Omezit vztahy s EU! Ostrá slova Hradu: Brežněv. Státní TV. Zemanův vzkaz občanům

24. 3. 2020 4:38

ROZHOVOR Z Hradu přišlo kvůli koronavirové krizi velmi silné prohlášení. “Nastal čas rozvolnit naše vztahy s Evropskou unií.” Autorem výroku je mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. Podle jeho slov pro ParlamentníListy.cz to neznamená vystoupení z EU, ale ráznou změnu uspořádání sedmadvacítky. Zemanovi prý lidé za projev děkují. “Twitter není Česká republika,” říká Ovčáček a mluví o sobectví.

Omezit vztahy s EU! Ostrá slova Hradu: Brežněv. Státní TV. Zemanův vzkaz občanům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman hovořil k aktuálním tématům. Pak novinářům odpovídal na dotazy do vyčerpání otázek
reklama

Pane řediteli, na sociálních sítích poslední týdny píšete hlavně o sobectví některých obyvatel, kteří svým chováním mohou nakazit další lidi. Přitom dnes prakticky nikoho nepotkáte bez roušky, na ulicích je minimum lidí atd. Co konkrétně Vám vadilo nebo vadí?

Poukazoval jsem na situaci, kdy někteří lidé nebrali vážně nařízení karantény po návratu z lyžovačky v Itálii. Data mobilních operátorů ostatně prokázala, že má varování nebyla jen planým moralizováním. Nyní už je situace, jsem za to rád, mnohem odlišná. Lidé nařízení dodržují. A je krásné proč. Obávají se, aby nenakazili bližní. Hodně to vypovídá o naší zemi. A je to dobrá zpráva. 

Koncem týdne vystoupil na TV Prima s projevem pan prezident. V krátké řeči vyzval občany, aby nepropadali panice, ani epidemii nebrali na lehkou váhu. Vlnu kritiky však vyvolaly pasáže projevu, v nichž prezident mluvil o umělcích, novinářích a kde děkoval Číně. Nebylo to v dané situaci příliš konfrontační?

Anketa

Vadilo by vám, kdybyste kvůli koronaviru nemohli v létě cestovat do zahraničí?

82%
hlasovalo: 34073 lidí

Neříkejme prosím nenávistným reakcím opozičních politiků a komentátorů vlna kritiky. Twitter opravdu není Česká republika. Mám obrovské množství milých reakcí normálních lidí na projev pana prezidenta. Občané mi posílali maily, telefonovali. Mám radost. Život je prostě úplně někde jinde, než na twitterových účtech zapšklých a neúspěšných politiků. Druhá dobrá zpráva o naší vlasti! 

Ohledně Číny. Řada politiků či občanů na sociálních sítích nesla s nelibostí, že ve stručném projevu místo slov díků zdravotníkům, policistům, hasičům a dalším zaznělo poděkování totalitní zemi, která nám sice přednostně potřebný materiál prodala, ale dle kritiků k nám zároveň koronavirus “poslala”. Co na to říkáte?

Stále stejná skupina politruků a ideologů. V této krizi se ukázalo jejich nenávistné sobectví. Samolibost. Jenže to je opravdu jen pár lidí, kteří sice hodně křičí na druhé, ale skoro nikdo je už neposlouchá. Lidé vidí, že jim nejde o člověka, ale jen o jejich poučky z příručky Politické školení mužstva. Každá krize odhaluje charaktery. A to je vlastně třetí dobrá zpráva.

Anketa

Podporujete předsedu vlády Andreje Babiše? (Ptáme se od 24.3.2020)

94%
6%
hlasovalo: 36744 lidí

Zaznamenal jsem kritiku, že prezident projev neměl na veřejnoprávní České televizi nebo alespoň měla Prima poskytnout nahrávku projevu ostatním tak, aby mohl být vysílán na více kanálech současně. Například premiér tak učinil. Proč jste zvolili tuto variantu? Nelíbilo se to ani řadě lidí, kteří jinak proti prezidentovi nevystupují…

Každý, kdo chtěl, měl možnost zhlédnout projev pana prezidenta na Primě. Sledovanost přesáhla milionovou hranici. Navíc, projev pana prezidenta je i na webu www.hrad.cz a na Facebooku pana prezidenta. Zde má přes půl milionu zhlédnutí. Nežijeme v totalitě, aby byla povinnost pronášet projev prostřednictvím státní televize.

