Po masakru a převratu: Vy jste moc hodní. Izraelský expert má drtivý vzkaz pro Evropu

18.07.2016 12:40 | Zprávy

ROZHOVOR O tom, co si myslí o pokusu o převrat v Turecku i o teroristickém činu v Nice, promluvil pro ParlamentníListy.cz David Bohbot, někdejší člen izraelských speciálních jednotek, rabín a učitel bojového umění krav maga. „Nevím, jak mohli být tak naivní, že se o toto vůbec pokusili,“ říká na adresu pučistů v Turecku Bohbot s tím, že celá situace vlastně nakonec tureckému prezidentu jen pomohla.

Po masakru a převratu: Vy jste moc hodní. Izraelský expert má drtivý vzkaz pro Evropu
Foto: hns
Popisek: Pokus o puč v Turecku, ilustrační koláž

Co říkáte pokusu o převrat v Turecku?

No, myslím si, že to, jak to dopadlo, hraje do karet Erdogana, že těžit z toho bude jen on. Už od roku 2003 se snaží změnit Turecko na diktaturu. A pokaždé dostane další a další odměnu. On viní z tohoto pokusu svého soka z USA, ale ten nemá ani dost sil, aby to udělal. Myslím si, že to spíš zkusili důstojníci turecké armády, kteří chtěli zoufale vrátit časy v Turecku tak, jako byly za Kemala. Já ale nevím, jak mohli být tak naivní, že se vůbec o toto pokusili. Samozřejmě, že mu to nakonec pomohlo, aby mohl vyhodit nejen soudce, ale i politiky, kteří mu doteď vadili a samozřejmě také důstojníky, kteří vůči němu nebyli loajální.

Ozývají se i otázky, například právě od onoho duchovního z USA, zda převrat nebyl zinscenovaný….

Že to vymyslel Erdogan? Můj názor je, že to není pravda. Je možné, že o tom věděli a že to mohli zastavit dopředu, což neudělali, ale byli příliš dobře připraveni. Ale nevěřím, že to bylo zinscenované.

Co tato celá situace bude pro Turecko znamenat, dle vašeho názoru, do budoucna?

Znamená to několik věcí. Erdogan bude mnohokrát silnější. Do armády nasadí důstojníky ne podle toho, jak jsou schopní, ale podle toho, zda jsou vůči němu loajální. Tím vlastně armádu oslabí. A to nejhorší, co se týká celého světa, je, že tím získává větší moc velice nesprávný a velice nebezpečný člověk. Je teď mnohem silnější.

Bude celá tato věc mít podle vás vliv na uprchlickou krizi?

Myslím, že ne. O uprchlické krizi bych chtěl říct ale něco jiného…

Tak povídejte…

Všichni vnímají to, že mezi uprchlíky jsou nebezpeční lidé. O tom se mluví a píše. Ale nikdo nemluví o dalším problému, tedy o tom, že muži utíkají před válkou a my tam místo nich posíláme své vojáky. Místo toho, aby tam tito lidé zůstali a bojovali za záchranu své země. Oni nejen, že svým útěkem umožnují, aby se vojáci z IS dostali na další a další území, ale také ukazují ostatním, že tato cesta útěku je fajn, že my tomu neodporujeme. A to je ten největší problém. Ani jednoho chlapa bychom sem neměli vzít. Ženy, děti… ano. Ale nevidím důvod, proč by muži nebojovali, proč tam za ně posíláme naše vojáky. To je jejich země, jejich válka a my tam bojujeme, Američani, Češi a další, ale ne ti správní lidi, co tam mají bojovat.

Když se ještě vrátíme k Turecku, mluví se tam o možném znovuzavedení trestu smrti. Stane se to podle vás a nebude to další velká zbraň tureckého prezidenta? 

