Pavlína Filipovská: Pan Ovčáček je blbý. Bašár Asad je vyčuraný a Rusům nevěřím nic! Bude-li Zeman kandidovat, dám se do výroby transparentů

15.12.2015 4:49

ROK 2015 – A CO DÁL? „EU je strašně zpomalená. Na všechno rozhodování se musí svolat jeden summit, pak druhý a pak další jednání, kde se pohádají, pak tam sedí celou noc a nakonec k ničemu kloudnému stejně nedojdou,“ tvrdí o fungování EU herečka a zpěvačka Pavlína Filipovská. V rozhovoru ParlamentníchListů.cz se ovšem snažila odvětit i na jiné otázky související kupříkladu s migrační krizí a s válkou v Sýrii. Neopomněla rozebrat ani domácí politickou scénu...

Pavlína Filipovská: Pan Ovčáček je blbý. Bašár Asad je vyčuraný a Rusům nevěřím nic! Bude-li Zeman kandidovat, dám se do výroby transparentů
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Pavlína Filipovská

Anketa

Který z českých politiků vás v roce 2015 potěšil?

69%
1%
1%
1%
11%
0%
2%
hlasovalo: 14404 lidí

Blíží se konec roku, a tak se sluší bilancovat. Podle některých skeptiků byl rok 2015 nejsložitějším obdobím od sametové revoluce. Potkaly nás rasová nelegální migrace, občanská válka na Ukrajině, řecká krize, teroristické útoky a hrozba jejich pokračování… Co je podle vás nejzávažnějším mezníkem?

Co považuji za nejvíc znepokojující? Nejvíc mi vadí teroristé, protože to jsou lidé, kteří si nejen neváží lidského života, ale navíc jednají nepředvídatelně, protože jinak to asi neumějí. Podle mě jsou útoky z jejich strany výsledkem toho, že to jsou lidé primitivní. Jejich chování navíc působí, jako by by byli pod nějakými drogami – nemyslím to sice konkrétně, ale mají nějakou „duchovní clonu“, protože nejednají racionálně. A to je asi na nich to nejnebezpečnější. Já vím, že imigrace je závažná věc, ale všechno se dá přežít, jenom je otázka, aby tam mezi nimi nebyli tihle radikální šílenci. Jak to ale udělat, to neví nikdo a lámou si s tím hlavu daleko větší kapacity. Takže pro mě je bezesporu tím nejsložitějším tématem migrační krize.

Stabilitou Evropské unie zatřásla letos také dluhová krize v Řecku, kdy se rozhodovalo o jeho dalším působení v eurozóně. Výsledkem je, že Řecko obdrželo překlenovací úvěr, zůstává v eurozóně a podle tamní vlády zavádí reformy. Jak to na vás působí?

Evropa ale Řecku půjčuje stále dokola, jsou sice kolem toho řeči, ovšem nakonec jim evropské organizace a banky stejně vždycky půjčí. Já takové jednání sice docela chápu, ale říkám si, že je to takové slitovné jednání od Evropské unie. Ovšem nerozumím a nevidím do toho, proto nemohu říci, zda za vším třeba není nějaký hlubší úmysl. I kdyby byla situace v Řecku sebetristnější, tak si nakonec tento stát vždycky nějakou tu půjčku od evropských organizací vydyndá. Jsou totiž díky své mentalitě schopní – jak se u nás v rodině říkalo – jíst obilí nastojato, tedy ještě dopředu, než vyrostlo. Podle mě to budou dělat dál a dál a Evropa jim asi i dál a dál bude muset půjčovat. Takovému jednání ovšem já nerozumím...

Poslední série teroristických útoků v Paříži vedla k těsnějšímu propojení vojenských sil Velké Británie a Francie proti Islámskému státu (IS) – letecké údery na IS odsouhlasil již britský parlament a 1200 vojáků vyšle na Blízký východ rovněž Berlín. Nezávisle na koalici bombarduje v Sýrii IS také Rusko, které stojí za Asadovým režimem. Kam to podle vás povede?

Podle mě v této situaci zbytečně umírají lidé a ani se neví, proč umírají. I když nejsou do ničeho namočení, přesto přicházejí o život. To je holt válka! A kdo si myslí, že tam válka není, je bloud. Co se týká role Ruska a dalších vlád, které v tomto regionu rozhodují a mají v rukou nebezpečné zbraně, já jsem k nim již několikrát řekla, že to je nevypočitatelná hydra, neboť se přidají vždycky tam, kde si myslí, že jim to něco vynese. Takže oni tak trošku bombardují Sýrii, ale přitom se vyhýbají jejich prezidentovi (Bašáru Asadovi, pozn. red.). On je ale také vyčuraný – tam se prostě spojily dvě hydry a od nich člověk nikdy neví, co může čekat. Podle mě je tato situace i pro naše spojence neprůhledná, a je to tak jen plácání se v problému. Na naší straně, tedy na straně EU a NATO, se do toho investují peníze ze všech stran, a přitom není jisté, zda bombardovaná města jsou vůbec těmi správnými terči. Já mám z toho všeho proto špatný pocit a jako křesťance mi to hluboce vadí. A navrch ještě říkám – Rusům nevěřím nic!

