Pořád melete... Bylo to jinak. A není pravda, že je dnes dobře, svědčí starosta z kraje zničeného krachem OKD

14.12.2017 10:04

ROZHOVOR „Všichni pořád melou včetně novinářů, že za zpackaný prodej OKD může jen Sobotka, ale přitom to není vůbec pravda,“ překvapivě tvrdí Pavel Krsek, starosta obce Doubrava u Karviné, která leží v srdci ostravsko-karvinské uhelné oblasti. Ten pak svůj názor dále vysvětluje: „Prodej OKD přece začal už za dřívějších vlád a ti viníci jsou úplně někde jinde. Majoritní podíl akcií měly u nás na Ostravsku obce a města, a jejich starostové se ho prodejem zbavili. Tady totiž tenkrát někdo zorganizoval marketingovou smršť, kdy se všichni začali akcií zbavovat. Takže to nezavinila vláda a už vůbec ne tehdejší ministr financí Sobotka. Právě aby k takové situaci nemohlo dojít a aby náš region nedoplatil na nevýhodný odprodej ze strany státu, vlastnily obce a města většinový podíl v OKD, ale dopadlo to bohužel právě naopak.“

Pořád melete... Bylo to jinak. A není pravda, že je dnes dobře, svědčí starosta z kraje zničeného krachem OKD
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Důl Paskov

Podle současných ekonomických analýz je na tom Česko velmi dobře, prý snad nejlépe od druhé světové války. Hrubý domácí produkt roste, nezaměstnanost patří k nejnižším v Evropské unii. Pociťují tyto pozitivní změny i lidé z obce Doubrava? Anebo zde panují názory jako například v osoblažském regionu na Bruntálsku, kde většina jeho obyvatel říká, že se měli nejlépe za minulého režimu, kdy byl u nich téměř každý člověk zaměstnaný v zemědělské výrobě?

Anketa

Babiš navrhuje poslat naše vojáky chránit hranice Libye. Schvalujete to?

35%
65%
hlasovalo: 6516 lidí

Tak přece víme, že ekonomické ukazatele bývají oproti reálnému životu často zkreslené. To stejné platí i o statistikách z úřadů práce, protože ne všichni lidé bez zaměstnání jsou tam evidovaní. U nás v obci máme nezaměstnanost okolo 8,2 procenta, což je vysoko nad celorepublikovým průměrem. Nelze to srovnávat třeba s Prahou, kde se tato čísla pohybují okolo dvou procent a nepracují tam jen ti, kdo nechtějí anebo to nepotřebují. V Doubravě většina nezaměstnaných má zájem pracovat, ale nenajde si vhodné místo. Upřímně řečeno, není to vždy o tom, že by nebyla vůbec žádná práce, ale u nás v regionu podnikají i firmy, ve kterých lidé mohou dělat celý den u pásu za minimální mzdu a ještě se musejí dovolit, když chtějí jít na záchod, a to je v dnešní době už nedůstojné.   

To srovnání s Osoblažskem ale moc nesedí. Já jsem pracoval i jako středoškolský pedagog a jezdili jsme tam na brigády, takže ten region trochu znám. Při posuzování jsou tu opravdu velké rozdíly. V naší obci žijí už po několik generací starousedlíci, naopak Osoblažsko bylo znovu osídleno po druhé světové válce novým obyvatelstvem, které tam nemá kořeny, a podle toho se i chová. Je to oproti nám zemědělský kraj. My tady máme daleko víc možností se uplatnit, jenže stát podporoval a stále podporuje vyděračské firmy, které člověka doslova vysávají, a v tom vidím zásadní problém. I tak si ale u nás většina lidí nemyslí, že bylo za komunistů líp, protože platy byly stejně mizerné, jen všichni měli nějakou práci. No a za peníze, které jste si vydělal, si zase nebylo co koupit.

