Předkladatelé návrhu chtějí pohnat Klause před Ústavní soud kvůli údajné velezradě. Měl se jí dopustit zejména vyhlášením novoroční amnestie, ale i dalšími skutky - například nepodepsání dodatku lisabonské smlouvy nebo nejmenování nových ústavních soudců. „Má-li se ve společnosti zvyšovat právní povědomí, tak by měl mít nejvyšší ústavní činitel v prvé řadě respekt vůči soudnímu rozhodnutí,“ řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy. cz senátor Libor Michálek.
Vy jste také jedním ze senátorů, kteří podali návrh na zrušení části prezidentské amnestie, týkající se zastavení trestních řízení. Myslíte si, že se podaří u Ústavního soudu uspět, protože názory právníků se velmi liší, což asi také vidíte?
Vidím to. A jsem si vědom rizika, že věc může skončit na nějakém procesním zamítnutí. Považoval bych ale za chybu, pokud by se Senát nepokusil na kroky prezidenta Klause reagovat. Je ve veřejném zájmu, aby důsledky neprofesionálně provedené amnestie byly minimalizovány. A nepřizná-li Ústavní soud aktivní legitimaci senátorům z důvodu, že nebude u rozhodnutí prezidenta spatřovat znaky právního předpisu, může toto rozhodnutí považovat alespoň za jiný zásah veřejné moci do ústavních práv poškozených osob a přiznat aktivní legitimaci jim.
- TÉMA: Amnestie
Myslíte si, ať už to dopadne jakkoli, že podání k Ústavnímu soudu mělo smysl?
Určitě si myslím, že to byla jediná možnost, jak na tu bezprecedentní situaci reagovat. Jedna věc je, že prezident má obecně právo amnestii vyhlásit, ale myslím, že ústavní práva se musí posuzovat v celém komplexu a není možné vytrhávat jednotlivosti. Když se uplatní právo na vyhlášení amnestie u desítek osob, které páchaly majetkovou trestnou činnost, není možné současně pošlapat ústavní práva desetitisíců jiných osob, například jejich práv na ochranu majetku nebo práv na spravedlivý proces. A je-li nepoměr mezi amnestovanými a poškozenými tak značný jako například u závažných hospodářských trestných činů, kde není praktická možnost domoci se náhrady škody v občansko-právním řízení, není překvapivé, že řada lidí považuje takto intenzivní zásah moci výkonné do kompetence moci soudní za významné nabourání základních zásad demokratického právního řádu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová