Otevřená radnice? To není populismus, to je základ všeho, říká lídr aliance KDU-ČSL, STAN a SZ Wolf

18.09.2014 9:02

ROZHOVOR Dvojka na kandidátce Trojkoalice pro Pražany Jan Wolf, který šéfuje pražské organizaci KDU-ČSL, v rozmluvě s ParlamentnímiListy.cz vysvětluje plány svého uskupení na nutné změny v řízení hlavního města a zamýšlí se nad nejhorším primátorem Prahy za posledních několik desetiletí. Wolf také prozrazuje odvážné plány Trojkoalice na zprůhlednění chodu magistrátu.

Otevřená radnice? To není populismus, to je základ všeho, říká lídr aliance KDU-ČSL, STAN a SZ Wolf
Foto: Antonín Lavrenčík
Popisek: Jan Wolf, lídr KDU- ČSL v Praze
reklama

V Praze kandiduje na magistrát 31 stran a hnutí, konkurence bude tedy velká. Čím chcete voliče přitáhnout k sobě, k Trojkoalici? A proč právě koalice SZ, KDU-ČSL a Starostů?

Jednoznačně máme nejkvalitnější komunální kandidátku v polistopadové historii. Na naší kandidátce je více než polovina starostů, místostarostů a zastupitelů, kteří dokonale znají prostředí komunální politiky, nikdy se nenamočili do žádných afér a ve volbách uspěli opakovaně.

Trojkoalice nedávno upozornila na hrozící problém pro Prahu v podobě svozu odpadu. Změnila se situace od té doby? Co může Pražanům hrozit?

Hlavní problém se týká svozu odpadu ve městě. Město je třeba rozdělit do několika svozových oblastí a svoz a likvidaci odpadu řádně vysoutěžit. Rada města „zapomněla“ vypsat výběrové řízení a teď se pokouší obejít zákon, aby svoz a likvidaci odpadu zajistila bez výběrového řízení. Praze tak do Vánoc zcela reálně hrozí zavalení odpadky. Dokud budou Pražské služby vlastnit spalovnu, budou mít v likvidaci odpadu hlavní slovo a vyvádění činností do TSK městu nijak nepomůže.

Zmiňovali jste rovněž potřebu odpovědného třídění a následného zpracování tříděného odpadu, jak to funguje v řadě jiných evropských měst. Budou ale podle vás lidé ochotní začít odpad ve větší míře třídit, když to nedělají doteď?

Obavy z toho, že by lidé netřídili, rozhodně nemáme. Historická zkušenost nám ukazuje, že i bez sankcí si lidé zejména v Praze uvědomují svoji odpovědnost vůči přírodě.

Hlavní město má jistě problémů celou řadu, ale kdybyste měl zmínit pár věcí, které je nutno okamžitě měnit, co by to bylo?

Třeba projekt Opencard. Město za něj sice utratilo 1,3 miliardy korun, ale tak to zůstane, ať už se v něm bude pokračovat nebo ne. Počítáme s výběrovým řízením na novou aplikaci, která zajistí nižší provozní náklady i mnohem širší využití. Současný primátor už v této věci může udělat pouze jediné, kvůli své obžalobě odstoupit z funkce, jak přislíbil, když se vedení města ujal. Nevyřeší-li TOP 09 Opencard do konce volebního období, navrhneme její zrušení a nahrazení fungujícím systémem typu In Karta nebo bezkontaktní platební kartou. Veškeré velké projekty je do budoucna potřeba veřejně projednat a transparentně vysoutěžit.

Dlouhodobým tématem v Praze je tunel Blanka. Mnohé z toho už delší čas vyšetřuje policie. Existuje podle vás nějaký recept k tomu, aby se podobným kauzám do budoucna předešlo?

Zcela jistě existuje, například skutečně transparentními výběrovými řízeními a následnou veřejnou kontrolou výdajů na portálu Magistrátu hlavního města Prahy.

Koho považujete za nejhoršího a naopak nejlepšího primátora hlavního města v posledních pětadvaceti letech a proč?

Prakticky všechny primátory v posledních pětadvaceti letech provázely nějaké skandály nebo dokonce korupční aféry. Hodnotit, které z nich byla menší nebo větší, je otázka pro soud, jenž v blízké době bude řešit například poslední dva primátory. Toho nejlepšího se snad brzy dočkáme.

Jednou ze zásadních věcí, které město řeší a musí řešit, je územní plán. Přesto se o tomto tématu v médiích informace příliš neobjevují. Co byste chtěli jako Trojkoalice podniknout v tomto smyslu?

Územnímu plánu je třeba dát nové politické zadání, sladit postup s platnou legislativou a do jeho přípravy více zapojit městské části i veřejnost. Chceme, aby nový územní plán chránil veřejný zájem ve městě. Zdravý rozvoj města zajistí pouze územní plán s jasnými regulativy. Výškovými, ale i určujícími plochy pro občanskou či veřejnou vybavenost a zeleň. Nechceme mít Prahu plnou prázdných nákupních center a kancelářských objektů s nedostatkem škol, školek či komunitních center.

Většina stran a hnutí kandidujících v těchto komunálních volbách uvádí jako jeden z důležitých bodů programu řešení pražské dopravy. Je ale vůbec reálné udělat něco s dopravou tak, aby znamenala usnadnění a zrychlení pro řidiče? A pokud ano, nebylo by to příliš nákladné?

Páteří dopravy ve městě je a bude veřejná doprava, kterou zrychlíme a zefektivníme. Prioritou Trojkoalice je výstavba metra D a otevření nových železničních zastávek na území města. Počítáme se zavedením nízkoemisní zóny, která omezí vjezd starších vozidel do širšího centra města. Pokud jde o parkování, navrhujeme, aby Praha převzala dobře fungující systém regulace parkování města Vídně. Každý může parkovat téměř kdekoli, pouze za odlišnou taxu a různě dlouhou dobu. Odpadne složitý systém barevného značení, nákladné parkovací automaty a IT systémy. Jednorázové platby se dějí prostřednictvím mobilních telefonů nebo nákupem parkovacího lístku v trafice.

Dlouho se angažujete ve sportu, čím byste chtěl přispět Pražanům v této oblasti?

Stále platí okřídlené: „V zdravém těle zdravý duch.“ Pražané rádi sportují. K tomu je ale nutné jim vytvářet podmínky, a to nejen pro děti a registrované sportovce. Sportovní vyžití je nutné v každém věku. Trojkoalice proto nabízí i vyžití seniorům a i lidem, kteří nejsou aktivními sportovci. V tomto směru chceme začlenit i postižené spoluobčany, kteří mají chuť si zasportovat.

V programu píšete, že chcete otevřenou radnici bez korupce a byrokracie. Odpusťte poněkud ostřejší otázku, ale není to jen populistické heslo? Jak byste toho chtěli docílit?

Absolutně není. Základem jakékoliv prevence korupce je vždy transparentnost. Maximum veřejných zakázek musí projít veřejným výběrovým řízením s následným zveřejněním všech smluv a fakturací na webovém portálu Prahy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vděk vlasovcům? Za co? Vzpomeňte na 9. května. Německo nám dosud dluží, říká Jiří Kobza

18:31 Vděk vlasovcům? Za co? Vzpomeňte na 9. května. Německo nám dosud dluží, říká Jiří Kobza

„Období 1945–1948 žádnou totalitou nebylo ani náhodou, to je naprostý blábol totálních nevzdělanců, …