Pavel Bělobrádek: Část obyvatel žije v jakémsi paranoickém stavu, kdy je přesvědčena, že jim všichni lžou. Velkou roli v tom hraje...

18.12.2016 21:57 | Zprávy

ROZHOVOR Nevěřit autoritám a tradičním stranám je nyní celosvětovým fenoménem, myslí si místopředseda vlády pro vědu i výzkum a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. „Samozřejmě skandály ODS a ČSSD tomu u nás jen napomáhají, ale v podobné situaci je celá Evropa i Spojené státy. Lidé jsou jako by z politiky unavení a chtějí rychlá řešení,“ ještě doplňuje ke svým názorům předseda KDU-ČSL. Velký vliv mají podle něj i fake news (falešné zprávy), což se prý projevilo u Brexitu nebo při posledním italském referendu.

Pavel Bělobrádek: Část obyvatel žije v jakémsi paranoickém stavu, kdy je přesvědčena, že jim všichni lžou. Velkou roli v tom hraje...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek

V médiích se nyní objevují zprávy, že jste se na vaší konferenci domluvili na bližší spolupráci s hnutím Starostů a nezávislých. Co si konkrétně od tohoto kroku slibujete? Je skutečně v plánu vytvořit na naší politické scéně třetí, takzvanou středovou sílu? A co říkáte na kritiku některých pravicových politiků, že vaše priority jsou od těch Starostů a nezávislých dost vzdálené, jako například vaše podpora elektronické evidenci tržeb, kterou Petr Gazdík tvrdě kritizuje…

To je poněkud nepřesná informace, my jsme byli na naší celostátní konferenci zatím jen pověřeni k jednání s hnutím Starostů. Co se týká našich programových rozporů, tak máte pravdu, my jsme měli v programu podporu registračních pokladen, ale v daleko menším rozsahu než hnutí ANO. A také díky nám se už další rozšíření tohoto projektu neuskuteční, tedy plánovaná třetí a čtvrtá fáze, která se týkala živnostníků i některých skupin podnikatelů, u nichž to nemá smysl. Nicméně není vůbec neobvyklé, že při spolupráci dvou stran existují určité rozdíly v programech, které se musí postupně odstranit vzájemnými ústupky. Ty rozdíly v názorech na jednotlivé oblasti ale nejsou u nás nijak dramatické.

Jak hodnotíte už schválený rozpočet na příští rok se schodkem 60 miliard? Letošní rok má být dokonce přebytkový. Jste spokojený s podporou vašeho ministerského resortu, tedy s financováním vědy a výzkumu? Kde byste vůbec vy sám přidal a naopak, ve kterých oblastech šetřil? A co říkáte na tvrzení některých poslanců z hnutí ANO, že byste prý údajně s ČSSD zvýšili schodek až na 85 miliard, ale přitom nechcete pro to hledat patřičné zdroje a zatížili byste stát jen větším dluhem?

Hnutí ANO si musí samotně sáhnout do svědomí, protože to byli oni, kteří chtěli zrušit poplatky za pobyt v nemocnicích a státní pokladna tak přišla o několik miliard korun ročně, a tak bych mohl ještě pokračovat. Těch 60 miliard je výsledkem kompromisu a přebytek vznikne i letošním nedostatkem investičních akcí. Za investice do budoucna se ale dá považovat i zvýšení podpory vědě a výzkumu, s čímž jsem celkem spokojen. Samozřejmě ještě nedosahujeme těch čísel, která by byla optimální, tedy jednoho procenta z hrubého domácího produktu, jak je to běžné u vyspělých zemí. Nicméně k tomuto cíli už připravujeme patřičnou metodiku a jsem rád, že nám ji schválili i mezinárodní odborníci, které jsme měli pozvané na Radu vlády. Ubíráme se tedy v oblasti vědy a inovací správným směrem.

Jak vůbec nyní vypadá naše politická scéna, a jak by mohla vypadat v příštím roce? Andrej Babiš se nepouští do kritiky Miloše Zemana a rostou mu preference, ČSSD zatím stále zaostává. Můžeme skutečně na české politické scéně očekávat tandem Zeman-Babiš? A jak je to na přelomu roku vůbec pravděpodobné, že se oni dva usadí na postech premiéra a prezidenta? Navíc Zeman Babiše u příležitosti projednání státního rozpočtu vychválil, podle některých mu tak prý ,,políbil prsten"... Co vy na to?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Beztvarý Vystrčil, kreatura Němcová, fialový zločinec. Doubrava vzpomíná nejen na Senát

20:00 Beztvarý Vystrčil, kreatura Němcová, fialový zločinec. Doubrava vzpomíná nejen na Senát

„Napřed krade v prodejně rohlíky, potom se štěstím rozplývá, že může být v blízkosti, a dokonce si m…