On si ji držel na vodítku, měla na krku modrou smyčku... Jiří Zimola velmi otevřeně o zákulisí ODS i hnutí ANO. Uslyšíte konkrétní jména

16.04.2017 13:27

ROZHOVOR „Její strategie je velmi jednoduchá – udělat tiskovku, plivnout něco chytlavého, třeba že někdo někde našel štěnici nebo podobnou neprokazatelnou pitomost a zpovzdálí sledovat působení jedu,“ říká bývalý, ale možná i budoucí hejtman Jihočeského kraje Zimola na adresu poslankyně Radky Maxové (ANO).

On si ji držel na vodítku, měla na krku modrou smyčku... Jiří Zimola velmi otevřeně o zákulisí ODS i hnutí ANO. Uslyšíte konkrétní jména
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Zimola

Pane hejtmane, proč podle vás došlo k té náhlé snaze o vaše sesazení?
 
Podle mne se sešlo několik potůčků v jednu řeku. Naprostou náhodou v den celostátního sjezdu ČSSD vyjde objevný článek o něčem, co už několik let není žádným tajemstvím. Hned vzápětí se objeví narychlo vyrobený anonym, který hraje do karet lokálním vlkům, kteří mají v hledáčku Jihočeské nemocnice. A ačkoliv je ten anonym naprosto bláznivý, regionální televize vlastněná regionální ODS spouští sérii reportáží o mně beze mě. Další vývoj už znáte sami.
 
Jakou roli v tom podle vás sehrála ODS?  Byli to například exministr Kuba a „kmotr“ Dlouhý?
 
Práce Martina Kuby byla samozřejmě naprosto evidentní, nevím, nakolik jeho kroky konzultoval jinde. To, že paní Maxová neviděla, jak je upoutaná na vodítku a nosí a rozlévá za něho špinavou vodu, to bych přičítal, mírně řečeno, její politické nezkušenosti.
 
Jak byste popsal poslankyni Maxovou, jak se vám s ní jednalo?
 
Je strašně těžké jednat s někým, kdo absolutně nedrží slovo. V pondělí se domluvíte, že během dvou týdnů přinesete důkazy neviny, druhý den už vás odstřeluje, že jste nic neprokázal. Byla šíleně rozhořčená z výše odměn úspěšného ředitele, ale mlčela o tom, že její politický zástupce v nemocnicích měl odměny nastavené stejně.
 
 
Její strategie je velmi jednoduchá – udělat tiskovku, plivnout něco chytlavého, třeba že někdo někde našel štěnici nebo podobnou neprokazatelnou pitomost a zpovzdálí sledovat působení jedu. Minulý čtvrtek, odhaduji, že dostala shora příkaz celou situaci rychle vyřešit. Vyrobit tři další kauzy za dvě hodiny, to už opravdu strhla vlastní rekord. Naštěstí to již pochopila i média a až na Deník, který ji začal hájit ve chvíli, kdy už modrala z vlastnoručně upletené smyčky, ty její přihlouplé nesmysly dál už nikdo nešířil. Jsem nesmírně rád, že noví koaliční partneři tuto hru rozpoznali a jejich rozhodnutí začít rozhovory s ČSSD si velmi vážím. I tuto jejich volbu můžete brát jako odpověď na vaši otázku.
 
A jak hodnotíte celé jihočeské ANO, o kterém se hovoří jako o dvojce ODS...
 
Kdyby neměli v ANO nastavený striktní systém manažerského řízení tak, že se každý obává kritizovat krajskou šéfovou, neříkalo by se o nich, že jsou místní pobočkou ODS.
 
Co jste řekl na to, když ParlamentníListy.cz jako první upozornily, že zastupitel Novák (ANO) vydělává stovky tisíc měsíčně z jemu přidělených funkcí, lhal o svém titulu inženýra, o práci, pořídil si drahý Mercedes...
 
 
Informace o odměnách pana Nováka byly příkladem toho, čemu jsem byl v posledních měsících vystaven. Tato informace zazněla už dříve, přímo ode mě v České televizi a nikdo si jí nechtěl všimnout. Víte, Blesk mi dal na vysvětlení celé kauzy Lipno dva řádky. Deník, zmíněný nebohý nositel pseudokauz paní Maxové, vůbec nezavolá a raději napíše, že naše vyjádření nesehnal. Opět ČT vyrobí hodinový pořad „Zimola a rozpad koalice“, kam mě vůbec nepozvou. Vážím si každého média, které se nebojí témat a hlavně ctí také základ novinařiny, totiž heslo „budiž vyslyšena i druhá strana“. Jinými slovy, paradoxně jsem vděčný za to, když někdo dělá to, co by v tomto řemesle mělo být naprostou samozřejmostí.
 
Jaké další kroky vás nyní čekají?
 

Anketa

Jak dopadne ČSSD ve volbách do sněmovny?

5%
20%
56%
14%
hlasovalo: 10841 lidí
Potřebuji odpočinek, jakýsi detox. Navalili na mě tolik špíny, že než očistím své jméno, potřebuji očistu i od zápachu všech těch naházených fekálií. Strašně mě mrzí, že až se prokáže, že důkazy proti mně žádné nejsou, budu sice očištěný, ale ten enormní tlak mě vyhodil z kolejí mé osmileté práce. Přesto si myslím, že ještě nějaká velká kauza přijde. Mají mě na kolenou, ale ještě ne na lopatkách.
 
Podle toho, co říkáte, musíte mít pocit velké nespravedlivosti...
 
Odstoupení bylo z mé strany nutností. Ukáže se, že kauza byla uměle vyrobená, ale o pravdu tady přeci nešlo. Když strategie afér proti mně přestala fungovat, začalo se mířit i na lidi v mém okolí. Musel jsem ze hry a tenhle tlak protistranám vyšel. Kdybych se držel židle, sesypala by se práce celé jihočeské ČSSD za dvě volební období a věřte, že už byl připraven scénář, jak začít nahrazovat lidi v nemocnicích, na krajském úřadu a v dalších organizacích, celá vlna personálních výměn. Na mé závěrečné tiskovce jsem řekl, že pokud může jeden člověk udělat jeden krok, aby celý tým mohl jít dopředu, ten krok udělám. Ten krok jsem prostě musel udělat a hlavně s vědomím, že jej nečiním jen za sebe.
 
Během krize ve vašem kraji se pár dní spekulovalo, že ANO získá post hejtmana. Kdo vás například z grémia ČSSD podržel, kdo naopak?
 
Poslední měsíc jsem byl infekční člověk, ukázalo se, kdo je na mé straně. A člověk nařčený z infekce příliš přátel nemá, to mi věřte.
 
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. NovýTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Běželo to v rozhlase, televizi i novinách. Ale tohle nezmínili. Profesor Beran nyní odhalil

13:50 Běželo to v rozhlase, televizi i novinách. Ale tohle nezmínili. Profesor Beran nyní odhalil

Ačkoli ministr zdravotnictví Vlastimil Válek neustále tvrdí, že očkování proti covidu-19 pomáhá, brá…