Pokud se nikým nevolení eurokomisaři budou dál snažit vychovat „evropského občana“, budou následovat osud „tábora míru a socialismu“ a SSSR, říká bývalý velvyslanec Novotný

10.12.2017 12:50 | Zprávy

ROZHOVOR Pokud nejvyšší představitelé Evropské unie, tedy nikým nevolení komisaři Evropské komise, budou na každou krizi EU reagovat heslem „více unie“ a budou se snažit měnit EU v „Evropské spojené státy“, tak odstředivé tendence v jednotlivých členských státech budou nezadržitelně sílit. To mimo jiné říká Jaromír Novotný, bývalý velvyslanec v Indii a Japonsku, jenž dnes působí na Diplomatické akademii.

Pokud se nikým nevolení eurokomisaři budou dál snažit vychovat „evropského občana“, budou následovat osud „tábora míru a socialismu“ a SSSR, říká bývalý velvyslanec Novotný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Novotný

Martin Stropnický se nejspíš stane ministrem zahraničí. Jako bývalý poradce expremiéra Bohuslava Sobotky a bývalý vrchní ředitel sekce zahraničních vztahů, ale i náměstek na ministerstvu obrany jste ho nejspíš pozorně sledoval. Co od něj lze očekávat?

Martin Stropnický je absolventem Diplomatické akademie ve Vídni a sloužil jako český velvyslanec v Portugalsku, Itálii a ve Vatikánu. Domnívám se, že post ministra zahraničních věcí mu bude bližší. Poměry na tomto ministerstvu zná z vlastní zkušenosti, nevstupuje na neznámé teritorium. Koneckonců i designovaný premiér Babiš v minulých dnech konstatoval, že v předcházející vládě měl Martin Stropnický zájem o post ministra zahraničních věcí, ale koaliční ČSSD si jej požadovala pro sebe a tak se stal ministrem obrany.

V roce 2015 Stropnický prohlásil, že Rusko organizuje a financuje převoz uprchlíků přes Balkán dál do Evropy. Měl to prý od maďarského ministra obrany. Ten i ruská vláda to však následně ostře popřeli. Byla to jen nevydařená herecká role anebo je za tím něco hlubšího?

Nehledal bych za tím nic hlubšího. V té době začínala masivní protiruská kampaň ve všech hlavních masových médiích euroatlantického světa. Byl to prostě úlet.

Myslíte si, že by se po obměně Sněmovny a možná i prezidenta mohla zahraniční politika sjednotit tak, aby Česko nemělo tři zahraniční politiky? Tedy ty z ministerstva zahraničí, parlamentu a kanceláře prezidenta republiky?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Byly i československé jednotky, co bojovaly v řadách Rudé armády, okupanty? Foltýn jako ze Švejka. Historik Fidler proti dojmům staví pojmy

9:10 Byly i československé jednotky, co bojovaly v řadách Rudé armády, okupanty? Foltýn jako ze Švejka. Historik Fidler proti dojmům staví pojmy

„Československo se na konci roku 1945 stalo jediným středoevropským státem, na jehož území se nenach…