V našem nedávném rozhovoru jste poznamenala, že Babiš není žádný Orbán. V čem vidíte zásadní rozdíly mezi oběma politiky?
Viktor Orbán je autentický národní politik. Jeho politika vyvěrá z bytostného přesvědčení, že jeho životním posláním je nedovolit, aby se Maďarsko a maďarský národ rozpustily v beztvarém nadnárodním molochu. Někdo ho za to miluje, někdo nenávidí, ale je to tak. Andrej Babiš je naopak ideově zcela neukotvený politik.
Když založil hnutí ANO, vydával ho za pravici, časem však doputoval úplně nalevo. Neřídí se svými politickými a ideovými názory, ani nevím, jestli nějaké má, nýbrž pokyny svých marketérů. A ti se zase řídí aktuální poptávkou. Není v tom ani špetka jakékoli zásadovosti.
Někteří politici kritizovali, že Babiš se v předvolební kampani ukazuje vedle „diktátora Orbána“. Vnímáte maďarského premiéra jako diktátora?
Od Babišových marketingových poradců to je chytrý tah, že panu premiérovi poradili, aby se teď před volbami co nejvíc ukazoval s Viktorem Orbánem. Babišův potenciální elektorát totiž Orbána a jeho autentické národní ukotvení vnímá pozitivně. Tak proč se na tom nepřiživit.
Jak by podle vás měla nadále fungovat spolupráce skupiny V4? Měl by se Visegrád (i ve spojení s Rakouskem nebo dalšími zeměmi východní Evropy) stát hlavní platformou pro alternativu proti německému klimatickému mainstreamu?
Je to historická nutnost. Však se podívejte na staré mapy, kdy ještě existovalo Rakousko-Uhersko. Tenhle mnohonárodnostní stát vytvářel souvislý nárazníkový pás mezi Německem na straně jedné a Ruskem na straně druhé. Nemusíme se přiklánět na žádnou z těchto stran. Buďme spolu s dalšími partnerskými zeměmi sví.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo