Pavel Nový pro PL: Babiš postupuje podle podobné linie jako byla ve 46. roce a dalších letech. Vyměňuje lidi jako Nosek, který rozdal zbraně milicím

24. 4. 2018 20:30

ROZHOVOR „Socialisté se asi zbláznili! Jestli si myslí, že můžou spolupracovat s někým, kdo je lhář, podvodník a fízl, no tak to jsou mimo, jak ta jedle!“ čílí se nad vládními plány hnutí ANO s ČSSD herec Pavel Nový. Sjezd KSČM, který si v sobotu zvolil nové vedení, ale prý nijak výrazně nesledoval. A ani prý nebylo proč. „Komunisté totiž se socialismem a sociálně spravedlivou společností nemají nic společného. Já jsem si kdysi přečetl celý Kapitál. To je taková snůška věcí a všechny jsou od někoho jiného, jen ne od Marxe!“ tvrdí Nový s tím, že se ale „rudá partaj" naštěstí zbavila stalinisty Josefa Skály. „Ten zůstal stát někde v padesátých letech. To je v podstatě infantil!“

Pavel Nový pro PL: Babiš postupuje podle podobné linie jako byla ve 46. roce a dalších letech. Vyměňuje lidi jako Nosek, který rozdal zbraně milicím
Foto: ceskatelevize.cz
Popisek: Herec Pavel Nový

Prezident republiky Miloš Zeman vystoupil v sobotu na sjezdu KSČM v Nymburce. Všiml jste si?

Ano, všiml jsem si toho, tato událost se nedala přehlédnout. Všichni o tom psali, jako kdyby šlo o Rudé právo a bylo to z povinnosti...

Zeman komunisty na začátku svého projevu oslovil „soudruzi a soudružky“...

On byl přece taky soudruh, byl taky komunista, akorát, že jej z KSČ vylili. Pak se ještě v sedmdesátých letech do té partaje cpal, ale už ho nevzali, tak to pak tak trochu nesl jako újmu. Můj děda, kterej byl ruský legionář Československých legií v Rusku, k tomu říkal: „Co strana jednou schvátí, již nikdy více nenavrátí.“

Zeman kromě mnoha jiných věcí komunistům radil, že by se měli kát za svou minulost...

… on ale nemluvil ke komunistům, hovořil k těm, co ho volí.

Takže podle vás nemyslel až tak vážně, když komunisty nabádal k tomu, aby opustili historii a dívali se do budoucna?

My jsme se s historií ještě nevyrovnali, to je ten problém! I děti ve škole se pořád učí blbosti. Přece i jejich dějepis končí druhou světovou válkou.

Děti podle vás nevědí, co to byl „komunismus“?

Jak kdo. Existuje projekt Paměť národa, jenž spolupracuje i se základními školami. Taky je s ním propojen Adam Drda z Českého rozhlasu, jenž v Příbězích 20. století zpovídá pamětníky, kteří prošli onou blbostí, která se jmenovala socialismus. Takže ty informace mezi dětmi občas problesknou. Já mám vnuka, kterýmu je pětadvacet let a tomu se historii komunismu snažím vysvětlovat osobně.

To mi připomíná dobu, kdy mi mamka jako dítěti vysvětlovala, co to byla šedesátá léta, a že existoval nějaký Dubček a Smrkovský... Ale zpátky k Zemanovi. On komunisty vyzval k sebereflexi a hovořil i o tom, že politické procesy padesátých let byly ne chyby a přehmaty, ale zločiny. Myslíte si, že jsou komunisti schopni nějaké sebereflexe?

