Oblézá různé muže a teď bude křičet proti sexismu? Europoslanec Zdechovský o Trumpovi i jeho odpůrcích

26.01.2017 15:03

ROZHOVOR „Tyto skupiny většinou podporovaly Hillary Clinton, a teď tedy protestují proti Donaldu Trumpovi,“ říká k protestům proti zvolení Donalda Trumpa europoslanec Tomáš Zdechovský. Obul se i do Madonny. „No, já nevím, kdo je víc sexistický, jestli Trump, nebo Madonna?“ ptá se Zdechovský. Promluvil i o tom, co bude znamenat Trumpova vláda v Americe pro Evropu, a zmínil se i o kancléřce Merkelové a volbách v Německu. Pokud bude kancléřkou, tak předpokládám, že to může být asi její poslední volební období,“ míní europoslanec.

Oblézá různé muže a teď bude křičet proti sexismu? Europoslanec Zdechovský o Trumpovi i jeho odpůrcích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Anketa

Oceňujete dobročinné aktivity George Sorose?

2%
98%
hlasovalo: 12349 lidí

Jak hodnotíte začátky Donalda Trumpa coby amerického prezidenta?

Tak já bych byl opatrný v tom hodnotit jeho začátek, protože samozřejmě on dělá rozhodnutí, která slíbil ve volební kampani. Řada těch rozhodnutí je očekávatelných a samozřejmě vyvolávají takovou, řekl bych, emocionální vlnu. Jen si vzpomeňme, jaké byly začátky třeba Miloše Zemana po volební kampani, která byla poměrně dost vyhrocená. Takže, myslím si, že je příliš brzy hodnotit Trumpovo další fungování. Nechme Donaldu Trumpovi sto dní, abychom mohli pak případně říct, co dělá a co nedělá dobře.

Začal úřadovat za hlasitých protestů různých aktivistů a aktivistek. Co myslíte, že jim nejvíc vadí? A co vůbec na ty protesty říkáte?

Ty protesty jsem viděl. Tam bylo několik věcí, které jim vadily. Spojilo se proti němu skupin – od bojovníků za ženská práva až po některé minority v americké společnosti. Já si myslím, že to je přesně dozvuk  té kampaně prezidentské. Tyto skupiny většinou podporovaly Hillary Clinton, a teď tedy protestují proti Donaldu Trumpovi. Oni už slibovali více než měsíc, že při inauguraci dají o sobě vědět. Já jsem jejich protest očekával, nepřekvapil mne tedy. Mnozí slibují, že to bude pokračovat, ale já si nemyslím, že takhle silné protesty teď v USA nastanou. Spíš se domnívám, že se bude vyčkávat na to, co se bude v Americe dít.

Proti Trumpovi protestují i někteří umělci, celebrity – například Madonna, která je prý jednou z těch, kdo protestují mimo jiné proti údajně sexistickému chování Trumpa. Co na to říct?

No, já nevím, kdo je víc sexistický, jestli Trump, nebo Madonna? Já jsem Trumpa nahatého neviděl, Madonnu jsem viděl mnohokrát. Viděl jsem mnohokrát, jak na pódiu oblézala různé muže a snažila se tam s nimi naznačovat různé sexuální, erotické hrátky. A myslím si, že ten její výrok se může tesat do hollywoodských skal. Protože to je největší blbost, kterou ona pronesla.

Fuck you, vzkazuje jménem opozice zpěvačka Madonna

Někteří tvrdí, že Trumpa volila nižší vrstva, nevzdělaní, naopak vzdělanci jsou proti němu. Vidíte to také tak?

Tomu se směji. To je blbost. To si rozhodně nemyslím.

Trump stejně jako Miloš Zeman poměrně radikálně vystupuje proti nelegální migraci. Chce dokonce alespoň dočasně zakázat přijímání migrantů z Blízkého východu. Co na to říkáte? A myslíte si, že to nějak ovlivní i migraci a uprchlickou krizi v Evropě?

Tak myslím si, že určitě. On řekl, že bude chtít prověřování těch osob, které přicházejí. V tomto má stejný názor jako já. Prostě ti lidé, kteří přicházejí do Spojených států nebo do Evropy, musí být řádně prověřeni. Nemůžeme sem vzít každého. Musíme mít migrační tok pod kontrolou. A jestliže někdo zasluhuje azyl, tak ho vzít musíme. A ten azyl mu poskytnout na dobu nezbytně nutnou, třeba po dobu válečného konfliktu nebo po dobu jeho pronásledování.

A ovlivní tedy podle vás tento Trumpův postoj i tu uprchlickou krizi v Evropě?

Já myslím, že určitě.

Dobře, ale v jakém smyslu?

Řada lidí si uvědomí, že to, co se tady dělalo v roce 2014 až v roce 2015, byl absolutní nesmysl a že prostě je potřeba více pragmatismu do migrační krize.

Europoslanec Jan Zahradil napsal, že Trump dělá tečku za 90. léty Clintona, Albrightové či Havla. V čem přesně tento starý svět skončil?

Nevím, jak tento výrok myslel. Ale ten svět v devadesátých letech byl hodně, řekl bych, takový otevřený. Byl plný nadšení, demokratických změn. A teď přichází politici, kteří jsou opravdu velmi dobří hráči moci, a jsou to politici, kteří opravdu umějí a znají tu politiku. Jsou to profesionálové, stojí za nimi agentury. Je tam takové to menší spontánní nadšení, menší, řekl bych, euforičnost těch politiků.

