Poradce čtyř premiérů: Tahle evropská banda se nepoučí. Iracionální baba Merkelová musí jít do prdele, tvůrce daňového ráje Juncker taky

25.06.2016 8:05

ROZHOVOR V Anglii převládly emoce. Zvolení brexitu je ekonomická chyba, ale Britové prostě dali najevo, jak moc se bojí uprchlíků. Nejen mohamedánů, ale i Poláků a Ukrajinců. Už toho mají plné zuby. Tak smýšlí diplomat, který sloužil v Británii, politický analytik a poradce několika československých komunistických premiérů Jaromír Sedlák. V Evropské unii, hlavně v Bruselu by podle něj teď mělo dojít k velkému úklidu.

Poradce čtyř premiérů: Tahle evropská banda se nepoučí. Iracionální baba Merkelová musí jít do prdele, tvůrce daňového ráje Juncker taky
Foto: Foto Jan Rychetský
Popisek: Výstava politických karikatur v Užhorodě, která nyní putuje po celé Ukrajině
reklama

Anketa

Velká Británie odchází z Evropské unie. Co se teď stane s EU?

hlasovalo: 19706 lidí

Britové odhlasovali brexit. Co vy na to?

Před týdnem jsem se chtěl v Evropském domě vsadit jedna ku deseti, že Británie vystoupí z EU. Nikdo se neodvážil vsadit. Někteří se na mě dívali s úctou, jiní jako na blázna. Ostatně bývalý eurokomisař Štefan Füle říkal, že věří Anglii, že v unii zůstane. Jeden z největších kamarádů Petr Robejšek byl pro brexit a já se k tomu váhavě také přiklonil. A měl jsem recht.

Kdyby Britové mysleli ekonomicky, tak udělali blbost. Budou na tom totiž hůř. Budou muset obnovovat administrativu a vztahy v těch sekcích, kde to za ně kolektivně vyřizovala Evropská unie. Tam převládly emoce, což je pro mě, jako pro polomarxistu, důkazem, že Marxova sázka na všemocnost ekonomiky úplně neplatí. Britové se bojí uprchlíků. Nejen mohamedánů, ale i Poláků a Ukrajinců. Už toho mají plné zuby.

Jak je možné, že u tak chladného a střízlivě uvažujícího národa najednou převládly emoce?

Nezapomeňte na toho strašáka migrace. V Africe je nyní obrovské sucho. Kdo si trochu dokáže představit, co se může dít, tak mu hrůzou stávají vlasy na hlavě. Tam nepůjde o miliony, ale o desítky milionů uprchlíků. Když se Evropská unie neodhodlá vracet je zpět, tak bude vyřízená. No a Britové si myslí, že za kanálem přežijí. Navic si Britové vždy mysleli, že do eupokladny platí moc. Přitom si vymohli tolik úlev, až to hraničilo se sobeckostí. Nakonec u nich stále první housle hraje vědomí, že byli kdysi největší z velmocí. Vždyť Američané, alespoň formálně, nikdy koloniální říši neměli.

Nebojí se Britové mnohem více než migrantů ze svých kolonií přistěhovalců z postsovětského prostoru, tedy právě Poláků či Ukrajinců?

Pozor na to, došlo k určitému posunu. V minulosti to pravdou bylo. Ale dnes, když vidí, jak si degenerovaně počínají třeba Pákistánci, tak už to neplatí. Pravdivě o tom smýšlel významný ekonom Robert Skidelsky. Psal, že k žádné integraci nedošlo. Mohamedáni se budou vždy držet pohromadě. Ostatně to mi říkal i vnuk, který tam studoval. Viděl, jak se napláži tvoří skupinky podle národností. Indové, Pákistánci, byvatelé Karibiku a tak dále. Britové se podle mě bojí všech migrantů.

Na druhou stranu je třeba říct, že brexitem pomohli Putinovi. On to nedá najevo, ale jásá. V Kremlu se teď musí strašně oslavovat, tam teče šampaňské proudem. Kdybyste byl v Moskvě, tak se zdarma ožerete.

Skotové a severní Irové volili proti brexitu. Nemohl by výsledek zničit Velkou Británii?

