Pilot Andrej Babiš ml. a schizofrenie? Do kauzy kolem premiéra promluvil známý psychiatr Zvěřina

20.11.2018 17:31

ROZHOVOR „Je-li Andrej Babiš mladší skutečně psychicky nemocný, pak ta reportáž s ním byla velmi „přes čáru“, říká známý psychiatr a bývalý europoslanec Jaroslav Zvěřina s tím, že nikdo ale nemůže z jednoho televizního záznamu posoudit, jak na tom Babišův syn skutečně je. Vysvětlil, jak se schizofrenie může projevovat a proč mohl dříve Babišův syn klidně pilotovat letadlo. Zmiňuje také antibabišovskou kampaň a opakování „Sobotkovy politiky“.

Pilot Andrej Babiš ml. a schizofrenie? Do kauzy kolem premiéra promluvil známý psychiatr Zvěřina
Foto: Radek Kraus
Popisek: Jaroslav Zvěřina

Pane doktore, co nejen jako psychiatr, ale i jako bývalý europoslanec říkáte na to, co se děje kolem Andreje Babiše a jeho syna?

Já myslím, že na to mám málo informací. Protože to se těžko hodnotí. Má-li pravdu Andrej Babiš, že ten jeho syn je duševně nemocný, tak je to, co se děje, opravdu velmi nestandardní. Protože když mám „vyslýchat“ nebo dělat interview s nějakým člověkem, tak bych si měl být jist, že je v pořádku a svéprávný. A také si myslím, že ty informace, které ti novináři přinesli, nejsou v té kauze nic tak dramaticky nového... Je to prostě pokračování antibabišovské kampaně.

Říkáte, že když s někým děláte rozhovor, tak byste si měl být jistý, že je ten člověk v pořádku. Mám tomu tedy rozumět tak, že vám přijde, jak někteří říkají, už trošku „přes čáru“, ta reportáž a rozhovor Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka s Babišem mladším?

No, ne trošku, velmi přes čáru. Je-li tedy pravda ta diagnóza. To já samozřejmě nemohu posoudit. Ale pokud nemocný je, tak tohle se přece nedělá. Navíc ten člověk, jestli jsem ty informace z médií dobře pochopil, je občanem jiného státu. A jak už jsem řekl, skutečně mám navíc pocit, že nevybádali zase toho tolik, aby se to nějak zásadně promítlo do té kauzy. Jsem sám zvědavý, jak to dopadne.

Andrej Babiš tedy tvrdí, že jeho syn je psychicky nemocný. Mně je úplně jasné, že nemůžete v žádném případě stanovit diagnózu, ale jak na vás v té reportáži Babiš junior působil?

Já jsem přímo tu reportáž neviděl, četl jsem o tom až poté v tisku. Ale myslím si, že tam nejde ani tak o to, jak působil, jako spíš o to, co vykládal. A jestli to, co říkal, je třeba nějaká chorobná představa. To by měl rozhodně posoudit psychiatr. To nemohou posoudit novináři ani nějaký expert, který se dívá na televizní záznam. Nejdříve je nutné důkladné vyšetření toho člověka a pak je teprve možné to hodnotit. Mě fascinují lidé, kteří říkají, že vypadal tak, nebo tak… To je přece hloupost. Takhle povrchně se to opravdu posoudit nedá.

Někteří lidé poukazují na to, že je zvláštní, že pokud by Andrej Babiš skutečně trpěl schizofrenií, tak jak mohl být ještě před pár lety pilotem letadla. Například předseda České psychiatrické společnosti Martin Anders v rozhovoru pro Info.cz uvedl, že naprostá většina lidí s diagnózou schizofrenie normálně funguje, onemocnění byste na nich někdy vůbec nepoznali… Ale přesto, piloti určitě musejí absolvovat poměrně obsáhlé psychotesty…

No pozor! Vždyť nikdo nevíme, kdy tou schizofrenií onemocněl. Alespoň já jsem tedy žádný takový časový údaj v médiích nezachytil. Schizofrenie je nemoc, má tedy nějaký začátek. To přece není tak, že třeba před deseti lety musel mít schizofrenii.

A můžete mi k této psychické nemoci říct trošku víc? Jak se například projevuje?