Co myslíte, že vláda Trumpa bude znamenat pro Evropu, potažmo pro Českou republiku?

Myslím si, že Evropa se bude muset více zaměřit na pragmatické vyjednávání se Spojenými státy. Dříve za Obamy byla Evropa podporována jako jeden celek a byly výborné vztahy s Evropskou unií. Trump více upřednostňuje právě vyjednávání s jednotlivými státy a oslabení Evropy. A na to se bude muset Evropa připravit. Protože to může mít samozřejmě na Evropu výrazný vliv.

Donald Trump při svém proslovu minulý týden slíbil Američanům celou řadu věcí, například práci pro všechny. Myslíte si ale, že je něco takového vůbec možné?

Nemyslím si. Znám poměrně dobře několik států USA a vím, jaké jsou tam sociální problémy. Ty jsou přibližně stejné jako v České republice. I když v České republice je větší nabídka pracovních míst než poptávka, tak stejně řada lidí je prostě nezaměstnatelná. To si myslím, že nezmění ani Donald Trump.

Donald Trump označil NATO za zastaralé, na druhou stranu vyzval Evropany, aby se začali starat o své zbrojní výdaje sami. Co si o tom myslíte?

To Donald Trump řekl i ve volební kampani a to se dalo prostě očekávat. Je pravda, že NATO je zastaralé. Dnes se válka nevede tankem, ta válka se vede jinak, po internetu, vyřazením různých zdrojů, napadením, hackováním... je to spíš o letadlech, dronech atd. Na to prostě Evropa není připravená a ten její zbrojní potenciál je velice zastaralý.

Chtěl tím tedy podle vás naznačit, že se nebude starat o bezpečnost Evropy, že ji nepodpoří?

Myslím si, že méně. Že se Spojené státy více zaměří na sebe a nebudou vlastně za Evropu suplovat její ochranu. Že Donald Trump jednoznačně řekl státům jako Česká republika – přestaňte se na nás vézt a pod námi ukrývat a více začněte vydávat peníze na zbrojení a začněte myslet, jakým způsobem třeba můžete být užiteční v rámci Severoatlantické aliance. Protože my jsme opravdu spíš ti, kteří se vezou, než ti, kteří by něco dávali.

A v této souvislosti, jak vidíte povinnou základní vojenskou službu u nás? Má nebo nemá význam?

Já osobně bych určitě podpořil základní výcvik pro všechny muže, případně dobrovolně i pro ženy. Podle mne by takové tři měsíce takového výcviku prospěly každému. Alespoň se například seznámit s fungováním zbraní, co to je ochrana, základy první pomoci nebo třeba, jak se zachovat v případě válečného konfliktu.

Když se vrátíme k Donaldu Trumpovi. Den po inauguraci Trumpa se sešli Le Penová, Wilders, Okamura, Salvini a další nacionalisté. Vyjádřili Trumpovi podporu. Jsou to „budoucí vládci Evropy“?

Já myslím, že ne. Když se podíváme třeba na Tomio Okamuru, tak on vlastně udělal poměrně výborný výsledek, a pak nebyl schopný vlastně dál v těch svých aktivitách v rámci poslaneckého klubu fungovat. Ta strana se mu vlastně rozpadla. A většina těch členů se postavila proti němu. Marine Le Penová přišla do Evropského parlamentu s poměrně velikánským zastoupením a řada členů jí během prvního roku utekla. Tam je obrovský problém ten, že oni mohou udělat určitě dobrý výsledek, ale pak budou mít problém tento výsledek dlouhodobě udržet, být schopni třeba sestavit vládu. Ono to není všechno v politice jenom o tom všechno naslibovat. Politika je také o tom, aby ti lidé byli schopni ty věci, které naslibují, potom udělat v praxi. A to je i teď možná největší slabina vlády Donalda Trumpa ve Spojených státech. Nikdo neví, jestli opravdu bude schopen ty věci, které nasliboval, udržet, jestli bude schopen je realizovat v tom dlouhodobém horizontu prezidentského období.

V souvislosti s těmi lidmi, o kterých jsme teď mluvili, jak vidíte politickou budoucnost kancléřky Merkelové?

Angela Merkelová teď projde volbami. To, že ty volby asi vyhraje, ale nevyhraje s takovým výsledkem – je myslím velmi pravděpodobné. Bude problém ten, jestli bude schopná sestavit funkční vládu. Protože socialisté už dopředu avizují, že mají jinou představu o vládnutí než Angela Merkelová. Takže uvidíme. Pokud bude kancléřkou, tak předpokládám, že to může být asi její poslední volební období. Protože i CDU dnes roste nová generace politiků, kteří se hlásí o slovo. A ti mají trošku jiné představy o vládnutí než Angela Merkelová.


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: David Hora

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřibe, co jste to provedli s Prahou? Řidiči aut se staví na odpor

17:58 Hřibe, co jste to provedli s Prahou? Řidiči aut se staví na odpor

Rozkopaná Praha se v létě stala synonymem pro dopravní kolaps. V dlouhých kolonách strávili Pražané …