Pirátský poslanec: Již několikátý ministr prokázal, že jde na ruku operátorům. Nebezpečný není jen Huawei, ale pravidelně i firmy z USA

09.03.2019 23:59

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Již několikátý ministr v řadě jasně prokázal, že jde zcela na ruku operátorům, namísto toho, aby zastupoval zájmy občanů ČR,“ hodnotí situaci kolem drahých mobilních dat v Česku pirátský poslanec Ondřej Profant, který je zároveň členem Stálé komise pro kontrolu činnosti NÚKIB. Profant uvádí, že technologie pro 5G sítě dnes umí přinést pět dodavatelů. „Dva z Číny, dva z Evropy a jeden z Jižní Koreje,“ vypočítává poslanec. „Chyba by byla říci, že nebezpečí u Huawei není. Ale je třeba dodat, že nebezpečí je téměř každý dodavatel,“ říká Profant ke stále kolujícím obavám z čínské technologické firmy.

Pirátský poslanec: Již několikátý ministr prokázal, že jde na ruku operátorům. Nebezpečný není jen Huawei, ale pravidelně i firmy z USA
Foto: Archiv Ondřeje Profanta
Popisek: Ondřej Profant
reklama

Česko řeší drahá mobilní data a případný příchod čtvrtého operátora. Premiér Babiš se vyslovil ve smyslu, že by zvýšení konkurence na trhu uvítal. Podle něj by to mohlo přispět ke zlevnění. Celý proces by měl prý zabrat maximálně jeden rok. Je to dobrý krok? A může současná administrativa něco takového stihnout?

Zvyšování konkurence je jistě dobrý krok. Nicméně je otázkou, zda je reálné, že by přišel čtvrtý, opravdu nezávislý operátor. Může se stát, že prodáme licence pro čtyři operátory, ale stále budeme mít oligopol na poli cen. Proto je třeba vše dobře připravit s vidinou jasných výsledků, a ne jen bezmyšlenkovité odškrtávání úkolů ze seznamu.

Anketa

Vítáte návrat Ivana Langera na scénu, byť jen regionální?

3%
94%
hlasovalo: 11150 lidí

Nesmíme také zapomínat na virtuální operátory (takoví, kteří nemají vlastní infrastrukturu). Ti jsou v ČR upozaděni. Zde by Český telekomunikační úřad a Ministerstvo průmyslu a obchodu měly představit jasnou vizi. Současná podoba virtuálních operátorů viditelně ceny dolu netlačí.

Vzhledem k vervě, s jakou se premiér Babiš snaží sebrat Pirátům téma snížení cen za mobilní data a zvýšení konkurence v oboru, bych se nedivil, kdyby se na trh jako čtvrtý operátor chystal vstoupit Agrotel,“ poznamenal na facebooku váš stranický kolega, poslanec Mikuláš Ferjenčík. Ukradl vám Babiš téma mobilních dat? A pokud ano, proč?

Osobně nemám nic proti sdílení témat. Problém pana premiéra je, že je absolutně neschopný ukázat jasné a prokazatelné výsledky. Zákony, které od nás převzal, jsou většinou bezzubou kopií. Klíčová ustanovení v nich chybějí a následně nevedou k požadovanému efektu.

Například zákon o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Ten jsme předložili půl roku předtím, než vláda představila svou verzi. Vládní verze navíc problematicky definuje městské firmy. Mohlo by se tedy stát, že ty vůbec nebudou kontrolovány. A právě v městských firmám se mnohdy děje to nejdůležitější.

Kde leží vina za drahá mobilní data? Vydírají nás operátoři, nebo je to dílem vina předchozích vlád? V jakém stavu je dnešní komunikační infrastruktura v Česku?

Zcela jednoznačným problémem je neschopnost Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Již několikátý ministr v řadě jasně prokázal, že jde zcela na ruku operátorům, namísto toho, aby zastupoval zájmy občanů ČR. Když na ministerstvo přišel dlouhodobý bojovník za zájmy občanů v oblasti telekomunikací Ondřej Malý, tak ho ministryně vyhodila. Namísto něj si pořídila člověka s vhodnou stranickou knížkou, který prohlásil, že pro něj nejsou data priorita.

Naše komunikační infrastruktura je historicky velmi podfinancovaná. Naši operátoři odvádějí velké dividendy do zahraničí, ale jen velmi omezeně investovali. Zvláště u sítí třetí generace velmi zaspali. A toto podfinancování se s námi táhne dodnes.

Fotogalerie: - Piráti na Vltavě

Šéf Pirátské strany Ivan Bartoš
Pirátský babysitting, tedy hlídání dětí
Piráti odstartovali svou kampaň v Praze na lodi Ca...
Lídrem pražské kandidátky Pirátů je Jakub Michálek
Na lodi se představila celá sedmička pražské kandi...
Trojka kandidátky Ondřej Profant

Jak se vy osobně stavíte k rozvoji 5G sítí? Máme se snažit o jejich co nejrychlejší implementaci? Jaké výhody nám přinesou?

