Památník pro nacisty či schutzpolizei? Sžíravá kritika expozice kontroverzního historika Kyncla. Badatelka Doležalová bez servítků. Prý jí v těhotenství hrozil žalobou

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

16.12.2021 20:00 | Rozhovor

Historik Vojtěch Kyncl dá do expozice obrovskou fotku Reinharda Heydricha a pak si v počítači můžete přečíst s chybami příběh oběti z Ležáků s fotkou jako z občanky. S badatelkou a spoluautorkou několika publikací, třeba knihy „Osud jménem Ležáky“, která byla v roce 2017 nominována na Magnesii Literu v kategorii nakladatelský čin roku, Jarmilou Doležalovou o Památníku Zámeček v Pardubicích a chybách v psaní o této historii. Právě ona se tématem nacisty vyvražděné a vypálené osady Ležáky zabývá téměř pětatřicet let. Její maminka je posledním žijícím obyvatelem zmíněné obce.

Památník pro nacisty či schutzpolizei? Sžíravá kritika expozice kontroverzního historika Kyncla. Badatelka Doležalová bez servítků. Prý jí v těhotenství hrozil žalobou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Otevření Památníku Zámeček - Pietního místa věnovaného obětem heydrichiády

Do jaké míry je dnes historie – třeba tragédie osady Ležáky – překrucována neznalostí anebo jakousi politickou poptávkou?

Je to různé. Když novináři něco publikují o Ležákách, tak tam mají chyby, ale podle mě proto, že nejdou moc do hloubky, a buď to od někoho opíší, anebo si opravdu myslí, že to tak bylo.

ParlamentníListy.cz jako první upozornily na váš otevřený dopis pardubickému primátorovi a vedení Památníku Zámeček ohledně chyb v jeho stálé expozici, jejímž autorem je historik Vojtěch Kyncl. Opravdu jich tam mají jako máku?

Ano!

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo vyhrál v ČT? Dohodnutá remíza, vysvětluje Petrov

10:30 Kdo vyhrál v ČT? Dohodnutá remíza, vysvětluje Petrov

Co říká na výsledky voleb ředitele ČT? A co na „zmatky“ kolem OSVČ v souvislosti s koncesionářskými …