Selhala podle vás v něčem ve vztahu k uprchlické krizi Evropská unie? A jak se díváte na chování německé kancléřky Angely Merkelové vůči uprchlíkům?

Mně je paní Merkelové upřímně líto. Ono se sice pořád provolává, aby ženy byly v čele státu, vlády či parlamentu, protože ženský element je prý velice důležitý, ovšem paní Merkelová se ukázala jako ženská slitovná, která řekla: „Jestli vám jde o život, seberte hlavně své děti a pojďte sem!“ Ovšem já si myslím, že nyní se jí to ve zlém vrací. Vyřčené slovo totiž ani párem koní nebo volů nevezmete zpátky! Teď v tom paní Merkelová lítá a je mi jí líto. Ona si totiž dosud s těmi svými mužskými protějšky velmi dobře poradila, neboť je chytrá, má přehled, ale tohle gesto, které bylo sice lidské a pochopitelné, jí uklouzlo a já mám pocit, že na to doplatí.

Jen pro připomínku – Merkelová se podle amerického časopisu Time stala nejvýraznější osobností letošního roku...

Ano, určitě patří mezi nejprestižnější osobnosti světa, o tom nepochybuji, ale tohle jí přece jenom uškodilo. Podle mě nás čekají nehezké dopady migrační krize a bude tendence to všechno svádět právě na ni. Možná že ztratí i část voličů. Vždyť už nyní je za vstřícný přístup vůči migrantům kritizována řadou politiků Evropy...

Selhala podle vás v něčem ve vztahu k uprchlické krizi Evropská unie?

Já jsem slyšela někoho chytrého, jak v rozhlase říkal, že EU je strašně zpomalená kvůli své nabubřelé byrokracii. Na všechno rozhodování se musí svolat jeden summit, pak druhý a pak další jednání, kde se pohádají, pak tam sedí celou noc a nakonec stejně k ničemu kloudnému nedojdou. Vždycky se najde někdo, kdo to tam rozkutá, takže se musejí k tomu stejnému problému opakovaně vracet. A pak ubíhá čas, který je ale v této situaci velmi drahocenný. Prostě EU má na tohle těžký zadek. Rozhoduje se příliš složitě a jakoby příliš korektně, až už to je přítěž. Ovšem mé názory jsou z ulice, což je poznámka pro ty, kteří by je brali zcela vážně. Nejsem totiž žádná politoložka.

Atmosféra posledních dní alespoň z hlediska médií působí tak, že každý v této zemi nenávidí prezidenta Miloše Zemana. Dokonce i premiér Bohuslav Sobotka se obrátil proti hlavě státu, kterou obvinil ze šíření nenávisti. Zeman prý rozděluje národ a spolčuje se s extremisty. Prožili jsme další „antizemanovský podzim“? A co další období?

Já ale nemám jen „antizemanovský podzim“, totiž celý rok mám antizemanovský! Ovšem vašim čtenářům je jistě už dostatečně známo, jaký mám na pana prezidenta názor. Ty události na Albertově 17. listopadu ovšem nejsou podle mého soudu pouhým přešlapem, jsou to takové nabubřelé, pomstychtivé a promyšlené činy, a kdybych to měla spočítat, asi bych se vztekla a svým divákům v divadle bych pak nemohla rozdávat předvánoční radost. Takže už tuto otázku nebudu rozvádět dál.

Co myslíte, bude v příštím roce „antizemanovská nálada“ gradovat?