Nový standard nám přinese vyšší přenosovou rychlost, nižší latenci, vyšší počet zařízení. Prostě samá pozitiva. Nicméně při zachování současných tarifů to bude znamenat, že vám dojdou data za méně než minutu. To opravdu není zajímavá nabídka. Pro mě osobně je důležitější kvalitní pokrytí včetně například tunelů metra, železničních apod., než vyšší rychlost.

Jakou roli hraje v rozhodování o 5G sítích společnost Huawei? Je pravda, že má na tomto poli technologický náskok před konkurencí? Mohlo by tedy dojít k tomu, že by vyhrála férový tendr a Česko by se vystavilo bezpečnostní hrozbě?

V současnosti 5G sítě umí dodat 5 výrobců. Dva z Číny, dva z Evropy a jeden z Jižní Koreji.

Bezpečnost IT infrastruktury se dostala do popředí až v posledních letech. Dnešní hardware a firmware (nejnižší vrstva software) jsou již velmi složité. Nesmíme si představovat, že rozebráním HW a přečtením SW získáme nějaké relevantní informace. Zadní vrátka mohou být velmi pečlivě skryta, dokonce si o nich nemusí být ani plně vědom sám výrobce.

Anketa

Považujete USA za spojence České republiky?

11%
89%
hlasovalo: 19042 lidí

Je tedy třeba být velmi obezřetný, jaké prvky používáme v kritické infrastruktuře. Zde opravdu nejde o běžnou spotřební elektroniku, ale o prvky, které například ovládají přehrady či elektrické rozvodné sítě. Kauza Huawei je pouze průvodním jevem zvýšeného zájmu o bezpečnost HW.

Chuck Robbins, výkonný ředitel amerického technologického obra Cisco v neděli uvedl, cituji: „Současná infrastruktura na celém světě je tvořena kombinací komunikačních technologií z Evropy, Číny, Ameriky, odevšad. A navzdory všemu, co slýchám, se domnívám, že tomu tak bude i v budoucnu.“ Sdílíte tento názor? Má a může vůbec Česko v zájmu zachování vlastní bezpečnosti bránit Číňanům, aby se na výstavbě budoucí infrastruktury podíleli?

Souhlasím s ním. Nemá cenu omezovat dodavatele. Má však cenu klást dodavatelům podmínky. Co se týče prvků ovlivňujících bezpečnost, tak dodavatelé musí přistoupit na naše podmínky, ne my na jejich. Problém je, že EU a NATO toto neumí komunikovat a ČR je sama příliš slabá.

Šéfredaktor serveru Info.cz Michal Půr upozornil na informace deníku Wall Street Journal, podle kterých je americký prezident Donald Trump připraven v rámci zklidňování obchodního sporu s Čínou ustoupit od narativu, že čínský technologický obr Huawei je bezpečnostním rizikem. Zároveň prý chystá zastavit veškerá obvinění. Pokud by se tak skutečně stalo, jak by měla zareagovat česká diplomacie, která je vůči Huawei velice tvrdá? Měla by přijít omluva, nebo bychom si měli stát za svým?

Chyba by byla říci, že nebezpečí u Huawei není. Ale je třeba dodat, že nebezpečí je téměř každý dodavatel. Pravidelně jsou závažné bezpečnostní chyby i v HW firem z USA apod. Jak jsem řekl, řešením jsou jasná pravidla, nikoliv ad hoc zákazy.

Jak lze kroky Donalda Trumpa vnímat?

Prezident Trump se snaží řešit obchodní problémy, ale pochybuji, že má sebemenší ponětí o kybernetické bezpečnosti. Obdobně jsou na tom i nejvyšší představitelé ČR.

Fotogalerie: - Senát o brexitu

Jan Hamáček, 1. místopředseda vlády
Jiří Dienstbier
Milan Štěch
Schůze Senátu. Senátoři projednali mimo jiné zákon...
Schůze Senátu. Senátoři projednali mimo jiné zákon...
Schůze Senátu. Senátoři projednali mimo jiné zákon...

Senátor Pavel Fischer chce pozvat kvůli sporu o rizika užívání technologií Huawei majitele investiční skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera na jednání zahraničního výboru. Jeho PPF má podle Fischera s Huawei podepsanou smlouvu o strategické spolupráci. Čeho tím reálně může senátor Fischer docílit? Bude se tím Kellner vůbec zabývat? A měl by?

V rámci kauzy Huawei se celou dobu bavíme o bezpečnosti. Jakékoliv obchodní argumenty jsou tedy k ničemu. Nikdo nepopírá, že PPF může mít dobré obchody s Huawei. Ale to je zcela jiná rovina. PPF v žádném případě neovlivní bezpečnost či vhodnost nasazení Huawei do kritické infrastruktury.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Marek Korejs
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šéf nadace: Bílý muž může za nejděsivější války a krutosti v historii. Ale i za objevy. Nemá za sebe na planetě náhradu

21:55 Šéf nadace: Bílý muž může za nejděsivější války a krutosti v historii. Ale i za objevy. Nemá za sebe na planetě náhradu

JINÝMA OČIMA Bílý muž může za vše – za krutosti i objevy pomáhající lidem. Je ale vůdčí osobností, a…