Ne. To jim nedovoluje jejich ideologie. Můj děda a můj otec mi říkávali, že komunista a Rus lže, i když mluví pravdu. Komunistům se ale takové řeči hodí do krámu, takže teď budou převelice vstřícní, ale panebože, aby se nedostali k moci! Soudruh Babiš ale postupuje podle podobné linie jako v šestačtyřicátým roce a pozdějších letech. Taky vyměňuje lidi podobně jako to dělával Václav Nosek, který byl od roku 1945 do roku 1953 ministrem vnitra a rozdal milicím zbraně. Lidové milice byla vlastně zločinecká organizace, v níž byli naprosto neoprávněně ozbrojení lidé.... V té době řekl Gottwald Benešovi, ať si dobře rozmyslí, že když nepřijme demisi, takže bude mít na svědomí občanskou válku a že dělnická třída má zbraně a nenechá si to líbit.

Na sjezdu KSČM došlo k zajímavé situaci. Když se totiž novináři některých komunistů tázali, jak se jim projev Zemana líbil, tak mnozí krčili rameny a dokonce někteří Zemana obvinili z antikomunismu... Marta Semelová, jež patří k radikálnímu křídlu ve straně, rovnou řekla, že Zemanovo vystoupení považuje „za jednostranné“. Nezdá se vám divné, že nikdo z nich nebyl schopný na Zemanův apel reagovat pozitivně?

Tak tady připomenu znovu, že komunista a Rus lžou, i když mluví pravdu.

Víte, koho si zvolili do vedení? Stranu opět povede Vojtěch Filip...

Promiňte, že vás přerušuju, ale oni zůstali u stejného a naštěstí se zbavili toho stalinisty Skály. Ten zůstal stát někde v padesátých letech. To je vpodstatě infantil.

Jak vnímáte fakt, že se europoslankyně Kateřina Konečná stala místopředsedkyní?

Nějak významně jsem nesledoval, koho mají ve vedení, byl jsem o víkendu na Slovensku a pak v Plzni na festivalu. Docela mne ale zarazilo, že prezident republiky nebyl u bohoslužby ve svatovítské katedrále při příležitosti návratu ostatků kardinála Josefa Berana do vlasti. Když se náš přední duchovní vracel domů, tak Zeman u toho vůbec nebyl a namísto toho byl na sjezdu komunistické partaje? To mi přišlo jako nehoráznost!

Zeman se ale hájí tím, že sjezd KSČM už měl dlouho v plánu...

No jasně! On má v plánu vždycky něco jinýho, než by bylo dobrý a žádoucí. Je evidentní, že mu to plánuje soudruh Mynář a spol.

Je podle vás myšlenka komunismu, socialismu zcela scestná, patří do minulosti, anebo tzv. „na ní něco je“. Patří ji budoucnost?

To nemá žádnou budoucnost! Copak jsou všichni stejní? To má být na tom rudé netáhlo stejně jako pracovitý člověk? Uvědomte si, že celý bolševický převrat byla vzpoura neschopných. Kdo zakládal družstva? Netáhla, která nic nedokázala a jenom kradla!

Jenže komunisté se opírají o učení Karla Marxe...

Promiňte, že vám skáču opět do řeči, ale když se řekne Marx, tak se mi dělají osypky. Prvním, kdo kriticky zhodnotil Marxův Kapitál, byl Tomáš Garrigue Masaryk. A proto ho bolševici tak nenáviděli! Já jsem si kdysi - protože se to furt omílalo - přečetl celý Kapitál. To je taková snůška věcí! A všechny jsou od někoho jiného, jen ne od Marxe. On byl normální vykradač, dokonce nevymyslel ani to pověstné „Proletáři všech zemí, spojte se!“ Měl prachy od Engelse, což byl kluk z bohatý rodiny, jež vlastnila továrny, a tak ho mohl financovat, jinak by neměl co jíst. Marx byl bez něj netáhlo první třídy!

Navzdory tomu byl Karel Marx v britské anketě BBC vyhlášen nejvýznamnějším myslitelem celého minulého tisíciletí!

Ano, ti co myslí stejně jako on, tak ho mají za „myslitele“. Jako Vladimír Iljič – to je stejný „myslitel“.

