U vás byla nedávno na návštěvě ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý. Měla návštěva přínos?
Je to v podstatě poprvé, co k nám taková návštěva přišla. I když, byl tu dřív i pan premiér. Zajímají se o problematiku sociálně-patologických jevů. V Karviné máme problém s vysokou koncentrací romského etnika. Říkáme, že jde o nepřizpůsobivé, protože nechceme urážet slušné Romy.
Jaké jsou největší problémy s nepřizpůsobivými?
Chybí nám systémová opatření. Problém Karviné je, že tu na vrcholu těžby uhlí žilo asi 80 000 obyvatel. K tomu přijížděli i lidé ze Slovenska, kteří tu pracovali brigádně nebo žili na ubytovnách. Teď je lidí o desítky tisíc méně a uvolnil se bytový fond i ubytovny. A kdo vám tady zůstane? Jen lidé, kteří dostávají peníze od státu. Existuje tu velký segment lidí, kteří pobírají dávky od státu a nedělají nic. My říkáme: „Nechť stát přispívá na tři děti.“ Lidem by se mělo říct: „Měj si dětí, kolik chceš, samozřejmě nejsme v Číně, ale stát ti přispěje maximálně na tři děti.“ Jistě, když má už někdo například pět dětí, stále by dostával příspěvek na všechny děti, nemyslím to retrospektivně. Jde o slovenský model. Když naopak lidé plní vše, co mají, tak naopak zase dostanou nějaký peníz za to, že například navštěvují pravidelně lékaře a nemají zanedbanou školní docházku. Chce to zavést trošku výchovy a vysvětlit lidem, ať používají antikoncepci a ať nepřivádějí děti do chudoby. Vždyť každý normální člověk uvažuje tak, že když nemá práci a peníze, tak neplodí děti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá