ODS čelí kritice svých členů: Kvůli značce ODS jsme ztratili pozice

25.08.2013 11:55

ROZHOVOR Jitka Samáková patří k aktivním členům ODS a šéfuje oblastnímu sdružení strany v Ostrově. Je také zastupitelkou města. Při rozhovoru s ní zjišťujeme zajímavou věc. Zatímco mužská část členů ODS v Karlovarském kraji politiku ODS obhajuje nebo raději mlčí, ta ženská se nebojí otevřeně prezentovat své kritické názory. A vůbec se nediví zklamání voličů.

ODS čelí  kritice svých členů: Kvůli značce ODS jsme ztratili pozice
Foto: Archiv JS
Popisek: Jitka Samáková

„Současná politická situace je dle mého názoru nejhorší od porevoluční doby roku 1989. ODS měla tolik příležitostí ukázat opravdu pravicové myšlení a chování a vždy, když měla šance, nedokázala je využít zejména jednáním svých nejvyšších politiků. Dnes se již velmi často setkávám i s názory mladých lidí, kteří se kloní k levici a dokonce ke KSČM (a to dobu, kdy vládla KSČ, nezažili). Ano, nesměřujeme k demokracii, ale nemyslím si, že by se mohla vrátit doba s právem na práci a přídělem na některé potraviny.  I když nikdy neříkejme nikdy. Upřímně mohu říci, že jsem zklamaný volič, popravdě, ne zklamaný, ale naštvaný na to, co ODS nakonec (ne)dokázala. Snad posledním zklamáním je pro mě, když poslanci ODS opustili sál při hlasování o rozpuštění Poslanecké sněmovny. Při každém hlasování je nutné ukázat svůj názor a postavit se k němu  třeba i negativně. Tento krok proto vidím jako naprosto zbabělý.“

ODS je bezesporu ve velmi vážné situaci. Myslíte si, že by straně pomohl návrat Václava Klause? Není vám  líto, že se Václav Klaus distancoval od Miroslavy Němcové a potažmo celé ODS? Nebo je to skutečně muž minulosti?

Ač si Václava Klause velice vážím, myslím si, že už není tím, kdo by ODS spasil. Jeho myšlenky, chování a jednání by určitě mohly být podpůrným zdrojem pro ODS, ale ne „velitelským“. ODS by měla dostat novou tvář.

Vaši kolegové většinou obhajují kroky vlády Petra Nečase, dokonce ji hodnotí jako vůbec nejlepší. Spousta lidí však považuje tuto vládu za sociálně nespravedlivou, která zvyšovala daně, byla zkorumpovaná a devadesát procent občanů ji nakonec odmítlo. Jak se s tím jako členka ODS vypořádáváte?

Nemyslím si, že by byla Nečasova vláda sociálně nespravedlivá a že její návrhy byly nesprávné. Právě zvýšení daní bude pro novou levicovou vládu startem, kdy  bude  s radostí  moci utrácet na podporu líbivé politiky.  Prostě se zase bude rozdávat na sociálních dávkách, na to levicově orientovaný volič slyší. Více mi ale vadí, jako člence ODS, chování  vrcholného vedení ODS vůči místním sdružením ODS a  komunálním politikům. Těch na nejnižší úrovni politiky ODS bylo nejvíce potřeba, vždyť právě starostové ODS mohli ovlivnit myšlení občanů ve svých městech. Ale  tyto pozice jsme ztratili. Vždy krátce před komunálními volbami zasáhly právě nepopulární návrhy ODS do nálady občanů a ODS začala být ve městech nechtěná. A přitom  byli občané s politiky z ODS spokojeni, jen značka  ODS je srazila k zemi.

Co si myslíte o vylučování členů ODS, kteří mají jiný názor a ne vždy poslechnou, co je jim nařízeno? Neměli být spíše vyloučeni Jana Nagyová s Petrem Nečasem, kvůli nimž padla reformní pravicová vláda, zneužívali veřejné prostředky, tajné služby apod.?

Máte naprostou pravdu, vyloučeni by měli být především Petr Nečas a paní Nagyová. Co se týká vylučování těch, co hlasovali jinak,  tak každý poslanec podle mého názoru může hlasovat podle svého svědomí a přesvědčení. Ale na druhou stranu vím,  že občas to nejde a je na tom založena existence vládnoucí politické koalice.

Jaký je váš názor na dosavadní práci prezidenta Zemana? A co si myslíte o tom, že ho podporoval sám Václav Klaus s manželkou a volila jej řada členů ODS? Nedoplatila na to strana posléze? 

Zvolení pana Zemana prezidentem republiky vidím jako naprosté fiasko. Doplatíme na to všichni napříč celým politickým spektrem.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Hana ČechováTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

,,Děti vám do války nedám.” Vidlák blokován, ale nelekl se. Vše dohrál

4:38 ,,Děti vám do války nedám.” Vidlák blokován, ale nelekl se. Vše dohrál

VIDLÁKŮV TÝDEN „Letošní rok byl ve znamení skutečně zběsilého utrácení za neuvěřitelné ceny a tak by…