Pokud se nikým nevolení eurokomisaři budou dál snažit vychovat „evropského občana“, budou následovat osud „tábora míru a socialismu“ a SSSR, říká bývalý velvyslanec Novotný

10.12.2017 12:50 | Zprávy

ROZHOVOR Pokud nejvyšší představitelé Evropské unie, tedy nikým nevolení komisaři Evropské komise, budou na každou krizi EU reagovat heslem „více unie“ a budou se snažit měnit EU v „Evropské spojené státy“, tak odstředivé tendence v jednotlivých členských státech budou nezadržitelně sílit. To mimo jiné říká Jaromír Novotný, bývalý velvyslanec v Indii a Japonsku, jenž dnes působí na Diplomatické akademii.

Pokud se nikým nevolení eurokomisaři budou dál snažit vychovat „evropského občana“, budou následovat osud „tábora míru a socialismu“ a SSSR, říká bývalý velvyslanec Novotný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Novotný

Martin Stropnický se nejspíš stane ministrem zahraničí. Jako bývalý poradce expremiéra Bohuslava Sobotky a bývalý vrchní ředitel sekce zahraničních vztahů, ale i náměstek na ministerstvu obrany jste ho nejspíš pozorně sledoval. Co od něj lze očekávat?

Martin Stropnický je absolventem Diplomatické akademie ve Vídni a sloužil jako český velvyslanec v Portugalsku, Itálii a ve Vatikánu. Domnívám se, že post ministra zahraničních věcí mu bude bližší. Poměry na tomto ministerstvu zná z vlastní zkušenosti, nevstupuje na neznámé teritorium. Koneckonců i designovaný premiér Babiš v minulých dnech konstatoval, že v předcházející vládě měl Martin Stropnický zájem o post ministra zahraničních věcí, ale koaliční ČSSD si jej požadovala pro sebe a tak se stal ministrem obrany.

V roce 2015 Stropnický prohlásil, že Rusko organizuje a financuje převoz uprchlíků přes Balkán dál do Evropy. Měl to prý od maďarského ministra obrany. Ten i ruská vláda to však následně ostře popřeli. Byla to jen nevydařená herecká role anebo je za tím něco hlubšího?

Nehledal bych za tím nic hlubšího. V té době začínala masivní protiruská kampaň ve všech hlavních masových médiích euroatlantického světa. Byl to prostě úlet.

Myslíte si, že by se po obměně Sněmovny a možná i prezidenta mohla zahraniční politika sjednotit tak, aby Česko nemělo tři zahraniční politiky? Tedy ty z ministerstva zahraničí, parlamentu a kanceláře prezidenta republiky?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Jan Rychetský

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Josef Skála: Izrael se tlačí do pozice, která se mu vymstí. Role Zelenského

20:03 Josef Skála: Izrael se tlačí do pozice, která se mu vymstí. Role Zelenského

„Izrael, o jehož vznik se velmi zasloužil SSSR, se stal součástí širší hry, která byla namířena prot…