Komunisté ale tvrdí, že prosazování sociálně spravedlivé společnosti je zákonné a že na socialismu není nic špatného!

Možná, že na tom není nic špatného, ale leda tak bez komunistů. To by pak šlo. Komunisté totiž se socialismem a sociálně spravedlivou společností nemají nic společnýho. Vždyť oni třeba rozhodovali o tom, kdo bude kam chodit do školy, čí děti půjdou do školy, čí děti nepůjdou do školy, čí děti a jak si budou vydělávat... Já jsem byl kdysi zaměstnaný ve fabrice, ve státní výrobně autodílů a dělal jsem na soustruhu, který byl takový předpotopní. Všichni tam měli nějaké předpotopní stroje, jen jediný komunista tam měl NC stroj, na kterým ovšem nedělal nic podstatnýho. Jenom tam upnul výrobek a měl za to dvojnásobek platu, nežli jsme měli my. Už v tomto to bylo rozlišený! Socialismus – alespoň tak, jak jsme ho měli možnost poznat díky komunistům - není rozhodně žádná sociálně spravedlivá společnost! Sociálně spravedlivá společnost je ta, která svým lidem dává malé daně a hospodaří s nimi tak, že je dává jenom těm, kteří je potřebují. Používá je jenom na potřebný věci. Sociálně spravedlivá společnost fungovala možná tak za Reagana v USA a za Margaret Thatcherové v Británii. Protože mimo jiné Reagan byl z velmi chudého prostředí, jeho tatínek byl v době krize dlouho nezaměstnaný...

Momentálně mají komunisté podporovat vládu hnutí ANO s ČSSD...

Socialisté se asi zbláznili! Jestli si myslí, že můžou spolupracovat s někým, kdo je lhář, podvodník a fízl, no tak to jsou mimo, jak ta jedle. Je to přece blbost! Já doufám, že alespoň větší část socialistů bude ve vnitrostranickém referendu proti a že to nakonec zamítnou. Vždyť si Babiš už ze Sobotky dělal prapor - a to byl Sobotka přitom z tý silnější partaje.

Zaznamenal jste, jak bulvár Sobotku zesměšňoval z toho, že jezdí po Praze metrem?

Jaké to je zesměšnění? Prostě dostal rozum. Přestalo ho bavit jim dělat osla! Je mi ho líto, protože si nemyslím, že to byl zrovna špatný premiér.

ČSSD nechce, aby nějak na vládě participovala SPD...

SPD přede mnou ani neříkejte, taky se mi dělá vyrážka. Teď točím biograf a mně by se změnil ksicht...

Jen dopovím, co jsem chtěla říct - ČSSD si totiž trvá na tom, aby lídr SPD Tomio Okamura nebyl ve vedení Sněmovny.

Okamura? Ten má být ve vězení a ne v Parlamentu! Někdy mi přijde, že v momentě, když hovoří o holocaustu a dalších podobných věcech, se snad zbláznil. Posluhuje jenom xenofobům a taky má od nich hlasy.

Takže podle vás ČSSD jedná správně, když chce Okamuru vymést z funkce?

To nevím. Protože když lidi Okamuru zvolili do Sněmovny a ANO a bolševici to s SPD nakonec zařídili tak, jak to je, tak to zase měnit mi přijde na palici. Prostě Okamura měl být ve vězení a hotovo! Mělo se to řešit, když byl poprvé ve Sněmovně a když okradl ty ostatní a když se ta jejich partaj jmenovala Úsvit.

Ano, bylo veřejně známé, jak se v Úsvitu navzájem napadali a jak začal Marek Černoch, který byl dlouhodobým spojencem Okamury, tvrdit, že Okamura partaj vytuneloval. Měl podle vás Černoch pravdu, když Okamuru nazval tunelářem?