Myslím, že jo. Pokud ale hodlá Miloš Zeman kandidovat, tak já se snad dám do výroby transparentů! Tím, že jsem v dospělém věku tak dobře zažila minulý režim, totiž znám, jak se svážel takzvaný lid na všechna „lidová shromáždění“, jak se tomu lidu pak rozdávaly třepetalky, jak převlékali úředníky do montérek, aby bylo každému jasné, že teď přijela celá továrna... A taky se posílaly dopisy „za celý kolektiv“ a také se tvrdilo, že ženy „šatopleto“ – nebo jak se to všechno jmenovalo (textilní pletařské závody – pozn. red.) – nesouhlasí, odsuzují apod. My dříve narození prostě známe všechny podobné kampaně... Ale abych se vrátila k tématu: zatím s tím bojuji statečně a říkám si, že to pana prezidenta snad přece jen zmůže. I když mu nepřeji nic zlého, tak přiznejme si to: belhat se ve funkci o holi a ještě mít za zády Ovčáčka, už to samo o sobě musí být těžké. Protože pan Ovčáček je blbý... On se Miloši Zemanovi asi zalíbil proto, že je schopný jakoukoliv volovinu přesně papouškovat, a to ještě v plném znění. Stydí se někdy za sebe? Já myslím, že ne. Nedávno jsem sice viděla jen část pořadu Máte slovo s paní Jílkovou, kde byl hlavním hostem, ale i to mi stačilo, neboť jsem viděla, jak se choval absolutně neslušně a nevychovaně, na tu debatu tam prostě mentálně neměl. Podle mého soudu měl jen naučené některé fráze a měl naučené, kterých mantinelů se má držet, aby nenarazil. Mám za to, že mluvil blbosti. To všechno ale svědčí jen o tom, jak je to tam nahoře vratké – jeden je o holi a druhý je blbý. Tak co s tím? Ono jim to ale přese všechno může vydržet, což si já osobně vůbec představit nedokážu.

Kdo se stal z vašeho pohledu nejvýraznější figurou české politické scény a proč? A do jaké míry každý z nich splnil očekávání, anebo vás naopak zklamal?

Já mám poslední dobou vybraného pana premiéra Sobotku. I když na mě dosud působil matně, vratce a bojácně, prostě byl opatrný, nejednou mě velmi příjemně překvapil tím, že se postavil statečně tomu potměšilému a pomstychtivému člověku z Hradu. To obdivuji, proto mě ze všech těch politiků nahoře příjemně překvapil právě on. A čeho lituji? Že se odsunul můj milovaný Karel Schwarzenberg do politického důchodu. On mi rozhodně bude velmi chybět, protože to je podle mě šlechtic ducha. No a jestli má majetky a titul? Podle mě je knížetem morálky... Už se mu ale nechce a já se mu ani nedivím.

Kdo a která ze stran na politické scéně podle vašeho soudu příští rok posílí a kdo propadne? A kdo podle vás nemá v Poslanecké sněmovně co pohledávat?

Český volič je pro mě neprůhledný volič a já jsem z něj zklamaná. Ale jedno mám jasné: z Poslanecké sněmovny by podle mého soudu měli jasně vypadnout komunisté. Protože ten Ransdorf je jen poslední třešničkou na dortu. Kdo to nevidí a kdo je ještě po tom všem schopný je jít volit, je u mě absolutně méněcenný. Prostě „komouši“ by měli vypadnout nejen ze Sněmovny, ale pokud možno i z našich životů. Ale ono to nebude jen tak hned, ale dá Bůh, že se toho dožiju.

Jenže komunisté tvrdí, že kauza Miloslava Ransdorfa není primárně kauzou KSČM, ale jen pana Ransdorfa. Prostě se snaží z toho všeho se vyvinit...

Ale vždyť ho zase přivinuli na prsa a poslouchají ty jeho lži a výmysly! Vždyť doteď není jasné, jakým způsobem přišel k tomu podvodníkovi (Vladimíru Huňkovi, pozn. red.) a jak se na něj napojil! On mu měl v první řadě říci: „Podívejte se, já jsem veřejně činná osoba, mně národ svěřil takovouto funkci, a já proto musím dostát svému poslání, a tak vám bohužel nemůžu dělat bankovního poslíčka. Na to budete muset hledat někoho, kdo má více času a kdo má jiné starosti nežli já. Děkuji, na shledanou, Váš europoslanec Ransdorf.“ Tak to mu měl napsat! A že mu to nenapsal, to je podle mě nejen na vyhazov od komunistů, ale ještě navíc i společensky drzé. Když by se chtěla KSČM očistit, tak ho už exkomunikovali. Jenže oni jsou drzí, jako ostatně bývali vždycky, a asi si říkají, že to lidé unesou. Jak je vidět, unesou, ale já už ne!

 

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Bartoš pro PL: Babiš vítězem? Nepředbíhal bych. Tři roky se mi vyhýbá, lidé čekají na debaty

19:01 Ivan Bartoš pro PL: Babiš vítězem? Nepředbíhal bych. Tři roky se mi vyhýbá, lidé čekají na debaty

„Možná ukazujeme, že politici mohou být normální,“ řekl pro ParlamentníListy.cz předseda Pirátů Ivan…