Politická nula kandiduje na prezidenta. Evropa je přepólovaná, skutečná svoboda je teď na východě, říká slavný textař Pavel Chrastina

12.01.2018 19:02 | Zprávy

ROZHOVOR Možná proto, že si střední a východní Evropa ještě pamatuje, jak chutnala čtyřicetiletá komunistická diktatura, tak v ní – a především v její visegrádské části – dnes nacházíme daleko více skutečné svobody a neokleštěné demokracie bez přívlastků než v té tradiční západní. Alespoň to tvrdí Pavel Chrastina, který v roce 1980 emigroval z tehdejšího socialistického Československa. Publicista, politický glosátor, ale i někdejší spoluzakladatel skupiny Olympic Pavel Chrastina se zamýšlí také nad odvahou dosavadní politické nuly kandidovat rovnou na funkci hlavy státu.

Politická nula kandiduje na prezidenta. Evropa je přepólovaná, skutečná svoboda je teď na východě, říká slavný textař Pavel Chrastina
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Složitost povolební situace v Česku dokládá výrok profesorky Vladimíry Dvořákové, že ve chvíli, kdy je v Parlamentu třetina stran, s nimiž nikdo nechce jít do koalice, tak je obrovské riziko, protože totéž se dělo třeba před nástupem Hitlera v Německu. Je až tak varovné, že se 115 poslanci z hnutí ANO, SPD a KSČM nechce nikdo do koalice, jak politoložka upozornila?

Je pravda, že k tomu, co se stalo v Německu před vypuknutím druhé světové války, hledáme v současném politickém dění paralely. A je to dobře, protože málokdo si přeje, aby se tímto způsobem dějiny opakovaly.

Jenže zůstává trochu nejasné, koho tím novodobým Hitlerem paní profesorka myslí. Hitler a Mussolini byli přece také původně socialisté. Mussolini začal jako mladý obdivovatel marxismu a stal se z něho nacionalista, Hitler vsadil na sociální nacionalismus a otevřený antisemitismus rovnou. Oba zničili nejprve ve svých, a později i v ostatních evropských zemích své „říše“ demokracii, a stali se tvrdými diktátory. Oba si usmysleli vybudovat novou, podle nich sociálně spravedlivou Evropu, a později chtěli svému „socialistickému“ režimu, i za cenu dlouhého pokračování světové války, podřídit celý svět. A podívejte se, kolik nesmírného utrpení téměř všech národů naší planety z toho všeho vzešlo.

Pokud paní profesorka varovala před novodobými rádoby marxisty, kteří kam se dostanou, tak vystrkují růžky svého staronového diktátu skrytého pod rouškou nezbytného pokroku a domnělé lepší budoucnosti lidstva, pak s ní budu souhlasit.

Má za tohoto rozložení sil Andrej Babiš naději, že jeho vláda získá důvěru ať už v prvním, nebo ve druhém pokusu, který mu také prezident Zeman přislíbil? Co by mohlo zatím pevně odmítavé postoje některých stran změnit?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Neslibujete vzdušné zámky?

- Jak přesně a za jak dlouho chcete zajistit 200 tisíc nových domovů? A přijde vám to dost? - Jaké daně chcete snížit a jak docílit zlevnění? Čeho? Protože drahé je vše! - Jak hodláte zatočit z korupcí? To už jste přeci slibovali - znamená to tedy, že jste tento slib nesplnili? - Jak chcete zajist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turoňová: Sledujeme rozpad SOCDEM. Pravda o jednání se Stačilo

21:17 Turoňová: Sledujeme rozpad SOCDEM. Pravda o jednání se Stačilo

Co říká k možné spolupráci Stačilo! a SOCDEM? V čem vidí úskalí a proč je spíše skeptická? I o tom m…