Já myslím, že ano, neboť Okamura mi přijde, že je člověk hamty, hamty, ať mám víc než tamty... A poslouží mu k tomu cokoliv. A taky přišel na to, že politika je dobrý byznys. A ví, jak na to, protože je docela schopný byznysman. Ale stát není firma.

Stále nemáme vládu a jednání o kabinetu jdou hodně ztuha. Spekuluje se, že jediným rozumným řešením v současné situaci jsou předčasné volby. Co na to říkáte?

Tohle taky neumím posoudit. Ale osobně znám jenom pět lidí, kteří volili hnutí ANO, i když se má za to, že mají voličů hodně. Ovšem podle mne jenom zdánlivě. Je to jenom třetina těch, co šli k volbám, protože lidi jsou blbí a k volbám nechodí. Viz moje mladší dcera. A marně ji přesvědčuji, že je sama proti sobě.

Myslíte si, že podzimní obecní volby dopadnou ku prospěchu hnutí ANO?

To nikdo neumí odhadnout. Babiš má vlastně permanentní volební kampaň. Jezdí po krajích a slibuje: „Chlapi, napište si to a my vám to dáme, my máme prachy...“ Babiš má stát jako dojnou krávu – pro sebe.

Copak vy mu nevěříte, že chce státu prospět?

Babiš? V žádném případě ne! Podívejte se, jak používá lidi! Když s ním nesouhlasí a když se mu nehodí, tak jdou! To je jako použít hadr, vyždímat a vyhodit ho. Stejný přístup měla i jeho maminka a jeho tatínek. Jeho matka totiž řídila za celou profesionální čtyřicetiletou kariéru přes čtyřicet podniků! A když si přečtu, v kolika podnicích za svou kariéru působila, tak buď byla těžký fluktuant, anebo dělala tuhle stranickou práci. A to druhé platí. Ona to vskutku řídila po stranické linii.

Vy jste Babišovy rodiče znal?

Neznal, ale sbírám informace, umím číst a tak vím, co jeho matka dělala. Protože byla komunistka a její manžel byl vysoký důstojník NKVD, později KGB, a protože byl jako zástupce ČSSR u OSN (Štefan Babiš v letech 1969 -1975 působil jako obchodní přidělenec ve Stálé misi ČSSR u OSN v Ženevě, pozn. red.), tak předpokládám, že oba Babišovi rodiče byli „spolehliví“ lidé, jelikož u OSN v Ženevě mohli působit opravdu jenom „spolehliví“ lidé. A Andrej tak díky tomu všemu mohl vystudovat gymnázium ve Švýcarsku, takže umí dobře francouzsky. Prostě měl „dobré podmínky“.

Takže se „potatil"...

Bezesporu. Jablko nepadá daleko od stromu. Nechci ho kádrovat, ale on se chová stejně jako jeho rodiče. Taky jsem jednou v rozhovoru s vámi zmiňoval, že privatizoval v době, kdy byl premiérem Miloš Zeman.

Ale Zeman jej kdysi za onu privatizaci Unipetrolu kritizoval, protože Babiš po čase Unipetrol zase státu vrátil. Co se tam podle vás mezi nimi stalo, že jsou dnes takovými spojenci, kamarádi?

To není kamarádství. To je souručenství. To je pragmatické souručenství.

Takže tam jde o „něco za něco", mají mezi sebou nějaký slib...

Nevím, zda přímo jde o slib, ale je to byznys, tak co? Zeman umí počítat a Babiš taky. Matematika je poměrně jednoduchá. Můj otec říkal, že je to věda, která nemá výjimek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vondra, zrádce vlasti? Novotný není diamant, ale lidské hovno. Obeznámený exposlanec promlouvá o zavrtávání do mocných zadnic

17:47 Vondra, zrádce vlasti? Novotný není diamant, ale lidské hovno. Obeznámený exposlanec promlouvá o zavrtávání do mocných zadnic

ROZHOVOR „Stejně tak jako nestojím o to, aby mne a mé blízké chránila jen Moskva, stejně nestojím o …