Pitomečku, zbabělče, nejsi ani odpad. Miloš Zeman je zpět ve formě, zúčtoval se všemi. Jen u nás

01.06.2017 10:30

ROZHOVOR S PREZIDENTEM Ze sociální demokracie by měli odejít ti, kteří způsobili její současný pád, a vrátit se tam úspěšní jako Jiří Zimola. ParlamentnímListům.cz to řekl prezident Miloš Zeman. Odmítl komentovat kritické výroky exdiplomata Koláře s tím, že je to „pitomeček a zbabělec“. Hlava státu též hovořila o svém zdraví a pádu preferencí.

Pitomečku, zbabělče, nejsi ani odpad. Miloš Zeman je zpět ve formě, zúčtoval se všemi. Jen u nás
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Pane prezidente, začněme nepoliticky. Jak se vám daří?

Velmi dobře. Zejména tehdy, když se setkávám s inteligentními lidmi.

Ptám se i proto, že pokud by člověk jenom četl noviny či sledoval TV zprávy, nutně by musel nabýt dojmu, že to s vámi nevypadá vůbec dobře. Všude čteme slova o únavě a podlomeném zdraví. Jaká je skutečnost?

Cesta do Číny je tak dlouhá, že i daleko mladší lidé jsou unaveni. A spojíte-li to s desítkami jednání, která jsem tam během této cesty měl, tak je únava naprosto přirozená a já bych si připadal jako kyborg neboli jako kombinace robota a organické lidské bytosti, kdybych nebyl unaven. Samozřejmě, že jsem byl unaven, odpočinul jsem si a teď už unaven nejsem.

Anketa

Byla česká média lepší, když je vlastnili zahraniční investoři, zejména z Německa?

11%
89%
hlasovalo: 4243 lidí

Někteří komentátoři nebo exdiplomat Petr Kolář začali tvrdit, že kvůli špatnému zdraví a celkové únavě nakonec ani nebudete kandidovat. Co o těchto komentářích soudíte?

Petr Kolář je pitomeček a zbabělec, protože nejdříve prohlásil, že bude on kandidovat na prezidenta pouze tehdy, budu-li kandidovat já, aby mě porazil. A když jsem mu vyhověl a ohlásil svoji kandidaturu, on naopak prohlásil, že kandidovat nebude. Takovým člověkem je zbytečné se zabývat.

Můžete potvrdit nebo vyvrátit, že ještě změníte své rozhodnutí z počátku března a z voleb nakonec odstoupíte?

Nevidím důvod, proč by k tomu mělo dojít. Samozřejmě, že u žádného člověka nemůžete vyloučit, že například dostane infarkt nebo mozkovou příhodu, ale pokud k tomu nedojde, pak svoje rozhodnutí nezměním.

Už vyšly průzkumy popularity po ukončení vládní krize. Ztratila jak vláda, tak i vy. Jakkoli většinou snižujete význam těchto průzkumů, nemůže na tom něco být?

Ale pochopitelně, že ano. Já už jsem ve své pětadvacet let trvající politické kariéře zažil tolik výkyvů nahoru a dolů, že si připadám jako na horské dráze. Ale je pravda, že když klesnete, o to příjemněji se pak stoupá nahoru.

V neděli jste se v Brně setkal s ministryní školství Kateřinou Valachovou. Povedlo se vám ji přesvědčit, aby svou demisi zvážila?

Nepřesvědčoval jsem ji, aby zvážila svoji demisi. Dal jsem jí pouze čas na rozmyšlenou, aby se sama rozhodla, zda na demisi trvá, nebo ne.

Premiér Sobotka oznámil, že vám její demisi na Hrad spolu s návrhem na jmenování nového ministra školství odeslal už v pátek. Jak budete postupovat?

Pan profesor Štech je bezesporu kandidát, který má vysoké odborné renomé. Na druhé straně zastávám názor, že měnit ministry pět měsíců před volbami je hloupost. Takže znovu opakuji, že si počkám, jak se rozhodne Kateřina Valachová. Pokud se rozhodne na demisi setrvat, nemám problém se jmenováním pana profesora Štecha.

Nejvyšší soud se začal zabývat stížností pro porušení zákona, kterou v kauze Davida Ratha podal ministr Robert Pelikán. Rath uvedl, že má strach o nestrannost soudu, protože jste právě kvůli tomuto případu prý soudce veřejně vydíral a vyvíjel na ně nátlak. Co k tomu můžete říci?

