Složitost povolební situace v Česku dokládá výrok profesorky Vladimíry Dvořákové, že ve chvíli, kdy je v Parlamentu třetina stran, s nimiž nikdo nechce jít do koalice, tak je obrovské riziko, protože totéž se dělo třeba před nástupem Hitlera v Německu. Je až tak varovné, že se 115 poslanci z hnutí ANO, SPD a KSČM nechce nikdo do koalice, jak politoložka upozornila?
Je pravda, že k tomu, co se stalo v Německu před vypuknutím druhé světové války, hledáme v současném politickém dění paralely. A je to dobře, protože málokdo si přeje, aby se tímto způsobem dějiny opakovaly.
Jenže zůstává trochu nejasné, koho tím novodobým Hitlerem paní profesorka myslí. Hitler a Mussolini byli přece také původně socialisté. Mussolini začal jako mladý obdivovatel marxismu a stal se z něho nacionalista, Hitler vsadil na sociální nacionalismus a otevřený antisemitismus rovnou. Oba zničili nejprve ve svých, a později i v ostatních evropských zemích své „říše“ demokracii, a stali se tvrdými diktátory. Oba si usmysleli vybudovat novou, podle nich sociálně spravedlivou Evropu, a později chtěli svému „socialistickému“ režimu, i za cenu dlouhého pokračování světové války, podřídit celý svět. A podívejte se, kolik nesmírného utrpení téměř všech národů naší planety z toho všeho vzešlo.
Pokud paní profesorka varovala před novodobými rádoby marxisty, kteří kam se dostanou, tak vystrkují růžky svého staronového diktátu skrytého pod rouškou nezbytného pokroku a domnělé lepší budoucnosti lidstva, pak s ní budu souhlasit.
Má za tohoto rozložení sil Andrej Babiš naději, že jeho vláda získá důvěru ať už v prvním, nebo ve druhém pokusu, který mu také prezident Zeman přislíbil? Co by mohlo zatím pevně odmítavé postoje některých stran změnit?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník