Paroubek: Jestli Ištvan poslouchal, co říkal Babiš o Kalouskovi, určitě už střihá ušima

02.03.2014 8:45

ROZHOVOR Na volby do Evropského parlamentu se poctivě připravuje šéf LEV 21-Národní socialisté Jiří Paroubek. Pro ParlamentníListy.cz zhodnotil stav české ekonomiky. „Není normální, aby všude okolo nás v podobných podmínkách všechny ekonomiky rostly a česká klesala,“ podivil se. Okomentoval i vývoj na naší politické scéně. „Je velmi silně našlápnuto, aby se Babišova strana stala prioritní. Až se dostane ke 30 procentům volebních preferencí a ČSSD bude mít někde 15, tak si myslím, že udeří,“ zaprorokoval Jiří Paroubek.

Paroubek: Jestli Ištvan poslouchal, co říkal Babiš o Kalouskovi, určitě už střihá ušima
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

Za loňské posledních čtvrtletí se objevila po dlouhé době příznivější čísla vývoje HDP. Vy však varujete před přílišnou euforií. Proč?

Pozitivní vývoj v jednom čtvrtletí nemusí nic ukazovat. Je třeba si počkat alespoň na výsledky prvního následujícího měsíce. Jestli třeba nárůst zahraničního obchodu zejména do exportu nebyl v důsledku devalvace koruny, kterou de facto uskutečnila Česká národní banka. Tento prvek může odeznít už v prvním následujícím měsíci. Čekám na 6. března, kdy budeme mít údaje o bilanci zahraničního obchodu v lednu. Pak uvidíme. Osobně si myslím, že tak, jak je česká ekonomika v posledních třech čtyřech letech nastavená, s tím meziročním poklesem, ke kterému došlo u hrubého národního produktu v letech 2012 až 2013, se nedá nějaký velký skok očekávat. Vláda zatím nepřišla s nějakými konkrétními opatřeními, které by vedly k oživení ekonomiky. Pokud přijde, no tak to přinese nějaké efekty nejdříve za rok a půl až dva. Robustnější a silnější oživení ekonomiky by pak mohlo přijít v roce 2016. Do té doby jsme závislí na vnějším prostředí. Zejména na německé ekonomice, ale i slovenské, polské a rakouské. Ty ekonomiky na rozdíl od české rostly v posledních letech. Očekává se, že německá letos poroste o dvě procenta. Takže jsou předpoklady i pro růst české ekonomiky. Ale nemyslím si, že bude o moc větší než jedno procento.

Čím to je, že sousední středoevropské ekonomiky v posledních letech rostly a česká nikoli?

Ze středoevropských zemí máme suverénně nejhorší ekonomické výsledky. V porovnání se Slovenskem, pokud se budou ekonomiky vyvíjet zejména jako za posledních pět let, Slovensko nás dožene během dvou tří let. Polská ekonomika dokonce v krizovém roce 2009, kdy se recese prosadila prakticky všude, rostla. Protože měla nastavenou dobrou hospodářskou politiku, nepouštěla se do skokových reforem sociálního charakteru ani jiných. Což mělo pozitivní vliv. Není normální, aby všude okolo nás v podobných ekonomicko-politických podmínkách všechny ekonomiky rostly a česká klesala. Je to způsobeno špatnou hospodářskou politikou předchozích pravicových vlád, Topolánkovy a především Nečasovy.

Za ekonomickou politiku je zodpovědný hlavně exministr financí Miroslav Kalousek. Ten se nyní prezentuje jako velký kritik současného ministra financí Andreje Babiše, kdy na něj útočí při každé příležitosti. Proč tak činí, bojí se něčeho?

Kalousek to chce převést do roviny osobního sporu a msty pana Babiše. Nepochybuji, že se na ministerstvu při hloubkovém auditu na některé věci přijde. Třeba na dvě smlouvy podepsané exministrem financí, na které v Poslanecké sněmovně upozornil pan Babiš. Jestli poslouchal státní zástupce Ištvan, už určitě střihá ušima. Pochopitelně, že pan Kalousek je z toho nervózní a zvolil taktiku nejlepší obranou je útok.

Dočetl jsem se v jednom vašem textu, že podle vás Andrej Babiš a hnutí ANO převezmou v brzké době roli lídra na naší politické scéně a přeskočí sociální demokraty. V takovém případě budou volby coby dup. Můžete více rozvinout tuto myšlenku?

