Pokud radní Cabrnochová neposlechne ani vlastního odborníka, je to na její zodpovědnost, řekla opoziční politička Prahy 10 k IT zakázce

13.10.2015 12:07

ROZHOVOR Naši IT experti mají zkušenosti nejen ze sféry korporátní, ale i ze státních úřadů a samospráv. V rámci jednání s dalšími zúčastněnými zastupiteli a experty proto navrhovali standardní postupy a standardní ceny, konstatovala pro ParlamentníListy.cz „desítková“ zastupitelka Renata Chmelová (VLASTA).

Pokud radní Cabrnochová neposlechne ani vlastního odborníka, je to na její zodpovědnost, řekla opoziční politička Prahy 10 k IT zakázce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Renata Chmelová (VLASTA), zastupitelka Prahy 10
reklama

Podle námi osloveného zastupitele jste za posledního půl roku pro většinu možných rozhodnutí spojených s "IT zakázkou" na majetkové komisi a finančním výboru nehlasovali, je to pravda?

Naši IT experti mají zkušenosti nejen ze sféry korporátní, ale i ze státních úřadů a samospráv. V rámci jednání s dalšími zúčastněnými zastupiteli a experty proto navrhovali standardní postupy a standardní ceny. Brali přitom v potaz specifika ICT pro úřad Prahy 10, tedy městské části se 110 tisíci obyvateli, se všemi povinnostmi, které je třeba zajistit. Nuže – a podle toho, jak byly jejich připomínky přijímány, brány v potaz, nebo zamítány, také hlasovali. Současně bychom rádi připomněli některé důležité a konstruktivní návrhy, které byly zamítnuty zastupiteli za vládnoucí koalici: např. zařazení akceptačních kritérií do zadávací dokumentace pro analýzu potřeb nebo na ZMČ návrh začít řešit, jak zajistit ICT od ledna.

Na březnovém zastupitelstvu jste říkali slovy Vašich zastupitelů a expertů, že jste spočítali cenu zakázky na přibližně 53 milionů, oproti plánovaným 150 milionům. Jakou společnost jste měli na mysli? Představili jste ji ostatním zastupitelům na Praze 10?

Zastupitel Müller prezentoval odhad, kalkulaci toho, jak by zajištění ICT služeb mohlo vypadat. Řídili jsme se zkušenostmi jiných městských částí. Jen hlupák se při zajišťování tak nezbytné, tak důležité a poměrně drahé věci, jako jsou ICT služby, nezeptá na zkušenosti a ceny jinde. Vy se ale ptáte, jak jsme to spočítali. Nespočítali, činili jsme odhad a kalkulaci na základě tehdy (mimochodem neúplně) dodaných podkladů. Neměli jsme samozřejmě na mysli žádnou konkrétní společnost, ale obecnou cenovou hladinu, v níž se má naše obec pohybovat. Ještě jednou: dotaz na radnicích jiných měst, s podobně složitou infrastrukturou (Brno, některé pražské MČ), kvalifikovaná kalkulace a odhad ceny, které by se mělo řádově dosáhnout, byla cesta, kterou jsme připomínali a doporučovali i firmě Relsie. A k částce: sama paní starostka Kleslová mluvila o deseti procentní odchylce.

Jaké konkrétní návrhy řešení jste v posledních šesti měsících v tomto ohledu učinili?

Své konkrétní kroky a návrhy shrnujeme na časové ose ve vydané tiskové zprávě. Hlavní naše návrhy byly: Reálné ocenění práce IT odborníků; balíčkování služeb tak, aby se dalo udělat srovnání s cenami na trhu; reálné zhodnocení rizik; eliminace zbytečných nákladů, nutnost vzniku pracovní pozice koordinátora IT.

Naši experti postupovali pokud možno vždy ve shodě s experty jiných stran. Odpovědnost za plnění či neplnění těchto požadavků není na nás, ale jednak na vybrané firmě, jednak na úřednících a radních k tomu určených. Byli jsme vždy připraveni jednat, zasílali jsme včas své podklady, odpovídali jsme včas na dotazy od zainteresovaných subjektů, připomínali jsme plnění či neplnění úkolů. Z časové osy je jasné, že některé oprávněné požadavky druhá strana neplnila, jindy bylo jednání výboru/komise na poslední chvíli odloženo, jindy šla zelená radní proti doporučení svého experta.

Jakým způsobem zabezpečíte, aby od roku 2016 tato oblast bezproblémově fungovala?

Jak vidno z předchozích odpovědí. Snažili jsme se maximálně, ze všech sil, v každé minutě dobrovolnicky, ve prospěch obce, tedy občanů a úředníků Prahy 10. Klíčovou osobou je radní zodpovědná za oblast ICT Ivana Cabrnochová. Neposlechne-li rad ani vlastního odborníka, který ve sboru expertů zastupoval i ODS a KSČM, jde odpovědnost za ní, za radou a za koaličními zastupiteli, kteří zvolili to nejméně vhodné řešení.

Na jednání zastupitelstva dne 21. 9. 2015 jsme podpořili návrh, aby se připravovalo řešení pro leden 2016, a kdyby ho nevznesla paní Komrsková, vznesli bychom ho sami. Proč? V tu chvíli bylo evidentní, že je nějaké řešení potřeba. Vládnoucí koalice přitom hlasovala proti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veleba: Rusko omezilo vývoz obilí, to vám ČT09 neřekla. Prouzu neberu vážně, ten hájí cizí markety. Co budeme jíst, když se koronavirus vrátí?

9:52 Veleba: Rusko omezilo vývoz obilí, to vám ČT09 neřekla. Prouzu neberu vážně, ten hájí cizí markety. Co budeme jíst, když se koronavirus vrátí?

POTRAVINOVÁ SOBĚSTAČNOST A SUVERÉNNÍ STÁT V době, kdy se již několik měsíců řeší na veřejnosti téměř…