To je těžké… Projevuje se různě. Rozhodně to není nějak jednorázová nebo uniformní záležitost. Schizofrenie má celou řadu různých projevů, od těžkých poruch myšlení a vnímání až po takové třeba emoční nestability, podivné reakce… Zvláště v těch začátečních fázích je to velmi pestré. Takže žádná jednotná symptomatika tam neexistuje.

Premiér Babiš tvrdí, že jeho syn Andrej má schizofrenii, jeho starší dcera pak bipolární poruchu. Je to běžné, takovéto nemoci u sourozenců..?

Rozhodně to není nic úplně neobvyklého. Stane se. Proč ne…

A co po stránce genetiky, bývají tyto nemoci dědičné?

No tak ne tak úplně přesně, jak si člověk tu genetiku představuje. Ale jsou třeba i celé rody, je to známé třeba u některých šlechtických rodů, že se tam duševní poruchy vyskytují častěji než v jiných.

Když odbočíme od Andreje Babiše juniora a podíváme se na Babiše premiéra, ten na tiskovce, když reagoval právě na reportáž Seznamu a na různé věci kolem toho, působil, že už toho má lidově řečeno „dost“. Na sociálních sítích se dokonce psalo, že měl „slzy na krajíčku“. Co vy si o tom myslíte?

Že něco takového u člověka vyvolá nějaké emoce, to je přece naprosto normální. Toto není standardní situace, to by zaskočilo snad úplně každého. Řekl bych, že je to docela dobře pochopitelné.

Andrej Babiš je tvrdý byznysmen, je zvyklý i na hodně vyhrocené situace… Ale když se vás zeptám jako psychiatra, dá se takový poměrně trvalý tlak zvládnout?

Ale ano. Lidé někdy zvládají i horší věci.

Už v průběhu tohoto týdne se konalo po republice několik demonstrací, další samozřejmě následovaly v sobotu u příležitosti 17. listopadu. Premiér položil v noci ze 16. na 17. listopadu na Národní třídě květiny a jeden z aktivistů je poté vyhodil do koše… Je možné, že některé akce – demonstrace proti Andreji Babišovi – budou pokračovat i dál… Kam to až nakonec může dojít?

To víte, když se vede kampaň proti někomu, tak lid často přijímá ty preformované názory a proti tomu člověku se postaví. To není nic neobvyklého. Dav se vždycky přizpůsobuje takovým těm hlavním emocím, myšlenkám… Ale já jsem opravdu velmi zvědavý, jak tato celá „kauza“ kolem syna Andreje Babiše nakonec dopadne. Přece opravdu není možné soudit podle jednoho rozhovoru, z toho, co jeden člověk říká. Já bych v tuto chvíli vůbec žádné závěry nedělal.

A když se vás ještě zeptám, teď ne jako psychiatra, ale jako bývalého europoslance, myslíte si, že toto by mělo skončit pádem vlády? A co říkáte na to, že prezident řekl, že pokud by vláda padla, že znovu jejím sestavením pověří Andreje Babiše?

No tak se ho zřejmě pan prezident zastane, to se asi dá očekávat. Ten problém – antibabiš – se vleče už dlouho. Já mám jen pocit, že ti politici, kteří si myslí, že se mají přidat a toho „antibabiše“ zopakovat, tak vlastně opakují „Sobotkovu politiku“. A může to paradoxně opět posloužit jen k posílení toho „nenáviděného“ Babiše. Nemyslím, že tato recidiva té kampaně musí být za každou cenu úspěšná. Už jsme to nakonec jednou zažili.


 

reklama

autor: David Hora

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

ceny energií

Můžete už konečně jasně říci, o kolik nejen příští rok, ale i do budoucna, porostou ceny energií. Vy totiž stále tvrdíte, že to bude maximálně v řádu jednotek procent, ale kdykoliv není spřízněn z vládou, a tím nemyslím jen opozici, ale třeba i odborníky, energetický úřad tvrdí, že to bude řádově ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úspěšné akce Mosadu se ven nedostávají. Exagent Gad Šimron řekl PL pravdu o některých z nich

4:44 Úspěšné akce Mosadu se ven nedostávají. Exagent Gad Šimron řekl PL pravdu o některých z nich

„Dobrá, unesli jsme Eichmanna z Argentiny. Ale má knížka aktuálně vydaná česky, tedy Poprava kata z …