Myslím, že sociální demokracie je momentálně na sestupu. Ostatně neměla ani žádný zvláštní výsledek při volbách do Poslanecké sněmovny. V serióznějších výzkumech přesnějších agentur, myslím tím SANEP, měla naposledy kolem 16 procent. Po porážce do voleb v Evropském parlamentu a ztrátě několika mandátů lze očekávat něco podobného i ve volbách senátních. Tady bude ČSSD obhajovat 23 mandátů. Podle mě ztratí velkou část svých pozic. Mimo Moravskoslezský kraj prakticky všude. Zůstanou jí silné pozice jenom v některých enklávách, jako je třeba Žďársko, možná Příbram a Olomouc. Hnutí ANO se soustředí na větší města, kde budou mít úspěch. V tuhle chvíli je vyřízená ODS, blíží se už ke třem procentům volebních preferencí. Co se týká TOP 09, pokud bude mít vážné problémy bývalý ministr financí Kalousek, což očekávám, pak je otázka času, kdy hnutí Starostů začne hledat nový domov. Nabízí se právě hnutí ANO Andreje Babiše jako nejsilnější pravostředová strana. Je velmi silně našlápnuto, aby se Babišova strana stala prioritní. Určitě mu jeho američtí a britští poradci radí, aby stále udržoval povědomí volební kampaně, což nemůže táhnout dlouho. Až se dostane ke 30 procentům volebních preferencí a ČSSD bude mít někde 15, tak si myslím, že udeří. Protože za další rok to už může být zase trošku jinak. Očekávám za rok od této doby mimořádné volby.

Ohlásil jste kandidaturu do Evropského parlamentu. S čím do toho jdete, co chcete voličům nabídnout?

Především se chceme zaměřit na témata, která se týkají provozu domácností. Nemá smysl se zabývat něčím abstraktním, co je pro lidi velmi vzdálené. První programový okruh se týká nezaměstnanosti, vytváření pracovních míst. Podpoříme všechny evropské iniciativy, které půjdou tímto směrem. Třeba vytvoření evropského investičního plánu, kde předpokládám, že by i Česká republika uplatnila několik svých investic, které vytvoří nová pracovní místa. Chceme, aby se při tvorbě nových pracovních míst více uvažovalo o podpoře domácí výroby pro domácí trh. Dalším tématem je zvýšení kvality života a životní úrovně lidí. Budeme usilovat o více peněz z rozpočtu Evropské unie na školy a školky. Desítky tisíc mladých žen se nedostanou do zaměstnání, protože nemají kam dát dítě do školky. Jde také o modernizaci a výstavbu dálnic, silnic, výstavbu železničních koridorů, bytových domů. Důležitou roli také hraje liberalizace trhu s elektřinou a plynem. Což povede ke stlačování cen. Chceme prosazovat i společný postup k imigraci v zemích EU. Jde o to zabránit přívalu lidí, kteří se chystají do Evropy ze subsaharské oblasti. Mnohamilionový příliv lidí může narušit sociální systémy. Třetím naším prioritním bodem je ochrana spotřebitele a pracovního trhu. Jde o to prosadit zákony a praxi, která funguje v nejvyspělejších evropských zemích při ochraně českého spotřebitele. Aby zde byly stejně kvalitní výrobky jako v Německu a abychom nakupovali za nižší ceny. Třeba právě v Německu jsou v základním spotřebním koši o třetinu nižší. Aby lidé z pohraničí nemuseli jezdit třeba do Drážďan. Chceme usilovat o přísná pravidla pro využívání takzvaných agenturních zaměstnanců, kteří pracují často v nevolnických poměrech, stlačují ceny práce českých zaměstnanců, poškozují český pracovní trh a vlastně zvyšují nezaměstnanost. Rádi bychom také prosazovali v Evropském parlamentu vhodná pravidla pro podporu svépomocných aktivit v obcích vytvářejících pracovní místa šetrná k životnímu prostředí a poskytující kvalitní potraviny místním lidem. Aby si lidé mohli kupovat levné a místní potraviny. Další naší prioritou je boj proti kriminalitě a terorismu. Proti organizovanému zločinu a mezinárodnímu terorismu je možné pracovat především na mezinárodní úrovni, úplně ideálně z úrovně Evropské unie. Vidíte, že naše priority se týkají života běžných lidí. Je hezké vést abstraktní debaty, jestli euro ano, či ne. Ale euro v příštích pěti letech u nás zavedeno nebude, tak nemá příliš velký význam o něm teď debatovat.

Program máte dobrý, jak si věříte, že zabodujete u voličů?

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Podle SANEPu, což je dlouhodobě nejpřesnější agentura, máme kolem pěti procent. Doufám, že tento výsledek ještě trochu navýšíme.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Řediteli Dvořáku, zpívejte se Svěrákem „Nemít prachy, nevadí“. Žádný důvod ke zvyšování poplatků. Vysílání ČT24 stejně nekvalitní a zbytečné jako před krizí, udeřila bývalá radní

7:59 Řediteli Dvořáku, zpívejte se Svěrákem „Nemít prachy, nevadí“. Žádný důvod ke zvyšování poplatků. Vysílání ČT24 stejně nekvalitní a zbytečné jako před krizí, udeřila bývalá radní

ROZHOVOR Za nehoráznost nejvyššího řádu považuje členka Rady ČT z dob televizní krize Jana Dědečkov…