Orbán má pravdu, socialismus se na nás valí ze Západu. A mladí co nepamatují totalitu tomu ještě tleskají, lituje lídryně pravice

30.09.2021 16:10 | Rozhovor

Zkušenost života v totalitě pro nás může být v Evropské unii velmi užitečná, myslí si Zuzana Majerová Zahradníková, celostátní lídryně formace Trikolóra Svobodní Soukromníci. Nabádá ke spolupráci v rámci V4, která má hluboké historické kořeny. Své si ale myslí o snaze Andreje Babiše ukazovat se vedle Viktora Orbána, se kterým nemá moc společného.

Orbán má pravdu, socialismus se na nás valí ze Západu. A mladí co nepamatují totalitu tomu ještě tleskají, lituje lídryně pravice
Foto: Archiv Zuzany Majerové Zahradníkové
Popisek: Zuzana Majerová Zahradníková, lídryně Trikolóry

V našem nedávném rozhovoru jste poznamenala, že Babiš není žádný Orbán. V čem vidíte zásadní rozdíly mezi oběma politiky?

Viktor Orbán je autentický národní politik. Jeho politika vyvěrá z bytostného přesvědčení, že jeho životním posláním je nedovolit, aby se Maďarsko a maďarský národ rozpustily v beztvarém nadnárodním molochu. Někdo ho za to miluje, někdo nenávidí, ale je to tak. Andrej Babiš je naopak ideově zcela neukotvený politik.

Když založil hnutí ANO, vydával ho za pravici, časem však doputoval úplně nalevo. Neřídí se svými politickými a ideovými názory, ani nevím, jestli nějaké má, nýbrž pokyny svých marketérů. A ti se zase řídí aktuální poptávkou. Není v tom ani špetka jakékoli zásadovosti.

Někteří politici kritizovali, že Babiš se v předvolební kampani ukazuje vedle „diktátora Orbána“. Vnímáte maďarského premiéra jako diktátora?

Od Babišových marketingových poradců to je chytrý tah, že panu premiérovi poradili, aby se teď před volbami co nejvíc ukazoval s Viktorem Orbánem. Babišův potenciální elektorát totiž Orbána a jeho autentické národní ukotvení vnímá pozitivně. Tak proč se na tom nepřiživit.

Jak by podle vás měla nadále fungovat spolupráce skupiny V4? Měl by se Visegrád (i ve spojení s Rakouskem nebo dalšími zeměmi východní Evropy) stát hlavní platformou pro alternativu proti německému klimatickému mainstreamu?

Je to historická nutnost. Však se podívejte na staré mapy, kdy ještě existovalo Rakousko-Uhersko. Tenhle mnohonárodnostní stát vytvářel souvislý nárazníkový pás mezi Německem na straně jedné a Ruskem na straně druhé. Nemusíme se přiklánět na žádnou z těchto stran. Buďme spolu s dalšími partnerskými zeměmi sví.

V poslední době jsem několikrát zaznamenal připomínku výroku Viktora Orbána, že v roce 2004 jsme si mysleli, že Evropa je naše budoucnost, zatímco dnes to vypadá, že my jsme budoucnost Evropy. Připomněl bych také starší výrok Václava Havla, že nové členské země by mohly EU přispět svou zkušeností z boje s totalitou. Nemáte pocit, že se nám i Evropě tato stará zkušenost teď zase bude hodit?

Je to přesně tak. Říká se, že všechno špatné je k něčemu dobré. Platí to i tomto případě. Na rozdíl od obyvatel zemí na západ od nás máme úžasnou životní zkušenost z desetiletí života v totalitním režimu. Jsme proto obzvláště citliví na to, když se nám kdokoli snaží do našich životů opět vnášet totalitní praktiky. Zvláště v poslední době se s nimi opět roztrhl pytel. 

Bohužel zároveň platí, že tahle naše životní zkušenost je nepřenosná. Nepřenosná jak geograficky, tak generačně. Tahle varovná kontrolka pak logicky chybí jak naší mladé generaci, a proto volí Piráty, kteří nejsou nic jiného než komunisté nové doby, tak západní společnosti jako celku. Je to možná paradox, ale socialismus, se kterým máme neblahou čtyřicetiletou zkušenost, se na nás dnes znovu nevalí od východu, nýbrž od západu. Viktor Orbán má proto naprostou pravdu.


 

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Radek Koten byl položen dotaz

interpelace

Když vláda nereaguje na vaše interpelace, jaké jsou vaše další možnosti získat odpovědi, pokud nějaké jsou? Myslel jsem, že odpovědět do 30 dnů vláda, respektive tázaný musí ze zákona.A druhá věc, jak víte, že čísla,co vám možná premiér někdy dodá, budou pravdivá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úspěšné akce Mosadu se ven nedostávají. Ex agent Gad Šimron řekl PL pravdu o některých z nich

4:44 Úspěšné akce Mosadu se ven nedostávají. Ex agent Gad Šimron řekl PL pravdu o některých z nich

„Dobrá, unesli jsme Eichmanna z Argentiny. Ale má knížka aktuálně vyšlá česky, tedy Poprava kata z R…