Od Andreje Babiše: ČSSD prohrála, protože neplnila sliby. Sobotka něco jiného říká a něco jiného dělá. Neuspěli sluníčkáři. Hrálo se s cinklými kartami...

08.10.2016 17:54

ROZHOVOR Poslanec za ANO Zdeněk Soukup kandidoval i do krajského zastupitelstva v Karlovarském kraji, kde hnutí ANO poměrně výrazně zvítězilo. ČSSD podle něj neplnila volební sliby a ve volbách neuspěli „sluníčkáři“. Došlo podle něj i k nekalému předvolebnímu boji u nich v kraji.

Od Andreje Babiše: ČSSD prohrála, protože neplnila sliby. Sobotka něco jiného říká a něco jiného dělá. Neuspěli sluníčkáři. Hrálo se s cinklými kartami...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve volebním štábu hnutí ANO

Co říkáte dosavadním výsledkům voleb? Je sečteno velké procento hlasů. ANO poměrně drtivě vítězí nad ČSSD...

Hodnotím to tak, že jde o spravedlivý výsledek.

Kde vidíte příčiny toho, že ČSSD relativně dost pohořela?

Příčiny vidíme v tom, že ČSSD v krajích neplní to, co slíbila. V krajích je jiná situace než v celorepublikovém měřítku.

Můžete zmínit něco konkrétního?

U nás v Karlovarském kraji je úhelným kamenem stavba silnice R6. Teprve poté, co přišlo do vlády ANO, se to nějakým způsobem rozhýbalo. Příští rok se zahajují další úseky. Předtím se nedělo vůbec nic.

Další věcí je stav zdravotnictví. Vznikají zde problematické situace. Lidé očekávají od ANO, za kterou kandiduje paní bývalá ředitelka sokolovské nemocnice, podstatnou změnu.

Proč si myslíte, že jste uspěli u vás v kraji?

Máme naprosto perfektní lídryni. Jana Vidulmetzová prodělala dvě volební období jako starostka v Horním Slavkově. Pracovala ve funkci výkonné ředitelky Svazu měst a obcí. V současné době pracuje jako náměstkyně ministra vnitra pro oblast vnitřní správy a samosprávy.

Měla podle vás vliv i celostátní témata? Že například hnutí ANO poměrně výrazně vystupovalo proti imigraci, zatímco ČSSD je v uvozovkách více sluníčkářská...

Určitý vliv to mělo, nikoli rozhodující...

... Protože poměrně uspěla Okamurova SPD...

Ono to bylo spíše tak, že výrazně neuspěli ti, kteří jsou sluníčkáři. U nás například Alternativa. Téma migrace ale mají všechny strany. Je pravda, že ČSSD je v tom poněkud rozporuplná. Protože její vyjádření nejsou mnohdy podepřena činy. Víme, jak se vyjadřuje pan premiér Sobotka u nás a jak pak vystupuje na summitech EU a co tam přijímá. V této oblasti je ANO daleko rozhodnější a razantnější.

Budou mít volby nějaký vliv na celostátní politiku? Bude třeba ANO ve vládě více razantní, když má větší mandát od občanů?

Já si myslím, že při prosazování zákonů jsme a byli jsme dostatečně razantní i doposud. Nemyslím si, že by to rok před volbami do Poslanecké sněmovny mělo nějaký významnější vliv. Hnutí ANO posílilo, možná tedy o něco razantněji budeme moci prosazovat své představy.

Čekal jste takový triumf ANO a relativní debakl ČSSD?

Chci být opatrný, ještě se ta čísla mohou měnit. Ale čekal jsem to.

Jak probíhal předvolební boj?

Hrálo se s pěkně cinknutými kartami.

V jakém směru?

U nás týden před volbami vyšel nepodepsaný pamflet, kde byli skandalizováni naši lidé na kandidátce. Ještě včera došlo k pokusu nás rozhádat. V tom jsem hrál roli, byť nevinně. Ukázalo se, že všechny tyto pokusy neměly úspěch.

Máte podezření, od koho to bylo?

Máme i konkrétní podezření a zvažujeme, že se obrátíme na soud. Došlo podle nás k porušení volebního zákona. Ještě uvidíme, jestli se obrátíme na soud či se ukážeme jako velkorysí vítězové. (smích)

Konkrétně nebudete jmenovat?

Teď bych o tom nerad mluvil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cestovatel v Berlíně: Do obchodů přes QR kód, v restauracích ho má každý stůl. Žádné čínské kamery už nejsou potřeba

16:43 Cestovatel v Berlíně: Do obchodů přes QR kód, v restauracích ho má každý stůl. Žádné čínské kamery už nejsou potřeba

V některých restauracích má dokonce každý stůl svůj vlastní QR kód. Takže si položíte otázku, proč m…