Fotogalerie: - Zavřené krámy

Projděte si s námi pár cedulí na dočasně zavřených...
Projděte si s námi pár cedulí na dočasně zavřených...
Projděte si s námi pár cedulí na dočasně zavřených...
Projděte si s námi pár cedulí na dočasně zavřených...
Projděte si s námi pár cedulí na dočasně zavřených...
Projděte si s námi pár cedulí na dočasně zavřených...

Právník David Záhumenský podal k soudu návrh na zrušení nouzového stavu a některých dalších opatření přijatých vládou kvůli šíření koronaviru. Prý jdou za hranici Ústavy, vláda občanům lže a situaci pro své PR a podnikání zneužívá premiér. Jsou všechna opatření správná? Co byste tomuto právníkovi vzkázal?

Považuji to za výraz sobectví. Běžíme běh o lidské životy a do toho přichází takové jednání? V každém stádci se prostě najdou černé ovce. Nebudu raději pokračovat, volil bych příliš ostrá slova. A na ta není doba.

Značného uznání a podpoře se u občanů v posledních několika týdnech těší vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček, který se značně chopil iniciativy. Může to z Vašeho pohledu coby vedlejší efekt pomoci dosud skomírající sociální demokracii?

Vláda má teď tři pilíře, které ve vzájemné spolupráci pomáhají podpírat Českou republiku. Nesmírně pracovitého premiéra Andreje Babiše, odborníka na svém místě profesora Prymulu a skvělého organizátora Jana Hamáčka. Máme obrovské štěstí. Stačí se podívat do řady jiných zemí a vidíme obrovský zmar, ke kterému neprozřetelným jednáním přispěla politická scéna. 

Profesor Prymula mluvil o tom, že některá opaření, jako třeba uzavřené hranice, mohou trvat až dva roky. Není to extrémní? Nemůžeme být roky uzavřeni jako za minulého režimu. A mimochodem, měl by vůbec náměstek ministra zdravotnictví takové výroky pronášet?

Anketa

Má prof. Roman Prymula, předseda krizového štábu, vaši důvěru?

94%
6%
hlasovalo: 32590 lidí

Je to velmi rozumná úvaha. Můžeme zastavit koronavirus v České republice, ale dokud se tak nestane i v zahraničí, nesmíme připustit znovuzavlečení nemoci do naší vlasti. Pokud takové opatření nastane, nebude to nějaký politický fígl, ale cílem bude ochrana lidských životů. A život je posvátný, cennější než lyžovačka v Cortině nebo ležení na pláži v Karibiku.

Jak si v této nečekané krizi stojí Evropská unie? Někteří ji silně kritizují, že když přijde problém, nic nedělá, druzí však upozorňují, že bruselské orgány nijak resort zdravotnictví nemají v kompetenci.

S plnou odpovědností říkám: Nastal čas rozvolnit naše vztahy s Evropskou unií. Ne z Evropské unie vystoupit, ale radikálně ve prospěch národních států změnit její fungování. Brusel připomíná Brežněva ve vlaku, který rozkáže zatáhnout záclonky a tvářit se, že vlak jede dál. 

Počty nakažených v České republice stále rostou, Roman Prymula odhaduje, že to do pár týdnů budou tisíce. V závislosti na situaci, vystoupí opět pan prezident? Případně chystá něco dalšího, čím by národ podpořil?

Pan prezident k národu promlouvá i v průběhu času, například formou prohlášení. Ve zlomových okamžicích pan prezident nebude váhat promluvit. Prezident republiky je s národem. Občanům je nesmírně vděčný za krásnou sounáležitost, za pomoc bližním v těžké zkoušce. Je to dechberoucí poklad, na který se složili lidé této nádherné země. 

Fotogalerie: - Staň se dobrovolníkem!

Před pražským magistrátem probíhá registrace dobro...
Před pražským magistrátem probíhá registrace dobro...
Před pražským magistrátem probíhá registrace dobro...
Před pražským magistrátem probíhá registrace dobro...
Před pražským magistrátem probíhá registrace dobro...
Před pražským magistrátem probíhá registrace dobro...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mladé a zdravé promořit virem! Vysokoškoláci klidně zítra do škol. A senioři? Takto je ochráníme, říká rozhodně Roman Šmucler

17:40 Mladé a zdravé promořit virem! Vysokoškoláci klidně zítra do škol. A senioři? Takto je ochráníme, říká rozhodně Roman Šmucler

ROZHOVOR Karanténu nemá smysl prodlužovat jen tak. Stojí miliardy a pak stačí jeden student, jako v …