vyšetřovatel Mueller uvedl, že někdejší Trumpův bezpečnostní poradce Michael Flynn by neměl jít do vězení i díky tomu, že s vyšetřovateli spolupracoval. Jak to hodnotíte?

Osobně si myslím, že novináři se příliš soustředili na Trumpova právníka Cohena. Cohen ale podle mě není tak důležitý činitel. Nyní jde o to, co se děje právě s Mikem Flynnem. Dříve jsme o významu Flynna a ruského vměšování do amerických prezidentských voleb psali článek. S manželkou jsme psali, že je Flynn nevinný a že pracoval stejně jako jeho předchůdci v roli prezidentských bezpečnostních poradců. Nyní ale víme,že Flynn odsouzen nebude, což jsem předpokládal už tehdy.

Anketa

Jste hrdí na Armádu České republiky?

12%
78%
hlasovalo: 9993 lidí

Co Flynn mohl vyšetřovatelům FBI říct?

Vypadá to tak, že Flynn řekl během výslechu nějaké věci o Donaldu Trumpovi. Čímž dochází k posunu, že nikoliv Cohen, ale Flynn je nyní ten důležitý. Flynn promluvil a nyní tak velmi silně ovlivňuje pozici pana prezidenta Trumpa, který bude dle mého názoru velmi brzy tzv. indikován, neboli obviněn Kongresem.

Proč by k Trumpovu obvinění mělo dojít?

Já jsem pečlivě studoval výpovědi Cohena a dělalo to na mě dojem, že on sám na Trumpa nic nemá. Trump chtěl asi mít s Ruskem lepší vztahy, což si myslím, že není špatné. Ovšem sám Cohen některé věci nepřiznal a nemluvil o nich.

Takže Flynn by nyní pravděpodobně mohl být používán jako svědek proti Donaldu Trumpovi. Já tu vidím určitou historickou paralelu s americkým prezidentem Richardem Nixonem a případem Johna Deana. Trump je samozřejmě někdo úplně jiný, než byl Nixon. Lidem je třeba více sympatický. Nicméně sám Dean, který býval Nixonův poradce, se později vůči prezidentovi obrátil a začal proti němu mluvit a spřádat argumenty, aby nešel do vězení.

Jiří Valenta a Leni Friedman Valenta (Praha, 2018)

Domnívám se, že Michael Flynn během výslechu mohl říct některé věci použitelné proti Trumpovi. Například by to třeba mohlo být to, jaké mu Trump dával pokyny k možné spolupráci s Rusy. To jsou všechno věci, které Trump nepřiznal, ale když se na vývoj té kauzy dívám jako analytik, tak to tak podle mne vypadá. A to není vše, možná, že v tom pojedou navíc i Trumpovi synové a lidé kolem něj. Možná, že dojde i k obvinění dalších lidí kolem amerického prezidenta.

Kdy by k tomu mělo dojít?

To nemohu vědět přesně, ovšem domnívám se, že to bude někdy na začátku příštího roku.

VÍCE O JIŘÍM VALENTOVI ZDE

O co vlastně jde?

Jedná se o takzvanou „Rusogate“ a aféru kolem možného ovlivňování voleb ze strany Ruska, a že se Trump snažil udržovat vztahy s Ruskem. Co je ovšem důležité je to, že Flynn nelhal. Tito důstojníci, armádní typy, bývají většinou velmi přímí, čestní lidé. V minulosti jsem s nimi spolupracoval, takže jejich typickou povahu znám. Připomeňme si, jaký postoj zaujala 6. března 2017 FBI k údajným stykům Mikea Flynna s ruským velvyslancem. Podle závěrů vyšetřovatelů bylo ono setkání zcela normální. K takovým schůzkám docházelo i za Nixona, za Kissingera a podobně.

Anketa

Podporujete Viktora Orbána?

97%
3%
hlasovalo: 14527 lidí

No dobře, co ale mohl Flynn pro Trumpa v souvislosti s Ruskem teoreticky dělat?

Flynn mohl dle mého nosit Rusům vzkazy od Trumpa a možná i od jeho synů. Prostě chtěl spolupracovat, jenomže ono to náhodou bylo kolem voleb. A samozřejmě, že některé ty ruské akce pomáhaly Trumpovi ke zvolení prezidentem, třeba i nepřímo. Putin Clintonovou nenáviděl, za to že chtěla v Sýrii zabíjet Rusy, zatímco Trump válku v Sýrii nechtěl.

Clintonová se ale chtěla vrátit a měla svého poradce, který během volební kampaně otevřeně říkal: budeme muset v Sýrii zabíjet ruské vojáky. Tudíž Rusové se zcela logicky snažili Trumpa ve volbách podpořit a to například propagandou, dezinformacemi na sociálních sítích a podobně; ostatně možná i oním hackerským útokem na e-mailovou centrálu Demokratické strany. Ovšem s tím sám Trump nemá nic společného. Flynn nepůjde do vězení, což znamená, že si vykoupil tu nevinnost také tím, že spolupracoval, stejně jako spolupracoval za Nixona i John Dean.

Co bude po Trumpově obvinění následovat?

My nevíme, jak se to vyvine. Ovšem ví se, že aby Trump mohl být nejen obviněn, ale i odsouzen, tak že by musel jít do vězení nebo rezignovat, musel by toto rozhodnutí Kongresu potvrdit Senát. Jenže po nedávných volbách je v americkém Senátu o 6 republikánů více než demokratů. Takže v Senátu zřejmě nedojde k tomu, že by šli proti Trumpovi. Ovšem nikdy nemůžete vědět, co oni mohou najít. Oni mohou najít třeba nějaký přímý důkaz národní zrady. My si tím stoprocentně nemůžeme být jisti. Ovšem Trump bude bojovat.  

*  *  *

Dr. Ing. Jiří Valenta je výzkumným spolupracovníkem Begin-Sadatova centra strategických studií při Bar Ilanově univerzitě v Tel Avivu. Je dlouholetým členem prestižního amerického think-tanku Council on Foreign Relations. Je autorem publikace o sovětské intervenci do Československa v srpnu 1968 a publikace Máme národní zájmy vydanou během Valentova působení v čele českého Institutu mezinárodních vztahů mezi lety 1991-1993 za prezidentského úřadování Václava Havla. Jiří Valenta je rovněž držitelem medaile Jana Masaryka za přínos pro rozvoj vzájemných vztahů mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jonáš Kříž

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus: „Dobro?“ Jak to Havlovo srdíčko. Vaří se mi krev. V ČT mě vítají, až na novináře

11:17 Klaus: „Dobro?“ Jak to Havlovo srdíčko. Vaří se mi krev. V ČT mě vítají, až na novináře

„Nic jako dělat dobro neexistuje,“ sdělil ParlamentnímListům.cz exprezident Václav Klaus. „Vyslovit …