Poslanec Bělobrádek: Svrchovanost republiky se nedá vyhandlovat, přesto bychom neměli propadat rusofobii

06.05.2021 19:50 | Rozhovor

„Plánovaná cesta do Moskvy ministra Hamáčka se musí důkladně vyšetřit, a potom vysvětlit veřejnosti, protože vážný stín pochybností stále existuje,“ uvedl pro ParlamentniListy.cz poslanec Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), který je i předsedou Stálé komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby při Parlamentu ČR. Bývalý šéf křesťanských demokratů také vysvětluje, proč došlo u zveřejnění příčin vrbětické kauzy k tak velkému časovému prodlení.

Poslanec Bělobrádek: Svrchovanost republiky se nedá vyhandlovat, přesto bychom neměli propadat rusofobii
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Pavel Bělobrádek

Českou politickou a mediální scénou teď hýbe aféra s připravovanou cestou ministra vnitra Hamáčka do Ruska, kam měl údajně jet, alespoň podle článku na serveru Seznam Zprávy, „vyobchodovat“ zatajení vrbětické kauzy za milion Sputniků a rusko-americký summit pořádaný v Praze. Myslíte si, že to může být pravda anebo se jedná o velmi nadnesené tvrzení, které už zpochybňují i některá jiná média? Úterní uzavřené jednání Parlamentu ČR ale nepřineslo žádné jasné rozuzlení celého případu... 

Tak informace od autora zmíněného článku se musí brát často s velkou rezervou. Nicméně ta podezření jsou opravdu dost závažná, a proto se koalice Spolu rozhodla svolat uzavřené jednání dolní Sněmovny. Já jsem také rozhodnutý se svými kolegy zorganizovat různá další jednání patřičných výborů a komisí, protože ten stín pochybnosti existuje a já stále nerozumím tomu dřívějšímu záměru pana místopředsedy vlády Hamáčka odcestovat do Moskvy. Možná to byla skutečně snaha o diplomatické jednání ohledně vrbětické  kauzy, ale to jsme v rovině spekulací. Celá záležitost je podivná a zarážející, a je proto nutné ji pořádně vyšetřit a pak veřejnosti vysvětlit. Pokud by se však informace z uvedeného článku potvrdily, tak by to byl velký skandál, po kterém by v civilizovaných zemích mělo dojít k pádu vlády. Pokud by se tak nestalo, těžko bychom našim spojencům vysvětlovali, proč taková vláda v ČR i nadále funguje.

Výsledkem kauzy Vrbětice jsou zmrazené česko-ruské vztahy, paritní zastoupení na ambasádách, ale také očekávané sankce ze strany Ruska, se kterým máme velmi příznivou obchodní bilanci. Někteří politikové vyčítají nyní vládě, že se mělo o této kauze nejprve diplomaticky jednat, aby škody, jež zřejmě utrpí český stát v hospodářské oblasti, byly co možná nejnižší. Co si o takových názorech myslet? Jsou namístě? Nepočínala si vláda jako slon v porcelánu, když léta vyšetřovanou kauzu začala pak narychlo řešit bez patřičné diplomatické přípravy? Anebo Rusové překročili všechny únosné meze, a proto musí jít i veškerý obchod či jiné ohledy stranou?   

Obě varianty, které uvádíte, jsou správně. Tady můžeme pozorovat jasné selhání vlády, kdy se zanedbala potřebná diplomacie, a potom nastal únik informací. Vláda se dostala pod tlak médií a už nemohla postupovat tak, jak by to bylo možné s větším předstihem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pět procent na obranu? Staneme se „velkokrmelcem“ nejen Evropy. Počty historika Fidlera

4:44 Pět procent na obranu? Staneme se „velkokrmelcem“ nejen Evropy. Počty historika Fidlera

HISTORIE BEZ HYSTERIE „Z oněch 20 % státního rozpočtu odteče dosti vysoká částka do zahraničí. Toto …