Odpověď Hilšerovi a dalším: Jak to bylo ve skutečnosti s cestou předsedy Vondráčka do Ruska. Hovoří poslankyně, která vše organizovala

20.10.2018 14:14 | Zprávy

ROZHOVOR Média, politici a nejmasivněji některé politické neziskovky se v týdnu pohoršovaly nad cestou předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka do Ruska. Jak to vše bylo ve skutečnosti? ParlamentníListy.cz šly „ke zdroji“, tedy za tím, kdo cestu organizoval, poslankyní a předsedkyní sněmovního zdravotnického výboru profesorkou Věrou Adámkovou. Ta v interview podrobně popisuje, jak cesta probíhala a v čem jsme na rozdíl od Západu dlouho zaostávali.

Odpověď Hilšerovi a dalším: Jak to bylo ve skutečnosti s cestou předsedy Vondráčka do Ruska. Hovoří poslankyně, která vše organizovala
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Před Státní dumou Federálního shromáždění Ruské federace

Řada médií ignoruje, že cesta poslanců do Ruska byla v prvé řadě cestou sněmovního zdravotnického výboru, který předseda Radek Vondráček pouze doprovázel, jak tomu bývá u většiny cest výborů Poslanecké sněmovny, kdy téměř vždy na oficiální cestu výboru jede jeden z členů vedení parlamentní komory. Můžete objasnit, jaký cíl cesta, kterou jste organizovala, měla?

Prvním parlamentním výborem, který plánoval cestu do Ruské federace, byl Výbor pro vzdělávání, vedený panem Mgr. Klausem. Výbor pro zdravotnictví dostával v průběhu jara podněty od našich občanů, kteří popisovali své problémy s absencí správných informací pro případ zdravotních obtíží při cestě, ať turistické či pracovní, právě do Ruské federace.  Dále se na nás obrátilo několik zdravotnických zařízení s konkrétními otázkami, které potřebují pro nutnou výměnu zdravotnických informací svých nemocných (občané RF ošetření u nás nebo naopak naši občané v RF). Vzhledem k tomu, že je skutečně zvykem, že do vzdálených destinací provází pracovní cesty výborů někdo z vedení Sněmovny, po dohodě vedení se ujal této akce pan předseda Vondráček.

Naším cílem bylo zmapovat skutečný stav, současnou situaci, a samozřejmě, zlepšit nedostatky. Vzhledem k tomu, že je třeba, aby péče o naše občany byla funkční v celé RF, je třeba jednat s odpovídajícími partnery. V případě, že by nedoprovázel výbor pana předsedu, nemohl by rychle získat informace na potřebné úrovni.

Nutno dodat, že otázku výměny zdravotnických informací o svých nemocných ve vztahu k RF má většina zemí EU už delší dobu vyřešenou, takže jsme fakticky doháněli to, co nebylo doposud zajištěno a co již zajištěno být mělo.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co řekne „Ursula“, na tom tak moc nezáleží. Ivan David o Bruselu po volbách

11:12 Co řekne „Ursula“, na tom tak moc nezáleží. Ivan David o Bruselu po volbách

Od eurokomisaře se žádá, aby nehájil zájmy své domovské země, připomíná Ivan David. Proto by podle n…