V minulém rozhovoru pro ParlamentníListy.cz jste mluvil o strategiích Miloše Zemana. Jak se změnily v současné době, kdy pro tisk i televizi poskytl více rozhovorů, než je obvyklé, a některá jeho prohlášení opět znamenala poprask?
Myslím, že jeho strategie se příliš nemění. Prezident Zeman se profiluje na kontroverzních tématech, která ale současně vybírá a artikuluje tak, že se významná část společnosti postaví na jeho stranu. Otevírání takových témat je jak součástí jeho naturelu, ale současně i jeho strategií.
Českou hlavu státu kladně hodnotí 70,2 % dotázaných Čechů. Toto číslo je nejvyšší od začátku jeho působení v pozici prezidenta ČR. Loni v listopadu jej podporovalo o tři procenta méně dotázaných. Může mu popularita vydržet?
Udržet se dá za předpokladu, že lidé budou stále stejným způsobem vnímat kontroverzní a populistická témata, která prezident otevírá. Pokud se Miloš Zeman bude držet strategie těchto témat, která oslovují velké společenské skupiny a jestliže se mu podaří si nepopudit ty, jež zatím nemá pohněvané. Jeho popularita má šanci být vysoká také do té doby, dokud se mu nepostaví nějaký silný politický konkurent, vyzyvatel, který cíleně nezačne jeho způsob komunikace znevěrohodňovat. Současní političtí hráči nejsou se Zemanem v přísně konkurenčním vztahu a naopak s ním musejí více či méně kooperovat, ať už jde o jednotlivé politické strany, jejich lídry nebo členy vlády. Není zde tedy síla, která by se proti prezidentovi tvrdě vymezila v rámci čistě konkurenčního vztahu. Až se to s blížícími se prezidentskými volbami stane, začne se také společnost ještě více rozdělovat. Otázkou je, zda se najde skutečně silný protikandidát. Miloš Zeman to ale zatím dělá velmi chytře. Volí pouze taková témata a takové postoje, které iritují jen ty, jež by ho stejně nepodporovali.
Zajímavý příměr přinesl komentátor hospodářských novin Petr Fischer, který se domnívá, že se prezidentu Miloši Zemanovi podařilo vytvořit optický dojem, že centrem výkonné moci státu je právě on, naopak Sobotkova „submisivní lest“ má i své viditelné politické slabiny. Myslíte si to také?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: David Daniel