To, že soudce Zelenka se podle mého názoru dopustil celé řady přešlapů, je fakt, který byl publikován; a jeden z tragických přešlapů je tříletá holčička Lucinka, která byla zavražděna svým otčímem. A tento soudce Zelenka překvalifikoval vraždu na ublížení z nedbalosti. Takže ano, soudce Zelenka patří podle mého názoru k odstrašujícím případům českého soudnictví.

Jak na vás vůbec působí vystupování Davida Ratha kvůli jeho kauze v posledních týdnech a měsících?

Myslím si, že je-li někdo načapán s miliony korun v krabici od vína, pak nemá příliš velký prostor pro reálnou obhajobu. Takže to na mě působí spíše jako křečovité kopání kolem sebe.

Premiér a šéf ČSSD Sobotka nedávno v Právu řekl, že jeho vize České republiky je vize země bez Babiše a Zemana. V takovém Česku by se podle něho dýchalo daleko volněji. Co na to říkáte?

Viděl jsem jednu hezkou karikaturu v deníku Právo, kde stojím s Andrejem Babišem a říkám mu: Sobotka říká, že má vizi bez Babiše a mě. Asi se chystá emigrovat…

Bohuslav Sobotka také v podstatě řekl, že mu de facto vděčíte za svoji životní politickou kariéru. Řekl totiž, že právě on vám pomohl stát se na počátku předsedou ČSSD…

Na to si nevzpomínám. Vím, že mi pomohl Karel Březina, a abych byl spravedlivý, i Stanislav Gross. Bohuslav Sobotka byl tehdy naprosto bezvýznamný člen Mladých sociálních demokratů a tímto výrokem přeceňuje svůj význam.

Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola nakonec vzdal boj o svoji účast na kandidátce, z níž ho vyškrtlo vedení strany. Jedny tím zklamal, druzí se ještě víc naštvali na Sobotku a jeho okolí, že definitivně vyčistili ČSSD od lidí jiného smýšlení. Co to podle vás o současném stavu soc. dem. vypovídá?

Jako člověk, který sociální demokracii věnoval osm let svého politického života, bych si přál, aby po volbách byla ČSSD opět v koalici s hnutím ANO. Obávám se, že dělá vše pro to, aby tomu tak nebylo. Jediný způsob, jak toho dosáhnout, je, aby ze sociální demokracie odešli ti, kteří způsobili její pád, a vrátili se tam lidé, kteří byli úspěšní. Jiří Zimola jako hejtman byl nepochybně úspěšný.

Výbor europarlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci v úterý projednával situaci médií a jejich ohrožení v České republice. Považujete za adekvátní, aby se instituce EU zabývala současným děním u nás?

Byl jsem informován o tom, že na tomto výboru vystupovali lidé, jako je europoslanec Štětina nebo šéfredaktor bakalovského Respektu Erik Tabery. Je-li tato reprezentace českých médií adekvátní, pak Bůh chraň česká média.

Předešel jste částečně mou další otázku, protože na tom jednání se skloňovalo i vaše jméno, a to třeba v souvislosti s bonmotem o likvidaci novinářů. Europoslanec Zdechovský tam sdělil, že mnohdy veřejně vystupujete opilý, Jaromír Štětina uváděl, že je u nás ohrožena demokracie. Vystoupil i zmíněný šéfredaktor Respektu nebo zástupce Hermanova ministerstva kultury. Jak na vás toto všechno působí?

Nechci nikoho hodnotit jako odpad, protože odpad je někdy velmi užitečná materie, která se dá recyklovat. A z tohoto hlediska nepovažuji pana Zdechovského, Taberyho nebo Štětinu za odpad.

Letos se chystáte na státní návštěvu Ruska. Americký senátor McCain teď řekl, že Putin je pro světovou bezpečnost největší hrozba, větší než Islámský stát. Co si o tom myslíte?

Nevšiml jsem si, že by se v Rusku uřezávaly hlavy, že by v Rusku existovala náboženská nenávist. A pravoslavná církev je v podstatě druhem křesťanské církve, která by měla mít ve svém genetickém kódu jistou toleranci a jisté milosrdenství. O islámu jako o náboženství nenávisti se to určitě říci nedá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Mám z vesnice špatný pocit!“ Šéf-agrárník popisuje, co se od vstupu do EU děje s českým zemědělcem i lidmi na venkově

18:50 „Mám z vesnice špatný pocit!“ Šéf-agrárník popisuje, co se od vstupu do EU děje s českým zemědělcem i lidmi na venkově

30 LET POTÉ – KROKY K DEMOKRACII Naši zemědělci za posledních třicet let doplatili na EU snad nejvíc…