V těchto zemích samozřejmě budou uvažovat o návratu, ale vývoj v Evropě jen utvrdí pozice zastánců brexitu. Bude stačit půl roku sledovat, co se děje na kontinentu, a Skotové i Irové si to rozmyslí. Je třeba vidět perspektivu. Italové nebudou schopni uprchlíky zastavit a všechno půjde do prdele.

V samotné Británii se ale také mnohé změní. Třeba kariéry mnoha politiků. Bývalý starosta Londýna Boris Johnson chce být předsedou vlády a vykopnout Davida Camerona, což se mu asi podaří.

Podle Václava Klause se Británie rozhodla postavit megalomanským plánům na vytvoření celoevropského impéria, čímž dala signál ke změnám v Evrposké unii...

To mě od Klause nepřekvapuje. Nicméně teď musí jásat i europoslanec a Klausův bývalý učeň Petr Mach. Ostatně Svobodní jsou partají, která na tom může postavit svůj rozvoj. Protože takoví ti Konvičkové se zdiskreditovali tím, že šmahem odsoudili všechny mohamedány. Vždyť to bylo jako ve Švejkovi, kde sapér Vodička říká, že každej Maďar může za to, že je Maďar.

Fotogalerie: - Londýn v předvečer referenda

Londýnský Tower Bridge
Londýnská stanice metra Victoria
Londýnská stanice metra Westminster
Světoznámý Big Ben, součást Westminsterského palác...
Policista před sídlem britského parlamentu
Westminsterského paláce v Londýně z druhého břehu ...

Fotogalerie: - Banner of love

Pietní místo zavražděné britské poslankyně Jo Coxo...
Pietní místo zavražděné britské poslankyně Jo Coxo...
Pietní místo zavražděné britské poslankyně Jo Coxo...
Pietní místo zavražděné britské poslankyně Jo Coxo...
Pietní místo zavražděné britské poslankyně Jo Coxo...
Pietní místo zavražděné britské poslankyně Jo Coxo...

Poučí se Evropská unie z brexitu?

Ta současná banda ne. Jean-Claude Juncker ne. Z Lucemburska udělal daňový ráj a tím skoro nejbohatší zemi v Evropě. Angela Merkelová také ne. To je iracionální baba, podle mě duševně postižená. Oba musí padnout, musí do prdele. Většina ostatních komisařů jsou prodejné duše. Mělo by tam dojít k úklidu. Jsem zvědav na Věru Jourovou.

Bude také hodně zajímavé, jak se zachová Visegrádská čtyřka. Poláci, Maďaři a Slováci budou podle mně hecovat Sobotku, aby vytvořili vlastní malý pakt. To ale budou muset Češi zase lhát na všechny strany, vždyť jsme sedmnáctá spolková země Německa. Moc si tedy vyskakovat nemůžeme.

Kdo je Jaromír Sedlák

Narodil se roku 1925. Za druhé světové války byl prodavačem, pak dělníkem. V roce 1945 vstoupil do KSČ. Postupně se dostával na vyšší posty ve státním aparátu a působil jako diplomat v Anglii, Švýcarsku a na Srí Lance. Pak se stal mluvčím ministerstva zahraničí. Také byl poradcem tří komunistických premiérů, tedy Lubomíra Štrougala, Ladislava Adamce a Mariána Čalfy. Napsal mimo jiné knihy Mírové soužití a soupeření a Třídy a třídní boje. V červnu 1989 byl na pozvání Henryho Kissingera v USA na velké plánovací konferenci o mezinárodních vztazích a východní Evropě. Koncem roku 1989 spoluzakládal Demokratické fórum komunistů. Také byl poradcem premiéra Jiřího Paroubka. Žije v Praze a říká: "Nikdy jsem nic nepodepsal CIA, KGB, britským MI6 či MI5, Mossadu, Stasi a ani mě o to nikdy otevřeně nepožádali. I když nepřímé náznaky byly."
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Rychetský
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Doktor Petráš: Covid zabíjí vzácně. On to dělá jinak. Varuji před budoucností

10:42 Doktor Petráš: Covid zabíjí vzácně. On to dělá jinak. Varuji před budoucností

Uznávaný odborník na očkování Marek Petráš, který vedl vědeckou část českého týmu při vývoji vakcíny…