Samozřejmě, bude to zbraň, ale bohužel teď nevidím, že by ho mohl někdo zastavit. Pro něj je teď všechno legitimní. Povedlo se mu, když řekl lidem – přijďte, ukažte podporu. On zná ten dominový efekt, který to vyvolá. Lidi tam viděli, že ti, co se snažili o ten převrat, neměli úspěch, a tak začali říkat – Erdogan je nejlepší, my ho podpoříme. To je jejich mentalita. Kdyby to dopadlo trošičku jinak, jsem si jistý, že hodně lidí by tohle neřeklo. Ale ta mentalita tam taková je, že když někdo ukazuje sílu a ukazuje, že vyhraje, že ho najednou všichni mají rádi a podporují ho. A on to bude využívat.

Den před událostmi v Turecku zasáhl celý svět útok v Nice ve Francii, při němž zemřelo pod koly nákladního vozu více než 80 lidí. Dalo se podle vás něco takového předpokládat?

Samozřejmě, že dalo. Oni se snaží říkat, že to udělal někdo, kdo nikdy nebyl terorista. Ne! Oni jsou strašně slabí. Nesoustředí se na to nejdůležitější, na informace. A i když mají ty informace, nedělají s tím nic. Takový člověk, jak oni říkají – osamělý vlk, nikdy nezmění názor během jednoho dne. Jsou možnosti zjistit, kdo to je, co má v úmyslu. Problém je, že jsou příliš humanitární a čekají, až někdo něco udělá, místo, aby ho deportovali. V Izraeli je to jinak. Když se domníváme, že by někdo něco takového mohl dělat, už ho hlídáme; a když myslíme, že někdo něco takového už dělá, tak to odnáší i jeho rodina. Blokujeme třeba byt, kde bydlí terorista a je úplně jedno, jestli tam bydlí jeho babička, děda… to je úplně jedno. A důvod, proč to děláme, je, aby oni dvakrát přemýšleli, jestli to chtějí udělat. Ten člověk ve Francii měl i dítě. Kdyby věděl, že to může poškodit celou jeho rodinu, možná by to neudělal.

K tomuto vraždění v Nice se přihlásil IS, ovšem až více než 24 hodin po útoku. Není to neobvyklé?

Není. Islámský stát často opakuje vzkaz svým podporovatelům, který posílá přes různé nahrávky na sociálních sítích, o tom, že kdokoliv může, aby něco udělal. Mnohokrát se tedy stane, že lidé, kteří to chtějí udělat, nehlásí to IS. Dá se ale zjistit, jestli se někdo začíná chovat radikálně – podle toho s kým mluví, s kým se stýká, co píše… A pak Islámský stát řekne, my jsme to způsobili. A je to tak!

Více než 80 lidí zabil jeden jediný člověk. Nemáme se bát nového způsobu teroristických útoků, kdy bude vraždit jedinec, a dá se tomu proto hůře zabránit?

Když se na toto ptáte, tak já se ptám, jak vůbec měl možnost zabít tolik lidí, jak se tam vůbec mohl dostat? Jak to, že ho nezablokovali? Že tam nebyly blokace pro tak velká auta? Lidi, kteří tam byli, na to nebyli připraveni a policajti udělali všechny chyby, co mohli udělat. A ano, je to špatné, že dal těm ostatním nápad, jak něco takového provést. A je pravda, že je mnohokrát těžší odhalit jednoho člověka, který něco takového chce udělat, než skupinu. Takovým lidem dal tento člověk nápad a je tedy možné, že to někdo může chtít opakovat.

Bude mít tento čin podle vás dopad na to, jak třeba i lidé v Čechách budou nyní hledět na uprchlíky? Nálada vůči migrantům už teď není z mnoha stran příliš vstřícná…

Každý takový útok zhorší tuto situaci a zvýší povědomost o určitém nebezpečí. A já jenom doufám, že místo toho, abychom posílali více policajtů a vojáků do ulic, posílíme speciální jednotky a zaměříme se na to, abychom měli včas a dobré informace o těchto případných chystaných činech.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Veřejně něco slibovali a za hodinu to bylo jinak. Šafránková líčí drzost vlády kolem důchodů

16:21 Veřejně něco slibovali a za hodinu to bylo jinak. Šafránková líčí drzost vlády kolem důchodů

Jako asociální a nehumánní hanebnost vnímá poslankyně SPD Lucie Šafránková postoj vládní koalice při…