Pilný na ministerstvu financí není pro Sobotku žádná výhra. Babiš tím získal mnoho výhod, odhaluje Jiří Paroubek

20.05.2017 20:20

ROZHOVOR „Ivan Pilný je odborně silnější na funkci ministra financí než Andrej Babiš,“ myslí si v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bývalý premiér Jiří Paroubek. Ve vládní krizi podle něj oslabili všichni. „Ale je to jen epizoda ve volebním boji, který nás čeká. Pokud Andrej Babiš nebude v klepetech, to znamená, jestli nepřistoupí státní zastupitelství a policie k jeho obvinění v případech cenných papírů Agrofertu a Čapího hnízda, tak mu to, že opustil místo ministra financí, dává volný čas k tomu, aby se věnoval volební kampani. Takže to žádná výhra pro jeho politické protivníky není,“ domnívá se.

Pilný na ministerstvu financí není pro Sobotku žádná výhra. Babiš tím získal mnoho výhod, odhaluje Jiří Paroubek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

Končí avizovaným odchodem Andreje Babiše z ministerského postu vládní krize? Dá se to tak říci?

Tím je celý tento souboj pro tuto chvíli uzavřen. Všichni budou sčítat zisky a ztráty.

Dosáhl premiér Sobotka odvoláním Babiše a jeho nahrazením Ivanem Pilným maxima možného? Ivan Pilný je zkušený člověk, ale je nominantem hnutí ANO, takže pokud bude ve své práci úspěšný, bude získávat body především pro ANO...

Myslím si, že pro ČSSD to žádná výhra není. Ivan Pilný je odborně silnější na funkci ministra financí než Andrej Babiš. Hnutí ANO se teď tímto zbavilo útoků, které by byly na Andreje Babiše jako ministra financí. Má to pro ně mnoho pozitivních výhod. I to, že si premiér Sobotka vybral řešení s Pilným, z hlediska pragmaticko-politického tak úplně skvělé pro sociální demokracii není. Je to silný politik. Ale pro stát je to určitě dobře. Je to člověk, který má kvalifikaci.

Dá se říci, kdo je vítěz a kdo poražený v této krizi?

Oslabili všichni. Ale je to jen epizoda ve volebním boji, který nás čeká. Pokud Andrej Babiš nebude v klepetech, to znamená, jestli nepřistoupí státní zastupitelství a policie k jeho obvinění v případech cenných papírů Agrofertu a Čapího hnízda, tak mu to, že opustil místo ministra financí, dává volný čas k tomu, aby se věnoval volební kampani. Takže to žádná výhra pro sociální demokracii a politické protivníky Andreje Babiše není.

Uvedl jste už dříve, že pokud by ANO teď odešlo z vlády, Andreji Babišovi by hrozila kriminalizace některých jeho kauz více, než v případě, když v té vládě je...

Ano. Určitě by se jednalo policii a státnímu zastupitelství volněji, pokud by hnutí ANO nemělo pozici ministra spravedlnosti a nebylo silnou vládní stranou.

Také jste řekl, že Andrej Babiš hraje vabank a musí výrazně vyhrát volby, aby se výše uvedené nestalo...

Také k tomu vše směřuje. Přechodné vítězství, kterému se může těšit Sobotka, nemusí být nakonec tak produktivní ve vztahu ke konečnému volebnímu výsledku, jak se možná někomu může zdát.

Podle volebních preferencí by ANO asi volby vyhrát mělo. Podaří se mu ale sestavit nějakou koalici? Teď v té vládní krizi skoro všichni tvrdili, že s Babišem do koalice nepůjdou...

Pokud získají 30 až 35 procent hlasů, tak můžou sestavit klidně minoritní vládu. Andrej Babiš drží vysoké karty v ruce.

Prezident Zeman zvláště svým poněkud nedůstojným přijetím premiéra Sobotky na Hradě před nedávnem naštval ČSSD, a ta uvažuje stále více o vlastním prezidentském kandidátovi. Minule Jiří Dienstbier úplně nepropadl, ale k vítězství měl daleko. Je to tedy dobrý nápad?

Záleží na tom, kdo by to byl. Pokud by to byla figura, která by se vyrovnala Miloši Zemanovi – ale takovou v sociální demokracii nevidím – tak by to mělo smysl. Jestli by podpořili pana Drahoše, kterého budou podporovat pravicové strany, tak je to kontraproduktivní politicky. Význam by mělo jedině vybrat takovou figuru, která by byla tahounem i podzimní volební kampaně sociální demokracie. Ale figura typu Štěcha, která dostane čtyři až 6 procent hlasů, podle mě nemá žádný smysl.

O panu Štěchovi, současném předsedovi Senátu,  se mluví jako o sociálnědemokratickém kandidátovi na prezidenta?

On si to sám myslí.

Nejen prezident Zeman byl v posledních dnech v Číně, ale také vy. Jaké jste si přivezl poznatky, zážitky?

Mluvil jsem tam na dvou konferencích v rámci fóra Pás a Stezka. Byl jsem hostem v takových prestižních panelech s bývalými předsedy vlád. Hovořil jsem jednak o problematice Pásu a Stezky, o ekonomické spolupráci, o možnostech spolupráce Číny a Evropy. Na druhé konferenci jsem mluvil o možnostech hospodářského růstu, jeho potenciálu a faktorech, které ho ovlivňují. Jeden den jsem věnoval jedné česko-čínské firmě, která má pozoruhodné výsledky na čínském trhu. Podpořil jsem jí účastí na jedné konferenci, kde jsem také hovořil. Byly to intenzivní tři pracovní dny. Jinak jsem se čtvrtý volný den snažil pro dceru zajistit hedvábí a navštívil pozoruhodnou, skvělou, jedinečnou vegetariánskou restauraci, což byl pro mě také zážitek. A Zakázané město.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Spacáková revoluce. ČT ovládla parta havlistů a přátel nového lepšího světa. Pavel Černocký má vlastní zkušenost, jak tam probíhají konkurzy

20:59 Spacáková revoluce. ČT ovládla parta havlistů a přátel nového lepšího světa. Pavel Černocký má vlastní zkušenost, jak tam probíhají konkurzy

O svůj pohled na Českou televizi se rozhodl se čtenáři ParlamentníchListů.cz podělit publicista, něk…