Doubrava leží nedaleko Karviné, dá se říci téměř v „srdci“ ostravské uhelné pánve. Dříve zde bydleli především horníci, kteří byli po stránce výdělků elitou společnosti za minulého režimu. V 90. letech minulého století ale začalo už docházet k razantnímu útlumu hornictví, který pokračuje do současnosti. Jakým způsobem to ovlivnilo život ve vaší obci? Podařilo se vašim občanům najít uplatnění v jiných odvětvích?

Pochopitelně to mělo negativní dopad na naši obec, i když v současné době je to už o něčem jiném. Těch lidí, kteří pracují nyní v dolech, je minimum a ostatní si našli uplatnění v jiných oblastech. Pokud by dnes všechny šachty byly uzavřeny, tak se nás to ani moc nedotkne. Děti hornických rodičů, dnes důchodců, kterých tady žije velký počet, šly studovat na vysoké školy zejména humanitní obory, takový je přece dnes trend. Chybějí nám instalatéři a pokrývači, ale právníků a filozofů máme dost...

Co říkáte na současnou diskusi okolo problémů s OKD? I když už ohledně nevýhodného prodeje ze strany státu soukromé společnosti probíhá soudní jednání, pirátská strana iniciovala pro tento případ ustavení vyšetřovací komise při Poslanecké sněmovně. Pirátům se totiž nelíbí, stručně řečeno, že za tuto nevýhodnou transakci nesedí na lavici obžalovaných žádný politik, a chtějí také zjistit, jakým způsobem vůbec stát postupoval v této záležitosti. Dal byste jim za pravdu? A ovlivnil tento nevýhodný prodej OKD i životní podmínky ve vaší obci?    

Všichni pořád melou, včetně novinářů i televizních redaktorů, že za to může jen Sobotka, ale přitom se všeobecně ví, že to není vůbec pravda. Ten prodej začal už za dřívějších vlád a Sobotka pak prodal minoritní podíl, jelikož mu už nic jiného nezbývalo.

Ti viníci jsou úplně někde jinde. Většinový, tedy majoritní podíl akcií měly u nás na Ostravsku a Karvinsku obce a města, ale jejich starostové se ho prodejem zbavili. Tady totiž tenkrát zorganizoval někdo takovou marketingovou smršť, kdy všichni najednou začali akcie prodávat. Takže to nezavinila česká vláda a už vůbec ne tehdejší ministr financí Sobotka, který si nechal zpracovat i odborný odhad, který mu dokonce schválila Evropská komise, protože u nás hned ten odhad někteří lidé napadli. Tak co měl ten Sobotka vlastně dělat, když i bruselské instance potvrdily, že jde u tohoto prodeje o cenu v místě obvyklou. Měl si to nechat schválit v Moskvě nebo ve Washingtonu? Právě aby k takové situaci nemohlo dojít a aby náš region na to nedoplatil nevýhodným odprodejem, který by zorganizoval stát, měly obce a města většinový podíl v OKD, nikoliv vláda, ale dopadlo to bohužel právě naopak. 

Samozřejmě, že útlum OKD měl na naši obec velký vliv, stejně jako na další obce a města na Ostravsku. V první fázi se z Ostravy k nám na Karvinsko přesouvaly tisíce havířů, kteří někdy nahradili ty místní, a lidé tak přicházeli o práci nebo byli přeřazení na méně výdělečnou činnost. Řada mých spolužáků ze střední školy, kteří pak šli studovat hornictví na vysokou a zastávali střední technické nebo i vedoucí posty v dolech, dopadla špatně. Poškodili si zdraví a jen těžko se pak po útlumu hornictví mohli uchytit v jiných oborech. Z každého se přece nemůže hned stát „ajťák“. Teď, když je potkávám, jsou z nich ošuntělí, zlomení lidé. Stát jim, studovaným technikům, tenkrát nedal moc šancí se znovu uplatnit.    
 
