Oliver Stone vs. agitky podporované Pentagonem. Jiří Svoboda o rozhovorech s Putinem, slavné generaci filmařů i touze zlikvidovat Rusko

23.07.2017 18:08 | Zprávy

POLITIKA Z NADHLEDU JIŘÍHO SVOBODY Tentokrát se filmový režisér Jiří Svoboda podívá v pravidelné rubrice ParlamentníchListů.cz z nadhledu na umělecké vyobrazení politických dějin. Veřejná diskuse, která se rozpoutala kolem rozhovoru Olivera Stonea s Vladimírem Putinem, jej přivedla k zamyšlení nejen nad oceňovaným režisérem, ale nad celou jeho generací filmařů odkojených šedesátými lety a na zobrazování politických dějin ve filmovém umění vůbec.

Oliver Stone vs. agitky podporované Pentagonem. Jiří Svoboda o rozhovorech s Putinem, slavné generaci filmařů i touze zlikvidovat Rusko
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Režisér Jiří Svoboda

Nedávno vzbudil rozruch v určité části české veřejné scény čtyřdílný pořad Svět podle Putina známého režiséra Olivera Stonea. Překvapila vás ta míra nevraživosti, která po jeho odvysílání od některých zazněla? A jak si ji vysvětlujete?

„Televize Prima pořadem Svět podle Putina dokázala, že žijeme ve svobodné společnosti a nejsme zatím ovládnuti cenzurou, i když jsem slyšel mnoho hlasů proti vysílání tohoto pořadu…“ – cituji z obsáhlého článku Vlastimila Podrackého na serveru Neviditelný pes. Je to dlouhý fundovaný článek a vyjadřuje do značné míry i můj názor. 1. díl na TV ZOOM prý sledovalo více než 170 tisíc diváků. Kolik diváků pak ještě sérii zhlédlo na internetu, nevím. Kdo má zdravý rozum, přebere si sám názory prezidenta Putina, stejně jako názory kancléřky Merkelové, či minulého i současného amerického prezidenta. Propagandu a nepravdy najdeme u jedněch i druhých, to patří k práci politiků.

Ti, kdo kritizovali uvedení série, si patrně přejí zavedení cenzury, která společnost ovládala do roku 1989. Ukázalo se, že v zásadě bez efektu. Víra v to, že myšlenky jsou lidu nebezpečné a nějací chytráci musí říct, co lidé mohou a co nesmí vědět, se vine celými dějinami našeho světa. Když tato víra získá podobu moci, končí někteří na hranici kacířů, jiní v lágrech a na popravištích. Dlouhá léta jsme měli doma z „piety“ na kolečku ladění stanic na rozhlasovém přijímači v češtině i němčině vyvedené protektorátní varování: „Poslouchání cizího rozhlasu může být trestáno vězením i smrtí.“ Za minulého režimu měly obdobnou úlohu „rušičky“ vysílání Svobodné Evropy. Vrátit se do těch i oněch časů většina z nás asi nechce. Svobodné přijímání a šíření informací je deklarováno v naší Ústavě (v Listině práv) a kdo koná proti smyslu tohoto dokumentu nejvyšší právní autority, měl by být veden k odpovědnosti.

Překvapil vás osobně tento projekt v kontextu celé Stoneovy filmařské kariéry? A jak se na ni vůbec díváte?

Nepřekvapil, Stone je politicky angažovaný filmař s vyhraněnými názory a natočil i dokumentární rozhovory s jinými kontroverzními politiky. Série rozhodně není velkým kinematografickým počinem, ale Stone to určitě jako filmařský vrchol své dráhy nemyslel.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Podali jsme žalobu a začal panikařit.“ Advokát odhalil praktiky „bojovníka od klávesnice“ Cempera

21:45 „Podali jsme žalobu a začal panikařit.“ Advokát odhalil praktiky „bojovníka od klávesnice“ Cempera

Jan Cemper, který spoluzaložil a vede spolek Manipulátoři.cz, čelí žalobě ze strany Matouše Bulíře, …