Politruk vadí? A že se s komunisty paktoval poprvé pravicový prezident, to ne? ptá se nadějná "oranžová"

12.10.2013 15:55

ROZHOVOR Markéta Wernerová je aktivní členkou ČSSD již od svých dvaceti let. Přesto je její umístění do čela karlovarské kandidátky nejsilnější strany pro mnohé překvapením. Za sebou nechala kolegy zkušenější a ambicióznější. Jenže vedení ČSSD systematicky eliminuje z voleb všechny hříšníky a snaží se nasadit do boje nadějné tváře.

Politruk vadí? A že se s komunisty paktoval poprvé pravicový prezident, to ne? ptá se nadějná "oranžová"
Foto: www.cssd.cz
Popisek: Markéta Wernerová

Jste poněkud překvapivou „dvojkou" na kandidátce ČSSD v Karlovarském  kraji, skutečná růže mezi trním. Myslíte si, že máte šanci uspět? Pokud ano, proč? Nemáte strach, že Vás poškodí Vaše spolupráce s exposlancem Jaroslavem Fialou, kterého voliči v posledních volbách vykroužkovali?
V očích lidí, kteří mě požádali o to, abych se stala lídrem za okres Karlovy Vary, byla zásadní zejména ta skutečnost, že jsem byla vždy schopna dlouhodobě prosazovat napříč politickým spektrem projekty potřebné pro lidi. Co se týká mého osobního úspěchu, tak budu ráda, když volby vyhraje sociální demokracie, a to takovým způsobem, aby mohla prosazovat politický program, který bude sloužit prospěchu slušným a poctivým lidem. Jsem přesvědčena o tom, že sociální demokracie je schopna reflektovat potřeby lidí tak, aby mohli v naší zemi důstojně žít. Má spolupráce s panem inženýrem Fialou byla postavena na základech dobré komunikace mezi občanem a poslancem, který by neměl být vytržen z běžného každodenního života. Na tomto základě chci stavět politiku a nejen tu poslaneckou.

Jak se cítíte mezi muži? A v politice vůbec? Spousta politiků mluví o znechucení ze současné situace. Vy ne?
Mezi muži politiky a mezi muži všeobecně se žena prosazuje velmi těžko a musí vynaložit několikanásobný um a píli pro dosažení rovnocenného místa mezi nimi. Když se to však podaří, je to úspěch pro nás ženy i pro politiku jako takovou. Já osobně jsem v aktivní politice již přes deset let a prošla jsem si jednotlivými stupni politického vývoje. Neznamená to ale, že bych už všechno ovládala, každodenní práce přináší stále nové situace. Ano, jsem znechucena, stejně tak jako většina lidí, z naší politické reprezentace a neexistuje ani žádná omluva toho, čeho jsme byli svědky v uplynulém volebním období. Jsem však optimistka a věřím, že lidé, kteří budou vládnout této zemi v budoucnu, třeba už po těchto volbách, budou jednat racionálně a ve prospěch všech občanů naší země.

Ve volebním programu ČSSD se hovoří o tom, že se nebudou privatizovat služby pro občany. V Karlovarském  kraji však byly zásluhou ČSSD zprivatizovány některé nemocnice. Jak se s tím vyrovnáváte?
Není mi známa skutečnost, že by ČSSD privatizovala nějaké nemocnice v kraji, šlo pouze o pronájem části Karlovarské krajské nemocnice – sokolovské nemocnice, což má velmi pozitivní odezvu u pacientů i zaměstnanců zdravotnického zařízení. Ale nedávno zaznělo jednoznačně z úst předsedy ČSSD, že se nemocnice musí vrátit do neziskového sektoru. Pro mě jako pro političku, občanku i pacientku je kterýkoliv projekt, jenž zlepší financování nemocnic a zároveň nezdraží službu občanům, přínosný.

I mezi členy ČSSD je řada živnostníků. Co říkáte na záměr ČSSD jim utáhnout opasek a kontrolovat jim tržby například formou losování paragonů v loterii?
Živnostníků si vážím, zvlášť pokud umějí zrealizovat dobré nápady, vytvářet hodnoty, dávat lidem práci. Daně však musíme platit všichni. Na tomto principu se naše společnost vyvíjí již po generace. Systém je takový, že v určitých odvětvích je možné působit pouze jako živnostník. Institut živnostníka je ale mnohdy v této republice zneužíván, a to zejména proto, aby byly odváděny nižší daně státu. A jakékoliv okrádání státu, i tímto způsobem, je podle mě v nepořádku.

Jak se vyrovnáváte, coby mladá žena, s tím, že Karlovarský kraj vede koalice ČSSD s komunisty a v radě sedí bývalý politruk?
Ve svých třiceti letech už také něco pamatuji a zejména to, že od devadesátých let nikdo tuto politickou stranu nepostavil mimo zákon. První, kdo pozval komunisty k jednacímu stolu, byl pravicový prezident, a od té doby využívaly komunisty v různých typech vlád různé koalice pro prosazování svých zájmů. Jde-li o pana Sloupa, je členem vítězné strany v krajských volbách a ta by měla sama posoudit, zda jeho setrvání v radě kraje je pro veřejnost únosné. Své politické angažmá u pohraniční stráže si doktor Sloup musí zodpovědět sám před voliči, kteří ho do pozice krajského zastupitele zvolili.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Hana Čechová

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český lev a dva ocasy... Přestřelka pokračuje. Konečná posílá Černochové trochu jiné tričko

19:39 Český lev a dva ocasy... Přestřelka pokračuje. Konečná posílá Černochové trochu jiné tričko

Jak je to podle průzkumu se spokojeností lidí v ČR se členstvím v EU? I o tom mluví v rozhovoru euro…