Krajský soud v Ostravě před několika týdny schválil plány na reorganizaci OKD s tím, že v nově vytvořené společnosti by měl získat sto procent akcií státní podnik Prisko. Jde podle vás o správný postup českých státních institucí? Měl by do společnosti OKD s velkými dluhy, kterou částečně vytunelovali jeho bývalí vlastníci, vstupovat stát, aby tak zabránil negativnímu sociálnímu dopadu, který by rychlý krach společnosti určitě na Ostravsku způsobil? Nebo existuje i jiné řešení?

Ano, je to jediný správný postup, který schvaluji. Jinak by o nás na Západě i v Bruselu říkali, že jsme znárodnili uhelný těžební průmysl. Naprosto s tím souhlasím, když už to tak dopadlo a pan Bakala, který vyždímal z OKD desítky miliard, si dnes žije v luxusní vile ve Švýcarsku, kam na něj už nemůžeme. Jenže ty nitky od něj vedly u nás v politice hodně nahoru, to bychom museli jít do nedávné minulosti a začít u osob z nejvyšších politických pater, které ho vehementně podporovaly. To se dá i dnes poměrně lehce dohledat.

Jak jste spokojen s výsledkem parlamentních voleb? Mají pravdu především pravicoví komentátoři, kteří říkají, že v Česku může být ohrožena demokracie, když bude vládnout menšinová vláda Andreje Babiše podporovaná KSČM a Okamurovou SPD? A co je důvodem toho, že se tak výrazně propadly levicové strany, a to i v našem Moravskoslezském kraji?

Nejprve bych polemizoval s tím, že u nás působí skutečně pravicové strany, já si to nemyslím, a to ani o TOP 09 či o ODS. V Česku fungují jen středové strany, levičáci a krajní levice. A o demokracii nemám strach, i když Babiše budou tolerovat komunisté, případně okamurovci, kteří by šli do vlády téměř s každým. Andrej Babiš totiž v Poslanecké sněmovně nemůže získat většinu hlasů pro změnu Ústavy, i kdyby se o to snažil, takže jsem klidný. A další vláda, která přijde po něm, může hned všechny sporné zákony či nařízení zrušit.   

K vaší druhé otázce, ohledně neúspěchu levicových stran – není se co divit, když si vezmete, jakým způsobem se před volbami prezentovaly, hůře to snad už ani nešlo. Navíc jejich vedení moc nechodí ani mezi své voliče, a dokonce ani mezi své straníky. Předseda ČSSD jde podat demisi, ale s nikým se o tom předem neporadí... tak se přece politika nedělá. Je ale pravda, že většině lidí se teď dobře daří, a tak se od levice odklonili. Až bude hůře, což se může stát už za dva nebo tři roky, tak se k ní zase vrátí. Takový je obecný trend i ve světě.

Nyní se nám kvapem blíží další volby – ty prezidentské. V těch minulých uspěl ve vaší obci především Miloš Zeman. Myslíte si, že se bude situace opakovat, když naše současná hlava státu má nejvyšší podporu v menších městech a obcích? Anebo dají lidé, podle vašeho názoru, spíše své hlasy kandidátům, kteří dlouho působili v Moravskoslezském kraji, jako jsou Jiří Drahoš nebo Mirek Topolánek?

Řekl bych, že situace se bude u nás opakovat. Topolánek moc bodovat nebude, vážným kandidátem je Drahoš, ale nakonec zvítězí v naší obci i v Moravskoslezském kraji stejně Miloš Zeman. On má podle mínění většiny obyčejných lidí zdravé, „selské“ názory. Přece nebudeme volit někoho, kdo hodiny mluví o ničem, a vy ani nerozumíte tomu, co tím chtěl vlastně říct. 


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Štěpán

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Expremiér s hrůzou sleduje Hlavní nádraží: Získáme prý desítky tisíc mladých Ukrajinců na práci. Spíš stovky Romů!

20:10 Expremiér s hrůzou sleduje Hlavní nádraží: Získáme prý desítky tisíc mladých Ukrajinců na práci. Spíš stovky Romů!

„Dokonalý Sherwood! Důsledek nekoordinované a řekl bych přespříliš velkorysé vítačské politiky,“ řík…