Okamura je zděšen rozhodnutím vlády: Neuvěřitelně drzá logika a arogance!

01.03.2014 16:41

ROZHOVOR Drzá logika, neskutečná arogance a politikaření. Šéf Úsvitu Tomio Okamura nešetří kritikou na adresu vlády, která mu zamítla návrh zákona na zavedení obecného referenda. Jak bude dál pokračovat v prosazení stěžejního bodu svého volebního programu a proč nesouhlasí s rychlými plány na přijetí eura, vysvětlil Okamura v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz

Okamura je zděšen rozhodnutím vlády: Neuvěřitelně drzá logika a arogance!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka, Andrej babiš, Pavel Bělobrádek a Tomio Okamura ve sněmovně
reklama

Vláda zamítla Váš návrh zákona na obecné referendum. Jak jste tohle rozhodnutí přijal?

Mysleli jsme, že ve sněmovně bude nový vítr, ale začalo se opět politikařit. Jak vládní strany, tak některé další, přitom měly referendum v předvolebních programech. Schválně, abychom otupili politikaření ostatních stran, tak jsme vzali za vzor návrh ČSSD z minulého volebního období a u něj jsme pouze změnili parametry tak, aby byl návrh skutečně demokratický. Stanovisko bereme jako čistě nenávistné a naschvál. Náš návrh je dobrý a kvalitní. Pan Dienstbier a další ho posuzují jen podle toho, kdo to navrhl, a ne podle toho, zda je věc dobrá, či špatná, a to je katastrofa. Hlas občana má pro ně dvojí váhu, a to je šílené. Větší váhu má hlas voliče, když se jeho pomocí politik nechává zvolit na teplé místečko, a nižší, když stejný hlas chce rozhodnout o něčem konkrétním. Jakou logiku předvedli? Jsem zděšený tímhle způsobem uvažování. Je to neuvěřitelně drzá logika, kterou jsem v životě neviděl. Politici opovrhují inteligencí lidí, kteří je zvolili do funkcí. Je to neskutečná arogance a jsem nemile překvapený.

Uvažujete o tom, že byste slevili ze svých požadavků a návrh upravili?

Už dříve jsme říkali, že náš návrh s danými parametry není dogma. Uvědomujeme si, že je našich poslanců jen 14. Předložený návrh byla naše ideální představa. Když se podíváte na výtky vlády, tak jsou i legislativní, a to nestačíme kroutit hlavou. Vyzvali jsme všechny politické strany, aby pustily návrh do druhého čtení, a pojďme ho klidně upravit, aby se našel konsensus a abychom konečně naplnili dikci Ústavy. Pojďme už přijmout alespoň nějaký zákon o referendu a pojďme lidem dát šanci.

Premiér Sobotka otevřeně řekl v médiích, že odmítá hlasování o ústavních změnách. Co Vy na to?

Považuji to za absolutní šílenost, protože Ústava je pro lidi. Tím skončila možnost během vlády ČSSD, ANO a KDU – ČSL, aby lidé konečně mohli například odhlasovat zrušení Senátu, snížení počtu poslanců, přímou volbu a odvolatelnost politiků nebo majetková přiznání zpětně. V pořadu Máte slovo jsem jasně vysvětlil, že populistické plácání o tom, že si lidi referendem zruší daně, je nesmyslné, a že to takhle ve světě nikde nefunguje. Jde jen o lži odpůrců. Tam, kde funguje systém referend, se veřejné výdaje snižují o 20 procent. Když se správně systém nastaví, tak stát velmi ušetří a občané na tom profitují.

Jaký předpokládáte další vývoj?

Oni nějaké referendum navrhnou, protože se Úsvitu podařilo, aby politici začali uvažovat trošku jinak. Ještě před rokem bylo slovo referendum pro ostatní politické strany nadávkou. Vysmívali se mi, tvrdili, že jsem populista, špinili mě a dehonestovali a teď, poté, co jsme podstatu veřejnosti vysvětlili a lidé to pochopili, tak vládní strany byly nuceny dát referendum do volebních programů. Problém je v tom, že referendum navrhnou s takovými parametry, aby o zásadních věcech lidé rozhodovat nemohli. V tom je právě zásadní rozdíl mezi našim stanoviskem a názory ostatních stran.

Co když neuspějete?

Teprve se ukáže, jestli to poslanci myslí s občany vážně, nebo ne a jestli zase chtějí, aby vládla stranická oligarchie a lidé byli v roli pátého kola od vozu. V případě, že návrh zákona neprojde, tak samozřejmě budeme bojovat dál a vytvářet tlak. Už jsme předložili 9 zákonů a jsme nejaktivnější. Problém je, že vláda zavrhuje zákony, které by celé republice strašně pomohly. Politici čekají a přitom lidé potřebují změny hned. Nad palčivými problémy je potřeba se spojit a rychle je prosadit, jenže se zase politikaří. Budeme dál bojovat a pracovat.

Prosazujete konání referenda také o přijetí eura. Co říkáte na plány současné vlády o celkem rychlém přijetí nové měny?

Rozhodně si nemyslíme, že přijetí eura by mělo být rychlé. V současné době, kdy je eurozóna postavená na podvodech a falšování čísel svými členskými státy, tak odmítáme, aby se Česká republika podílela na sanování lží a podvodů ostatních zemí a abychom jim platili jejich vysokou životní úroveň. Musíme si říct na rovinu, že euroval stojí obrovské peníze, jde o stovky miliard korun, které nemáme. Pro nás v Úsvitu je prioritou, abychom se postarali v první řadě o sociální zabezpečení českých občanů, důchody, vytváření nových pracovních míst a zlepšili zdravotnictví a školství. V této fázi je nejprve potřeba zabezpečit důstojné životy a pracovní místa pro české občany a ne dotovat nezodpovědnou politiku a přebujelou byrokracii v Evropské unii. Právě proto si myslíme, že nejlepší cestou je vyhlásit v souvislosti s přijetím eura referendum, ve kterém budou mít příznivci i odpůrci otevřený prostor argumentovat. Je to závažná věc a závažné předání pravomocí, takže si myslíme, že by měli tuto věc rozhodnout občané. Názor Úsvitu je, že taková změna nic dobrého v současné době občanům nepřinese. Euro může být pozitivní pro exportéry, ale pro drtivou většinu českých lidí to přínos nebude. My vidíme Evropskou unii velmi kriticky a nejsme ti, kteří na její adresu pějí oslavné písně. Vládní prohlášení je proevropské a řekl bych, že až nekriticky proevropské.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Neškrtnete si. Diplomat zná odvetu Moskvy za masakr své ambasády

16:43 Neškrtnete si. Diplomat zná odvetu Moskvy za masakr své ambasády

ROZHOVOR „Ten protikrok bude rázu zejména ekonomického. Naše firmy v Ruské federaci budou mít opravd…