Pavel Žáček, studentský vůdce a exšéf ÚSTRu, pomáhá v Kyjevě. Řekl nám, co na Ukrajině chystají aktéři listopadu 1989

10.09.2014 4:44

ROZHOVOR Válka je vždy cynická. Nezapomeňme ale, že první mrtví padli na Majdanu v Kyjevě. Přikláním se k variantě přímé ruské agrese. Tak mluví úplně první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavel Žáček, který nyní na Ukrajině dlouhou dobu pobývá. Jak sdělil ParlamentnímListům.cz, bude kvůli Ukrajině zvažovat společnou akci bývalých studentských vůdců ze sametové revoluce.

Pavel Žáček, studentský vůdce a exšéf ÚSTRu, pomáhá v Kyjevě. Řekl nám, co na Ukrajině chystají aktéři listopadu 1989
Foto: Dezidor, (Licence Creative Commons)
Popisek: Zakladatel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček

Nejprve mi krátce sdělte, jaké úkoly na Ukrajině plníte a  v rámci jaké organizace?  

Byl jsem pozván americkou organizací USAID v rámci „Fair Justice Project" na odbornou diskusi „Lustration: International Experience and Perspectives in Ukraine", která zahrnuje i setkání se zástupci vládních a nevládních institucí. V současné době ukrajinští politici řeší řadu transformačních právních norem, včetně lustračního či antikorupčního zákona.

Co si myslíte o slovech prezidenta Miloše Zemana o regulérní občanské válce?

Přikláním se logicky k variantě přímé ruské agrese. Jak by se ruští výsadkáři či ruská bojová technika dostala na výsostné území Ukrajiny? Že by si s sebou na dovolenou do sousední země spolu s uniformami vzali i své tanky či bojová vozidla pěchoty?

Informace, které se dostávají zdejším lidem, jsou buď z jedné, či druhé strany barikády a nikdo moc neví, co se v Donbasu děje. Například právě o nasazení ruské armády, sestřeleném letadle a tak dále...

Přestože žijeme v globálním mediálním čase, válečné zpravodajství podléhá utajování či naopak dezinformacím, vyplývajícím z povahy konfliktu. V propagandě má jednoznačně navrch ta strana, která se na tento asymetrický konflikt evidentně dlouhodobě připravovala.

Konflikt na Ukrajině je proto ideologicky využíván buď z té, či oné strany. Není tahle ideologická válka jaksi cynická v případě, že tam umírají lidé?

Válka je vždycky cynická. Nezapomeňme však, že první mrtví padli na Majdanu v Kyjevě. Než se začneme bavit o ideologii, položme si otázky: Kdo konflikt vyvolal? Kdo ho tak dlouho přiživuje? A kdo ho nechce, přes všechna jednání, ukončit mírovou cestou?

Nesouhlasíte s Pavlem Žáčkem, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Čtěte například názory Josefa SkályZdeňka Zbořila, Jana Petránka, Tomáše Haase nebo Terezy Spencerové

Jak podle Vás dopadne příměří? Přestřelky v Donbasu pokračují, do výměny zajatců se strany také nehrnou...

Každé příměří znamená alespoň dočasné ukončení střelby. Nicméně nejsem optimistou.

Promýšlel jste scénáře konfliktu do budoucna?

Ano, žádná varianta není dobrá. Zejména však ta, že Ukrajina proti všem mezinárodním závazkům ztratí část svého území ve prospěch Ruska.

Myslíte si, že je prezident Petro Porošenko opravdu takovým mesiášem, za jakého jej řada obyčejných lidí na západní Ukrajině bere?

Porošenko je především řádně zvoleným ukrajinským prezidentem, který řeší fatální konflikt se silnějším sousedem. Jeho úkolem je uhájit celistvost své země a nastolit mír.

Do jaké míry jsou podle Vás účinné sankce proti Rusku a udělal premiér Bohuslav Sobotka správně, že se snažil o jejich zmírnění?

Dopady sankcí v Rusku můžeme samozřejmě zatím pouze odhadovat. Nicméně má za současné situace mezinárodní společenství jinou alternativu, jak zastavit útočníka? A další otázky jsou nasnadě. Co vyřeší zmírnění sankcí? Zastaví ruskou agresi? Historie nám napovídá, že nikoliv.

Jak vnímáte začínající jednání Kyjeva s Moskvou? Může se na nich, přes anexi Krymu, nenávist v rodinách a násilí v Donbasu, něco změnit?

Z kusých informací vyplývá, že jednání probíhala průběžně. Bez nich - stejně jako bez asistence mezinárodního společenství - se konflikt zastavit nepodaří.

Nebojíte se, že zábor Krymu vyšumí do ztracena jako v případě Podněstří či Jižní Osetie?

Ze strategických důvodů, z důvodů bezpečnosti střední a východní Evropy, nesmíme dopustit, aby tento konflikt „vyšuměl". Pokud mezinárodní společenství projeví slabost či nezájem, za chvíli přijde další konflikt. A možná horší, tedy přímé ohrožení států NATO.

Jednali jste jako bývalí studentští vůdci třeba o vydání nějakého stanoviska k situaci na Ukrajině? Nebo se k výročí sametové revoluce chystá nějaká akce spojená s konfliktem na východě Ukrajiny?

Myslím, že to není špatný nápad. Poradíme se. Uvidíme také, jak se situace na Ukrajině vyvine po volbách. Jakákoliv akce na podporu slabšího proti silnějšímu je na místě.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jan Rychetský

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je to venku. Ševčík: „Železný vyběhl, začal na mě řvát.“ Už víme co

7:25 Je to venku. Ševčík: „Železný vyběhl, začal na mě řvát.“ Už víme co

„Tento balíček může s sebou přinést i další zvyšování celkové cenové hladiny a může způsobit zpomale…