O víně s Martinem

14.12.2016 13:04 | Zprávy

O víně, jak správně vybrat, skladovat a samozřejmě vychutnat jsme si povídali s Martinem Žůrkem, sommelierem moravského vinařství Spielberg. Martin odpovídal na dotazy, které trápí snad všechny „vinařské laiky“.

O víně s Martinem
Foto: Spielberg
Popisek: Martin Žůrek, sommelier moravského vinařství Spielberg

Jste známým znalcem vína, jaké víno máte vy osobně nejraději?

Osobně preferuji moravská vína, zejména méně aromatické odrůdy jako Ryzlink rýnský, Pinot Blanc nebo Ryzlink vlašský. To samozřejmě neznamená, že bych neocenil klasická bordó, ale jak říkávaly naše babičky, jez a pij to, odkud pocházíš; a toho se podvědomě držím.

Existuje celá škála odrůd vína, jak se má úplný laik ve víně orientovat? Například, když bychom chtěli koupit k Vánocům „vinaři“ dobré víno?

Záleží, k jaké příležitosti si víno kupuji. Pokud je to ke klasické štědrovečerní večeři, tak by tam neměl chybět na začátek suchý sekt, který navnadí chuťové pohárky, dále pak suchý Ryzlink rýnský k rybě a na závěr k cukroví nějaké červené víno, z moravských třeba Frankovka nebo Pinot Noir.

Existuje nějaké víno, které se hodí spíše k zimnímu období?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Barbora Richterová

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Je pravda, že chcete zrušit senát?

Jak toho chcete docílit, když by proto museli hlasovat sami senátoři, a to se podle mě nikdy nestane? Neslibujete náhodou něco absolutně nereálného a nesplnitelného?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klaus pro PL: Změna v ČR a v EU? Nepodceňuji pány Koudelky a Foltýny

10:50 Klaus pro PL: Změna v ČR a v EU? Nepodceňuji pány Koudelky a Foltýny

Změní volby něco významného? Tuto zásadní otázku si delší dobu klade bývalý prezident republiky Václ…