Pane Bělobrádku, toto stojí za to: Jiří Čunek o Babišovi či České televizi

30. 10. 2017 4:41

ROZHOVOR Nepodpořit vítěze voleb nahraje pouze Andreji Babišovi, ale ostatním osmi stranám v Poslanecké sněmovně uškodí. Tak se na povolební vyjednávání dívá lidovecký senátor a zlínský hejtman Jiří Čunek. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz řekl, že by strany měly vyjednávat o společných částech programu a snažit se najít většinu. „Jejich postoj je chybný a profitovat z něj nebude nikdo kromě Andreje Babiše,“ tvrdí Čunek a upozorňuje, že dokud nebude lídr hnutí ANO pravomocně odsouzen, mělo by se na něj pohlížet jako na nevinného.

Pane Bělobrádku, toto stojí za to: Jiří Čunek o Babišovi či České televizi
Foto: repro youtube regionalnitelevize.cz
Popisek: Jiří Čunek

Jak vnímáte výsledek voleb? Je něco, co vás překvapilo ať už pozitivně, či negativně?

Jako člen KDU-ČSL příliš potěšen nejsem, protože jsme očekávali růst a máme pokles. Určitě jsem nepředpokládal, že Piráti a SPD dostanou tolik hlasů, bohužel jsem tipoval špatně. Domníval jsem se také, že TOP09 se nedostane do sněmovny.

Výsledek hnutí ANO vás rovněž nepřekvapil?

Anketa

Znepokojuje vás zdravotní stav prezidenta Zemana?

21%
79%
hlasovalo: 8465 lidí


Ne, ten mě nepřekvapil.

Vládu sestavuje Andrej Babiš, ale nenachází nikoho, kdo by s ním chtěl být v koalici. Z posledních informací vyplývá, že se pokusí o menšinovou vládu s odborníky. Jaké řešení by pro vás za současného rozložení politických sil ve sněmovně bylo nejschůdnější?

Nejlépe by bylo, kdyby se dokázaly spojit tři strany, které by daly dohromady pohodlnou většinu a navzájem ve vládě nejen spolupracovaly, ale i hlídaly, aby nedošlo k excesům.

Do vyjednávání mluví prezident Miloš Zeman. Zajistila mu výhra ANO ve volbách znovuzvolení? Andrej Babiš vlastního kandidáta nominovat nebude a se Zemanem se podporují. Je pro Zemana vítězství ANO významné? Existuje mezi Zemanem a Babišem dohoda tak, jak tvrdí některé hlasy?

To nevím, ale jisté je, že současná situace je naprosto jednoznačná, a vzhledem k tomu, že funkce prezidenta i předsedy vlády jsou politické, Miloš Zeman a Andrej Babiš hrají normální politickou hru, kdy prezident může dát jeden pokus Andreji Babišovi a druhý někomu jinému. Ale Miloš Zeman mu dá oba pokusy. Navíc mnohé strany vyloučily spolupráci s KSČM a SPD, čímž jsou teď ve vlastním šachu. Mohou se odehrát všechny pokusy, které předpokládá ústava, a dojde k rozpuštění sněmovny, což zase nahraje Babišovi. Myslím, že s touto situací Babiš počítá, protože má v zádech prezidenta. Proto si myslím, že postupují ve vzájemné shodě či už jsou v symbióze.

Chcete tím říci, že předčasné volby by nakonec nahrály Babišovi? Například proto, že má jako jeden z mála finance na další kampaň a může se postavit znovu do role mučedníka?

Ano. Především mu pomůže role mučedníka, samozřejmě i finance,které má vlastní i z vyhraných voleb. To je situace, ze které podle mne nebude profitovat nikdo kromě Andreje Babiše. A proto se budou muset strany hodně otáčet. Jejich postoj je chybný a dostávají se do vlastní pasti. Měly by se chovat normálně, to znamená: měly by specifikovat své podmínky, za kterých půjdou do vlády, diskutovat o programu a co z něho lze realizovat společně.

Byl byste tedy pro, aby strany respektovaly jako premiéra vlády trestně stíhaného Andreje Babiše?

