Liší se pro vás jako profesně zaujatého člověka sobotní půlnoc po volbách od těch jiných? Chodíte třeba později spát a co byste dělal, pokud bychom vám nevolali?
Samozřejmě tohle člověka nenechá chladným. Do značné míry to je věc strategického uvažování, studování mnoha materiálů, mnoha koncovek a nejen jednotlivých prohlášení politiků, ale i strategických úvah. A také toho, jak se chovali voliči, jaké poslance vybrali, jaké typy prvků v kampani fungovaly. Nebo naopak co voliče odrazovalo, jak se rozhodovali na základě posledních vzkazů před samotnou volbou nebo podle čeho se rozhodovali na sociálních sítích. Věnuji tomu po volbách spoustu hodin a budu si z toho vyvozovat dál pro svoji další praxi a další své analytické odhady.
Letošní volby vám pro analýzu poskytnou určitě dostatek materiálu. Čekal jste, že budeme mít takhle pestrou sněmovnu s obtížně sestavitelnou koalicí?
Potvrdilo se mi to, co jsem očekával už tak před měsícem, že nebudeme svolávat standardní politickou sněmovnu, ale budeme svolávat izraelský parlament Kneset. Ten je rozdělen na celou škálu politických stran, které jsou navíc uvnitř rozdělené do několika frakcí a jsou ovlivňované řadou výrazných figur, které chtějí být ve vrcholné politice viditelné. Takže vřele doporučuji všem čtenářům se podívat, jaká je zkušenost z Izraele s Knesetem, jak vypadá rozbitá, vzájemně se tříštící stranická a politická situace v Izraeli. Myslím si, že něco podobného můžeme čekat i u nás. Vláda bude velmi pestrá, bude určitě počítat a často se odvolávat na prezidenta republiky a na jeho akčnost i aktivitu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník