Do tří až pěti let se musíme zbavit závislosti na ruských energiích, ropě a plynu, uvedl pro Novinky.cz ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Je to reálné v tomto čase?
Ruský plyn tvoří asi jen 40 % importu na evropský trh. To znamená, že pokud se státy EU dohodnou a podrží se navzájem, budeme schopni se bez ruského plynu obejít. Výpadek nahradí ze dvou třetin přechod na modernější zdroje (bioplyn, vodík, elektrifikace v kombinaci s obnovitelnými zdroji, tepelná čerpadla) a zvýšení energetické efektivity, zbylou třetinu dodají dovozy z jiných zemí (Norsko, USA, Libye, Alžírsko a další). To se týká zemního plynu, který nám dělá největší problém, protože je na něm do značné míry závislá výroba elektřiny a tepla v Evropě. Ruské uhlí nepotřebujeme už teď. A trh s ropou je naštěstí globální.
Jakým způsobem ruský plyn a ropu nahradit?
V podstatě to znamená realizovat ještě o něco důslednější Green Deal. Tady se vžila představa, že Green Deal znamená nahrazení uhlí plynem. Není to pravda, plyn je taky fosilní palivo a Green Deal chce snížit spotřebu fosilních paliv obecně. Francouzi nebo Lotyši se taky podílejí na Green Dealu a jejich závislost na ruském plynu nerostla, naopak, Lotyši se dokázali díky obnovitelným zdrojům a modernizaci téměř odstřihnout.
Nyní se aktuálně řeší, že Rusko přestalo dodávat plyn Polsku a Bulharsku, patrně proto, že ty země nechtějí platit za plyn v rublech. Bude se to nějak řešit na evropské úrovni? Nebo některé členské státy takzvaně vyměknou a v rublech opravdu platit začnou; pokud už neplatí, jak se spekuluje?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban