Okamura je zděšen rozhodnutím vlády: Neuvěřitelně drzá logika a arogance!

01.03.2014 16:41 | Zprávy

ROZHOVOR Drzá logika, neskutečná arogance a politikaření. Šéf Úsvitu Tomio Okamura nešetří kritikou na adresu vlády, která mu zamítla návrh zákona na zavedení obecného referenda. Jak bude dál pokračovat v prosazení stěžejního bodu svého volebního programu a proč nesouhlasí s rychlými plány na přijetí eura, vysvětlil Okamura v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz

Okamura je zděšen rozhodnutím vlády: Neuvěřitelně drzá logika a arogance!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka, Andrej babiš, Pavel Bělobrádek a Tomio Okamura ve sněmovně

Vláda zamítla Váš návrh zákona na obecné referendum. Jak jste tohle rozhodnutí přijal?

Mysleli jsme, že ve sněmovně bude nový vítr, ale začalo se opět politikařit. Jak vládní strany, tak některé další, přitom měly referendum v předvolebních programech. Schválně, abychom otupili politikaření ostatních stran, tak jsme vzali za vzor návrh ČSSD z minulého volebního období a u něj jsme pouze změnili parametry tak, aby byl návrh skutečně demokratický. Stanovisko bereme jako čistě nenávistné a naschvál. Náš návrh je dobrý a kvalitní. Pan Dienstbier a další ho posuzují jen podle toho, kdo to navrhl, a ne podle toho, zda je věc dobrá, či špatná, a to je katastrofa. Hlas občana má pro ně dvojí váhu, a to je šílené. Větší váhu má hlas voliče, když se jeho pomocí politik nechává zvolit na teplé místečko, a nižší, když stejný hlas chce rozhodnout o něčem konkrétním. Jakou logiku předvedli? Jsem zděšený tímhle způsobem uvažování. Je to neuvěřitelně drzá logika, kterou jsem v životě neviděl. Politici opovrhují inteligencí lidí, kteří je zvolili do funkcí. Je to neskutečná arogance a jsem nemile překvapený.

Uvažujete o tom, že byste slevili ze svých požadavků a návrh upravili?

Už dříve jsme říkali, že náš návrh s danými parametry není dogma. Uvědomujeme si, že je našich poslanců jen 14. Předložený návrh byla naše ideální představa. Když se podíváte na výtky vlády, tak jsou i legislativní, a to nestačíme kroutit hlavou. Vyzvali jsme všechny politické strany, aby pustily návrh do druhého čtení, a pojďme ho klidně upravit, aby se našel konsensus a abychom konečně naplnili dikci Ústavy. Pojďme už přijmout alespoň nějaký zákon o referendu a pojďme lidem dát šanci.

Premiér Sobotka otevřeně řekl v médiích, že odmítá hlasování o ústavních změnách. Co Vy na to?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Eva Decroix, Ph.D., MBA, MPA byl položen dotaz

Rodiče

Dobrý den, mohu se zeptat, kdo přesně ze senátorů stojí za návrhem, aby rodič, který nemá po rozvodu dítě v péči, mohl být z důležitých rozhodnutí života dítěte vyloučen? Já nevím, podle mě to není úplně správné, i když zase někdy je mezi rodiči domluva obtížná a doplácí na to právě dítě, což také n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

12:30 „Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

Podpora stávky v České televizi ze strany odborového předáka Josefa Středuly? „V rámci ČMKOS působí …