Držme se zásady platné v právním státě, že dokud není pravomocně odsouzen, je na něj pohlíženo jako na nevinného. Těch případů lidí obviněných a poté zproštěných viny je tolik, že nemá smysl si na něco hrát. Bohužel nemáme policii a státní zástupce na takové úrovni, aby se dalo věřit, že sdělení a výzva k vydání Andreje Babiše nebyly politickým zadáním před volbami. Musíme pracovat na tom, aby naši soudci, policie a státní zástupci měli naši důvěru.

Stále více se mluví o referendu, ve kterém by voliči rozhodovali. Často se to týká referenda o vystoupení, nebo setrvání v Evropské unii.  Je možné, že by například Tomio Okamura nakonec k referendu přiměl i Andreje Babiše? Zdá se, že euro Babiš nechce stejně jako účast ve tvrdém jádru Evropské unie…

To jsou věci, které Andrej Babiš musí při vyjednávání řešit. Já sám na to mám názor, že referendum může být, ale musí mu především předcházet poctivé sdělení, poctivá kampaň, jak se věci mají, co získáváme, co ztratíme či co můžeme ovlivnit a jaké důsledky z toho plynou. Protože máme Brexit, můžeme se z něho poučit, a myslím, že za těchto okolností záleží jen na tom, aby informovanost občanů byla zajištěna poctivými a vyváženými informacemi. Také je potřeba říci, co si způsobujeme svojí špatnou prací na všech úrovních Evropské unie.

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor


Jaké důvody vedly k oslabení lidovců ve sněmovně? Bylo to rozpuštění spolupráce se Starosty těsně před volbami?

Částečně nás poškodila neschopnost sdělit, že Starostové byli úplně v pohodě se svými malými preferencemi a my jsme nesli riziko, že nepřekročíme deset procent. Poškodilo nás to, ale nemyslím, že tak významně.

Proč tedy získali lidovci méně hlasů?

Dobrou kampaň nedělá program, ale jeho nosiči. Tedy tváře kampaně. Andrej Babiš nikoho ze svých lidí významně nepotřeboval, aby vyhrál. Lidé by jej volili, i kdyby tři měsíce před volbami přejmenoval hnutí na NE. Stejně tak Tomio Okamura, který to zvládl i s přejmenováním. To nám chybělo.

Je to tedy právě ta věc, na které musejí lidovci do příštích voleb zapracovat?

Určitě, nic jiného nezbývá, než se podřídit tomu, co vlastně volič požaduje, a to nejsou programové změny. Jsem přesvědčen, že důrazné sdělování našich základních postulátů, jako jsou normální rodina, férovost v sociálních dávkách, za které příjemci musejí státu něco odvést, spravedlnost ve veřejném prostoru a slušné chování politiků, by nám mohlo přinést více hlasů, než jsmezískali.

Byl zmíněn návrh na zestátnění České televize a Českého rozhlasu. Měly by se z veřejnoprávních médií stát příspěvkové organizace státu? Znamenalo by to ohrožení demokracie, jak někteří tvrdí? Nebo je nutné například v České televizi rozbít politické vazby na zpravodajství a publicistiku, o čemž se také hovoří? A je tomu vůbec tak?

Změnou v příspěvkové organizace státu by k žádnému nedemokratickému převratu nedošlo. Bohužel tyto instituce nikdy nezávislé a nestranné nebyly. Naopak se tak jen tváří a dělají v uvozovkách svoji politiku. To nemusí být jen korupcí, ale bezcharakterností redaktorů. Dovedu si představit změny i na původním půdorysu, jen jiným klíčem sestavené a volené orgány rozhlasu a televize.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Zuzana Koulová
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vondra, zrádce vlasti? Novotný není diamant, ale lidské hovno. Obeznámený exposlanec promlouvá o zavrtávání do mocných zadnic

17:47 Vondra, zrádce vlasti? Novotný není diamant, ale lidské hovno. Obeznámený exposlanec promlouvá o zavrtávání do mocných zadnic

ROZHOVOR „Stejně tak jako nestojím o to, aby mne a mé blízké chránila jen Moskva, stejně nestojím o …